028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

مسمومیت بارداری

مسمومیت بارداری در صورتیکه دیر و در مراحل پیشرفته تشخیص داده شود، ممکن است جان مادر و فرزند را به مخاطره بیاندازد. توجه داشته باشید که در صورتیکه ان بیماری جدی گرفته نشود و علائم آن به صورت مشهودی در مادر دیده شود خطر آن منجر به خارج کردن جنین از بدن مادر وپایان حاملگی است می شود. مسمومیت بارداری یکی از بیماری هایی است که در سه ماهه دوم و سوم بارداری بسیار شایع است . توجه داشته باشید که علائم شایع این بیماری یکی از مهمترین زنگ های هشدار برای مادران باردار محسوب می شود و نیاز است تا در صورت مشاهده آن فورا به پزشک تحت مراقبتتان مراجعه نمایید.

علائم شایع مسمومیت بارداری

1-فشار خون

2- ورم اندام‌ها به خصوص ورم پا

3- وجود پروتئین در ادرار

4- تهوع و سرگیجه

در مراحل پیشرفته تر مسمومیت در بارداری، در صورتیکه این بیماری جدی گرفته نشود، جنین از رحم مادر خارج می شود و جان او به خطر می افتد. توجه داشته باشید هکه مسمومیت خطر جدی برای مادر را به همراه خواهد داشت و ممکن است سبب به کما رفتن مادر شود. زمانی که فشارخون ۱۴ روی ۹ باشد در واقع زن باردار یکی از علایم مسمومیت بارداری خفیف را داراست. در صورتیکه فشار خون زن باردار حدودا ۱۴ روی ۹ باشد و یا نسبت به فشار خون همیشگی‌اش تا ۳ عدد بالاتر باشد، همینطور هم زمان با آن همراه با ادرار پروتئین دفع کند مسمومیت بارداری خفیف آغاز شده است و باید آن را با مراجعه به متخصص زنان و زایمان کنترل نماید .

مسمومیت بارداری

مسمومیت بارداری خفیف برای جنین خطرناک نیست و با کنترل مصرف مواد غذایی و رعایت رژیم مشخص قابل درمان خواهد بود، اما مراحل پیشرفته و شدید آن با تاثیر بر روی عروق جفت می‌تواند رشد جنین را با اختلال رو‌به‌رو سازد.

اکلامپسی چیست؟

اکلامپسی در واقع مرحله ی شدید مسمومیت بارداری است که فشار خون بالای ۱۵ بر روی ۱۱ را در بر دارد، که معمولا با با تشنج همراه است. اکلامپسی خطرناک‌ترین مرحله مسمومیت بارداری محسوب می شود.در چنین حالتی تست‌های کبدی مادر باردار مختل می‌شود و تعداد پلاکت خون او پایین می‌آید و در نتیجه زندگی مادر با خطر جدی مواجه خواهد شد. توصیه می شود زنانی که زمینه فشارخون دارند، باید در دوران بارداری تحت نظرپزشک زنان و زایمان میزان فشار خون خود را کنترل کنند تا دچار مشکلات این چنینی نشوند. در صورت تمایل می توانید از مشاوره های لازم در دوران بارداری برخوردار شوید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − پانزده =

تماس با پزشک