028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
دکتر هدیه ثقفی / بیماری های زنان / چه زمانی پریود می شوم؟
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

چه زمانی پریود می شوم؟

در این مقاله به رایج ترین سوالات در مورد قاعدگی پاسخ می دهیم، از جمله: پریود من از چه زمانی شروع می شود؟ به طور معمول یک پریود چقدر طول می کشد؟ چرا دوره عادت ماهانه من دیر شده است؟

پریود من چه زمانی است؟

در حالی که متوسط ​​طول چرخه قاعدگی 28 روز است، اما از 21 تا 35 روز طبیعی در نظر گرفته می شود. برخی از زنان چرخه های بسیار منظم و قابل پیش بینی دارند، در حالی که برخی دیگر در طول مدت هر چرخه تغییراتی را تجربه می کنند. پریودهای نامنظم به ویژه در چند سال اول پس از شروع بلوغ شایع است.

با این حال، اگر چرخه شما 7 تا 9 روز در هر ماه تغییر کند، احتمال زیادی وجود دارد که اتفاق دیگری رخ دهد. شاید شما تحت استرس زیادی هستید، بدنتان با یک بیماری دست و پنجه نرم می کند یا به بیماری هایی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) مبتلا هستید. PCOS  تا 20 درصد از زنان در سن باروری را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. علائم عبارتند از کیست تخمدان، افزایش تولید سبوم، هیرسوتیسم (رشد بیش از حد موهای تیره روی صورت، سینه و جاهای دیگر)، افزایش وزن، مقاومت به انسولین و پریودهای نامنظم یا غایب.

چگونه می توانم بفهمم من چه زمانی عادت ماهانه می شوم؟

بهترین راه برای پیش بینی زمان شروع قاعدگی این است که چرخه خود را ماه به ماه پیگیری کنید. ثبت زمان شروع قاعدگی و مدت زمان آن به شما کمک می کند تا ریتم چرخه خود را درک کنید، حتی اگر نوسان داشته باشد.

چرخه قاعدگی شما بر کل بدن شما تأثیر می گذارد. با تغییر سطح هورمون ها و پیشروی چرخه در چهار مرحله چرخه – قاعدگی، فاز فولیکولی، تخمک گذاری و فاز لوتئال – در بدن شما نیز تغییراتی رخ می دهد.

چرخه با قاعدگی شروع می شود – سطح هورمون ها پایین است و شما خونریزی دارید. در فاز فولیکولی، سطح استروژن افزایش می‌یابد، چند فولیکول تخمدان را تحریک می‌کند تا رشد کنند و پوشش رحم یا آندومتر برای دریافت تخمک بارور شده ضخیم‌تر می‌شود. در زمان تخمک گذاری، یک فولیکول می ترکد و یک تخمک بالغ از طریق لوله های فالوپ به رحم می رسد. اگر می خواهید باردار شوید، این شانس شماست. در نهایت، در فاز لوتئال، پروژسترون رشد آندومتر را متوقف می کند و بدن برای شروع چرخه دیگر آماده می شود.

با توجه به تغییرات خلق و خو، سطح انرژی و علائم فیزیکی که در طول چرخه، به خصوص قبل و در طول دوره قاعدگی خود تجربه می کنید، نسبت به بدن خود آگاهی بیشتری خواهید داشت. تشخیص زمان شروع قاعدگی و مشاهده علائم بیماری، بارداری و سایر تغییرات آسان تر خواهد بود.

نشانه هایی که به شما می گوید میخواهید عادت ماهانه شوید

تغییرات در ترشحات واژن

پس از قاعدگی، معمولاً تا چند روز ترشح کمی وجود دارد یا اصلاً ترشح نمی شود و وقتی ظاهر می شود شفاف و آبکی است. مقدار ترشح به تدریج در طول فاز فولیکولی افزایش می یابد. با نزدیک شدن به تخمک گذاری، ترشحات واژن فراوان و لغزنده است، شبیه سفیده تخم مرغ خام، تا بدن شما بهترین شانس را برای باردار شدن بدهد. بافت دوباره در فاز لوتئال تغییر می کند و ضخیم تر و چسبناک تر می شود. هنگامی که متوجه این موضوع شدید، دوره قاعدگی شما قبل از مدت طولانی دوباره شروع می شود.

کاهش میزان انرژی در طول روز

احساس خستگی و کندی در فاز لوتئال قبل از قاعدگی طبیعی است. چند دلیل برای این مساله وجود دارد:

استروژن پایین منجر به خلق و خوی ضعیف و انرژی کم می شود.

افزایش پروژسترون منجر به افزایش دمای بدن می شود که می تواند باعث اختلال در خواب شود. برخی از زنان در مرحله لوتئال به خواب رفتن و به خواب ماندن سخت تر می شوند و برخی کابوس های بیشتری می بینند.

آماده شدن برای قاعدگی به انرژی و مواد مغذی نیاز دارد. مطمئن شوید که یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای تامین نیازهای بدن خود در این زمان و در طول چرخه داشته باشید.

تغییرات خلق و خوی

نشان داده شده است که استروژن و سروتونین دارای فعل و انفعالات عملکردی قابل توجهی هستند. سروتونین بر سنتز استروژن تأثیر می گذارد و استروژن دارای خواص تعدیل کننده سروتونین است. سروتونین یک انتقال دهنده عصبی مهم است که خلق و خو، خواب و عملکرد شناختی را تنظیم می کند. هنگامی که سطح استروژن در فاز لوتئال قبل از شروع دوره جدید کم است، ممکن است سروتونین کمتری داشته باشید و تمایل به احساس حساسیت و تحریک پذیری بیشتری داشته باشید. بسیاری از زنان در این مرحله از چرخه، اضطراب، غمگینی، بی حسی، بی تفاوتی و تحریک پذیری بیشتری را تجربه می کنند. وقتی علائم شدید باشد، آن را PMS می نامیم.

گرفتگی عضلات

گرفتگی شکم معمولاً از همان روز شروع قاعدگی یا چند روز قبل از آن شروع می شود و 2 تا 3 روز طول می کشد. این گرفتگی ها ناشی از سیل پروستاگلاندین هایی است که از پوشش داخلی رحم هنگام آماده شدن برای ریختن آزاد می شوند. پروستاگلاندین ها رحم را برای انقباض و دفع خون قاعدگی تحریک می کنند، اما همچنین می توانند باعث درد شکم و سایر علائم ناراحت کننده مانند نفخ، اسهال و حالت تهوع شوند.

سینه های حساس

همه زنان درجاتی از تورم و حساسیت سینه های سینه را با نوسانات هورمونی تجربه می کنند. برخی از زنان به سختی متوجه می شوند، اما برای برخی دیگر، علائم می تواند شدید باشد – به خصوص در اواسط سیکل زمانی که استروژن به اوج خود می رسد و باعث بزرگ شدن مجاری سینه می شود، و در حدود روز 21 (در یک چرخه متوسط) زمانی که پروژسترون به اوج خود می رسد و باعث ایجاد لوبول ها (غدد شیر) می شود.

پوست و موی چرب

هنگامی که پریود شما شروع می شود، سطح استروژن و پروژسترون پایین است، پوست و موهای شما خشک می شود و ممکن است به دلیل PMS پف کرده و نفخ کنید. با پایان دوره قاعدگی، استروژن افزایش می یابد و تولید کلاژن را افزایش می دهد و پوست شما سالم تر به نظر می رسد. سطح هورمون در حوالی تخمک گذاری به اوج می رسد، شما احساس جذابیت و انرژی می کنید، و پوست و موهای شما عالی به نظر می رسند! با این حال، پس از تخمک گذاری، افزایش پروژسترون دمای بدن شما را افزایش می دهد و غدد چربی را تحریک می کند تا سبوم بیشتری ترشح کنند – این یک روان کننده محافظ طبیعی مهم است، اما همچنین می تواند باعث مسدود شدن منافذ، آکنه و موهای چرب شود.

پریود چقدر باید طول بکشد؟

یک دوره قاعدگی معمولاً 3 تا 7 روز طول می کشد و در فراوانی و رنگ تغییر می کند. با افزایش سن، پریودها کوتاه تر و منظم تر می شوند. زنان بدن های متفاوت و شرایط زندگی متفاوتی دارند، بنابراین طیف گسترده ای از “عادی” وجود دارد. پیگیری قاعدگی می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه چیزی برای شما طبیعی است.

قاعدگی چه زمانی متوقف می شود؟

به طور متوسط، یک زن 450 تا 80 سیکل قاعدگی را در طول تقریباً 40 سال بالقوه باروری تجربه می‌کند، که معمولاً بین سنین 12 تا 51 سالگی است. با یائسگی به پایان می رسد، که می تواند از 40 سالگی یا تا اواخر 58 سالگی شروع شود. در طول سال های باروری، یک زن ممکن است به دلایل مختلف از جمله استفاده از روش های پیشگیری از بارداری هورمونی، بارداری، استرس، بیماری و تغییرات چشمگیر در شیوه زندگی، پریود خود را متوقف کند.

چرا پریود من دیر یا نامنظم است؟

ردیابی چرخه می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید که آیا پریودتان دیر یا نامنظم است. مهم است که این تغییرات را شناسایی کنید زیرا می توانند حاملگی یا یک مشکل غدد درون ریز را نشان دهند که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

دلایل عقب افتادن دوره قاعدگی

استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری هورمونی: برخی از انواع کنترل‌های هورمونی خونریزی ماهانه را به طور کلی متوقف می‌کنند، در حالی که برخی دیگر دوره‌های شما را کوتاه‌تر و کمتر می‌کنند. هم قرص های ترکیبی استروژن/پروژسترون و هم حلقه های واژینال در صورت استفاده مداوم پریود را به طور کامل متوقف می کنند. رعایت یک برنامه سه هفته‌ای و یک هفته‌ای تعطیل، تضمین می‌کند که در طول هفته تعطیلی منظمی داشته باشید. زنانی که دستگاه هورمونی داخل رحمی (IUD) را انتخاب می کنند، 20 تا 50 درصد احتمال قطع قاعدگی دارند، اگرچه ممکن است همچنان لکه بینی یا خونریزی نامنظم را تجربه کنند.

بارداری و شیردهی

هنگامی که یک تخمک بارور شده در رحم لانه گزینی می کند، شروع به ترشح گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) می کند که نشان دهنده بارداری است. لانه گزینی می تواند باعث ایجاد لکه های خفیف و گرفتگی شود، اما پوشش آندومتر – که معمولاً هر ماه به عنوان خون قاعدگی ریخته می شود – به جفت تبدیل می شود که اکسیژن و مواد مغذی را برای نوزاد تامین می کند. اگر از نظر جنسی فعال هستید، مهم است که روزهای پریود و علائمی که تجربه می کنید را پیگیری کنید زیرا عقب افتادن قاعدگی می تواند نشان دهنده بارداری باشد. پس از زایمان، قاعدگی شما در عرض چند هفته یا چند ماه برمی‌گردد، اما برای زنانی که شیر می‌دهند ممکن است بیشتر طول بکشد.

PCOS

یکی از علائم اصلی سندرم تخمدان پلی کیستیک پریود نامنظم است. این به دلیل سطوح بالای غیرعادی آندروژن است که می تواند تخمک گذاری را سرکوب کرده و چرخه شما را از بین ببرد. افراد مبتلا به PCOS اغلب دوره های کمتر و طولانی تری دارند.

استرس

استرس پایدار یا تغییرات بزرگ زندگی می تواند باعث از دست دادن پریود شود. وقتی تحت استرس هستید، غدد فوق کلیوی شما کورتیزول ترشح می کنند. این هورمون بر هر سیستم بدن شما تأثیر می گذارد تا توانایی شما را برای مقابله با خطر به حداکثر برساند. بدن به گونه ای طراحی شده است که به افزایش کوتاه مدت کورتیزول پاسخ دهد، اما استرس مزمن می تواند تولید استروژن را مختل کند، تخمک گذاری و قاعدگی را متوقف یا به تاخیر بیاندازد.

تولید هورمون لوتئینیزه کننده (LH) – هورمونی که باعث تخمک گذاری می شود – تا حدی به کالری موجود بستگی دارد. محدود کردن شدید کالری می تواند مانع از تخمک گذاری شود و چرخه قاعدگی را مختل کند.

برنامه ریزی یا جلوگیری از بارداری

هر چرخه دارای یک پنجره باروری 5-6 روزه است که یک زن می تواند باردار شود. فقط 12 تا 24 ساعت طول می کشد تا یک تخمک بالغ (معمولا فقط یک تخمک) از فولیکول خود در تخمدان بترکد و از لوله فالوپ به سمت رحم حرکت کند. اگر در آن زمان بارور شود، تخمک در دیواره رحم کاشته می شود و بارداری آغاز می شود. در غیر این صورت، تخمک متلاشی می شود و همراه با خون قاعدگی از بین می رود. با این حال، اسپرم می تواند تا 5 روز در دستگاه تناسلی زندگی کند. رابطه جنسی محافظت نشده پنج روز قبل و تا 24 ساعت پس از تخمک گذاری می تواند منجر به بارداری شود. با استفاده منظم، برنامه ما می تواند پیش بینی باروری را برای روزهایی که احتمال بارداری شما وجود دارد ارائه دهد. اگرچه جایگزینی برای پیشگیری از بارداری نیست، اما این سطح از آگاهی از باروری می تواند مکمل سایر اقدامات شما باشد.

مراجعه به متخصص زنان

هر زمان که به متخصص زنان خود مراجعه می کنید، اولین سؤالات این است: آخرین قاعدگی شما چه زمانی شروع شده است؟ چقدر طولانی و سنگین بود؟ آیا علائم عود کننده مرتبطی دارید؟ توانایی به اشتراک گذاشتن اطلاعات دقیق با پزشک، آنها را سریعتر به تصویر می کشد تا بتوانید بهترین تصمیمات ممکن را در مورد سلامت خود بگیرید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 6 =

تماس با پزشک