028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

غربالگری بارداری

تجربه بارداری و فرزندآوری یکی از تجربیات منحصربه فرد در زندگی هر زنی می باشد اما بزرگی این تجربه ناب می تواند با ترس هایی نیز همراه باشد. ازجمله ترس های نسبتا مشترک در میان تمامی بانوان باردار، سلامتی جنین است.

آزمایش غربالگری یکی از آزمایش های دوران بارداری است که در پاسخ به بسیاری از پرسش ها و ترس های خانواده ها در سطح بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد اما در کشور ما با بایدهای بسیاری همراه بوده است. برخی افراد انجام این آزمایش پیش از تولد نوزاد را منع و درمقابل بسیاری از متخصصین این حوزه براساس مستندات علمی انجام این آزمایش را به خانم های باردار توصیه کرده اند.

غربالگری بارداری  خصوصاً سه ماه اول بین هفته 11 تا 13 انجام می شود و اولین غربالگری اختلالات کروموزومی که منجر به عقب ماندگی ذهنی در جنین می شود که در این مقاله به صورت کامل توضیح خواهیم داد. اگر شما نیز باردار هستید و یا قصد فرزندآوری را دارید و یا عزیزان و اطرافیان شما با مسئله غربالگری در دوران بارداری مواجه هستند، با ما همراه باشید تا هرآنچه لازم است در خصوص این مسئله بدانید را با شما به اشتراک گذاریم.

دکتر هدیه ثقفی متخصص زنان و زایمان و زیبایی می باشد شما عزیزان می توانید جهت هر گونه مشاوره با شماره زیر تماس بگیرید .تلفن: 028.33230360

غربالگری چیست ؟

غربالگری بارداری  به معنی الک کردن است در واقع ما در الک یک سری ناخالصی ها را از مواد خالص جدا می کنیم ،وقتی شدت الک را زیاد کنیم امکان دارد  مواد خالص هم رد شود و در بهترین حالت همیشه اندکی مقدار ناخالصی  باقی می ماند و این مفهوم را به ما می دهد که در هر بحث غربالگری  و در هر بحث الک کردن ما یک مقدار موارد مثبت کاذب و یک مقدار موارد منفی کاذب را داریم ، بنابراین می توان گفت که در بحث غربالگری بارداری  تشخیص صد در صد نیست فقط می توانیم افراد را به دو گروه تقسیم کنیم که عبارتند از :

  • افرادی که ریسک بالایی برای اختلال را دارند.
  • افرادی که ریسک پایینی برای اختلال را دارند .

در نهایت افراد را کاندید می کنیم تا تشخیص بیشتری را برایشان انجام دهیم توجه کنید که تست های غربالگری بارداری  تشخیصی نیستند یعنی اگر خانم بارداری در یک پروسه غربالگری پاسخ تستش مثبت شود این تست به این معنی نیست که حتماً بچه مشکل دارد بلکه به این معنا هست که نیاز داریم کارهای بیشتری انجام دهیم تا به تشخیص برسیم .

غربالگری بارداری

غربالگری بارداری

آزمایش غربالگری

آزمایش غربالگری پیش از زایمان شامل مجموعه ای از آزمایشات در فواصل زمانی مشخص به منظور بررسی میزان سلامت جنین می باشد. پرکاربردترین تست ها در آزمایش غربالگری به سه ماهه اول و سه ماه دوم بارداری اختصاص دارد. این تست ها در مشخص کردن موارد ذیل کاربرد دارند:

شرایط کروموزومی جنین ازجمله احتمال ابتلا به سندوم دوان و یا سندوم پاتائو

احتمال نقص دستگاه عصبی

تشخیص وجود نقص های مادرزادی ازجمله بیماری های ارثی مرتبط با قلب و کلیه

انواع ازمایشات پیش از تولد

به طور کلی دو نوع از آزمایشات پیش از تولد انجام می شود:

1- آزمایشات غربالگری

آزمایشات غربالگری با هدف مشخص کردن انواع نارسایی ها و بیماری های مادرزادی نوزاد انجام می شود و شامل انواع متفاوتی است ازجمله:

آزمایش خون

نوع خاصی از سونوگرافی

غربالگری DNA

توجه داشته باشید که آزمایشات غربالگری نتیجه قطعی درخصوص سلامتی و یا بیماری جنین به پزشک نمی دهد اما می تواند تا حد زیادی نشانه های وجود انواع مشکلات ژنتیکی و مادرزادی در جنین را مشخص کند.

2- آزمایشات تشخیصی

درصورتی که براساس آزمایش غربالگری نشانه های احتمالی وجود بیماری در جنین را مشخص کند و یا پزشک متخصص براساس سن و سبقه پزشکی و خانوادگی والدین، احتمال وجود مشکل ژنتیکی برای جنین را تشخیص دهد.

چه زمانی ما از تست غربالگری استفاده می کنیم ؟

زمانی ما از تست غربالگری بارداری  استفاده می کنیم که به دنبالش بتوانیم تست تشخیصی داشته باشیم و در نتیجه بتوانیم اثبات کنیم که اگر به طور مثال به خانم بارداری گفتیم که غربالگری مثبت است متوجه شویم که آیا جنینش مشکل دارد یا خیر ؟

غربالگری سندرم داون چیست ؟

شایع ترین اختلالات کروموزومی است که منجر به تولد یک نوزاد زنده می شود و در نتیجه مهم ترین عامل عقب ماندگی ذهنی محسوب می شود .شکل ظاهری این کودکان به صورت پیشانی کوتاه و بینی های پهن و صورت پهن هستند  و حالت عادی نرمال یک صورت را ندارند به همین علت اصطلاح مونوگولیسم گذاشته شد .این بچه ها در بدو تولد به راحتی تشخیص داده می شوند، بارز ترین مشخصه این است که ما در کف دستمان چندین شیار داریم در صورتی که در کف دست این بچه ها یک شیار دیده میشود .

خوشبختانه در غربالگری سندرم دان یا مونگولیسم خیلی از غربالگری ها انجام می شود .ولی این پروسه به نام پروسه غربالگری سندرم داون در طی دوران بارداری شناخته می شود .

غربالگری بارداری

غربالگری بارداری

در چه صورتی غربالگری به سقط جنین منجر می شود ؟

ما در غربالگری باید به این نکته توجه کنیم که تست غربالگری تا جایی که امکان دارد ارزان برایمان تمام شود تا تمام جامعه بتوانند از این تست بهره مند شوند این تست نباید خطری برای مادر و جنین به همراه داشته باشد در نهایت اگر در تست های غربالگری به دنبال روش تشخیصی هستید باید به دنبال درمان باشیم .راه درمان در این تست های غربالگری بارداری متاسفانه در حال حاضر سقط جنین است .یعنی ما نمی توانیم با مداخلات که در ژن و کروموزوم وجود دارد در واقع به این مرحله می رسیم که جنین با وجود این اختلالات بهتر است سقط جنین انجام شود .

تاثیر سن در اختلالات کروموزومی

خانم 20 ساله ای که تخمکی را آزاد می کند ،این تخمک 20 سال تحت شرایط محیطی و تغذیه ای قرار گرفته است بنابراین اختلالات کروموزومی که امکان دارد پیش بیاید کمتر از خانمی است که 40 ساله است بنابراین سن مادر در واقع می تواند سن تخمک را برای ما تعیین کند نقش مهمی را ایفا می کند.

مادرانی که سابقه ی اختلال کروموزومی در والدین یا افراد درجه یک یا دو را دارند می توانند اختلالات کروموزومی را داشته باشند بنابراین بهتر است همیشه تست های غربالگری  در تمام مادران باردار انجام شود .با افزایش سن مادر ریسک تولد اختلالات کروموزومی افزایش پیدا می کند یعنی در واقع میزان بروز اختلالات کروموزومی افزایش پیدا می کند 75 تا 80 درصد بچه ها از والدینی به دنیا می آیند که سن زیر 35 سال دارند به این دلیل که نرخ زایمان در زنان زیر 35 سال به مراتب خیلی بیشتر از در زنان بالای 35 سال است این نسبت به حدود 20 به یک است یعنی به ازای هر زایمانی که در خانم های زیر 35 سال دیده می شود یک زایمان بالای 35 سال دیده می شود .توصیه ما به همه ی عزیزان این است که قبل از زایمان طبیعی و زایمان سزارین با مراجعه به متخصص زنان از سلامت خود و فرزندتان مطلع شوید و مراحل غربالگری را مرحله به مرحله انجام دهید .

سایر خدمات دکتر هدیه ثقفی متخصص زنان زایمان عبارتست از :

زایمان سزارین

زایمان طبیعی

ناباروری

کمک به باروری با ivf

تست پاپ اسمیر

با تشکر مدیریت سایت دکتر هدیه ثقفی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی .

دکتر هدیه ثقفی

دکتر هدیه ثقفی
متخصص زنان ،زایمان و نازایی در قزوین
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی قزوین
انجام زایمان طبیعی | زایمان سزارین | IVF | درمان ناباروری | مشاوره بارداری و …
02833230360

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × چهار =

تماس با پزشک