028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
دکتر هدیه ثقفی / بیماری های زنان / فریز زخم دهانه رحم درد دارد؟
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

فریز زخم دهانه رحم درد دارد؟

فریز زخم دهانه رحم  پروسه ای است که در آن از گاز فریز و یا نیتروژن مایع استفاده می شود. این گاز موجب از بین رفتن سلول های پیش سرطانی دهانه رحم می شود. دهانه رحم جزئی از ارگان بزرگ تری به نام رحم می باشد که دریچه ای به محیط خارج می باشد.

زمانیکه این سلول های ناسالم تخریب می شوند، بدن آن ها را با سلول های سالم جایگزین می نماید. این عملیات نیازی به بیهوشی ندارد و داخل کلینیک های معتبر  و توسط پزشک متخصص زنان و زایمان قابل انجام می باشد.

فریز زخم دهانه رحم معمولاً خیلی زود انجام شده و نزدیک به 10 دقیقه به طول می انجامد. اما تمام زخم های داخل رحم نیاز به فریز شدن ندارند و این کار می بایست بنابر تشخیص پزشک متخصص انجام پذیرد.

چگونه برای فریز زخم دهانه رحم آماده شویم؟

پیش از انجام فریز زخم دهانه رحم در صورتیکه از داروی خاصی استفاده نموده اید، حتماً پزشک زنان و زایمان خود را در جریان قرار دهید. این پروسه ممکن است در برخی از بانوان کمی احساس ناراحتی طبیعی می باشد. بنابراین بهتر است پیش از انجام فریز زخم دهانه رحم کسی را به عنوان همراه داشته باشید تا شما را به خانه برساند.

در هنگام مراجعه به مطب پزشک، حتماً پد بهداشتی با خود به همراه داشته باشید. ترشحات آبکی پس از انجام فریز زخم دهانه رحم طبیعی می باشد.

فریز زخم دهانه رحم چگونه انجام می شود؟

زمانیکه به کلینیک می رسید، پرستار یا تکنسین به شما لباس مخصوصی می دهد تا تمام لباس های خود را تعویض نمایید. سپس شما را نسبت به نحوه انجام فریز زخم دهانه رحم آگاه می سازد.

پس از ورود به اتاق، بر روی صندلی مخصوصی نشسته و پاهای خود را بر روی دسته آن قرار می دهید. درست همانند فرآیند انجام پاپ اسمیر که بر روی همین صندلی انجام می گیرد.

پس از آنکه بر روی صندلی به درستی قرار گرفتید، پزشک متخصص زنان و زایمان اسپکولوم را به منظور باز کردن دیواره رحم داخل واژن می نماید. همچنین به واسطه وسیله ای به نام کولپوسکوپ دهانه رحم مورد بررسی قرار می گیرد. این پروسه متخصص زنان و زایمان را مطمئن می سازد که تمام سلول های آسیب دیده کشف و بررسی شده اند.

پزشک متخصص زنان و زایمان وسیله ای را به نام کرایو پروب را به آرامی داخل واژن کرده و آنرا به سمت داخل فشار می دهد. گاز نیتروژن با دمای 50- درجه سیلسیوس به واسطه این وسیله به داخل واژن تزریق می شود. این مایع بسیار سرد باعث کشته شدن سلول های ناسالم می شود. در طول این مرحله از فریز زخم دهانه رحم شما ممکن است کمی احساس سرما و لرز نمایید.

برای گرفتن نتیجه بهتر، پزشک متخصص زنان و زایمان کرایو پروب را به مدت سه دقیقه در داخل رحم قرار می دهد. سپس 5 دقیقه به بدن اجازه برگشتن به دمای نرمال را می دهند و در صورات لزوم این عملیات را تکرار می نمایند.

نتیجه گیری

تشخیص این که فریز زخم دهانه رحم برای شما واجب است یا خیر بر عهده پزشک متخصص زنان و زایمان بوده و ممکن است برای همه زخم هایی که در این ناحیه ایجاد می شوند واجب نباشد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

تماس با پزشک