028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
دکتر هدیه ثقفی / بیماری زنان / علائم کیست تخمدان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

علائم کیست تخمدان

علائم کیست تخمدان

وجود کیست در تخمدان (یا تخمدان پلی کیستیک ) از بیماری های شایع در خانم ها است که میتواند مشکلات فراوانی را برای وی در برداشته باشد، ابتلا به کیست تخمدان به دلیل عدم آگاهی افراد از علائم و راه های ابتلا به آن است. بد نیست اطلاعاتی در رابطه با علائم و درمان این بیماری داشته باشید.

کیست تخمدان چیست؟

طبق آمار جهانی بدست آمده از این بیماری از هر20 زن آمریکایی، 1 نفر مبتلا به کیست تخمدان می شوند، کیست تخمدان در صورتیکه درمان نشود باعث ایجاد چاقی، درشت شدن عضلات و استخوان ها می شود.

همچنین ممکن است سرعت رویش مو بر روی صورت و بدن را نیز زیاد کند و خصوصیات مردانه به زنان بدهد، ایجاد آکنه و اختلال در عادت ماهیانه از عوارض دیگر آن محسوب می شود.

سندروم تخمدان پلی کیستیک

عوارض دیگر کیست تخمدان

کیست تخمدان در موارد بسیاری باعث ناباروری، افزایش ابتلا به دیابت ، ابتلا به انواع سکته ها، بروز حملات قلبی و ایجاد سرطان رحم می شود.

طبق آخرین تحقیقات ایتالیا بیان شد که مصرف داروی گلوکوفاژ ( متفورمین ) که برای کنترل میزان قند خون است و گرفتن رژیم های غذایی که دارای مقدار زیادی کربوهیدرات های کامل ( مانند غلات کامل و سبوس دار ) باشد به درمان این بیماری کمک می کند.

دختران بعد از تولد 4 میلیون تخمک دارند، به صورت طبیعی در هر ماه یکی از تخمک ها بعد از طی مراحلی کامل می شود و به داخل رحم پرتاب میشود.

معمولا در افرادی که تخمک کامل شده ولی به داخل رحم پرتاب نمی شود و در واقع داخل رحم قرار نمی گیرد، بیماری کیست تخمدان دیده می شود.عموما افزایش مقدار انسولین نقش بزرگی در ابتلای افراد به این بیماری دارد همچنین هورمون مردانه در این بیماری باعث می شود تا تخمدان ها هورمون مردانه بیشتری بسازند و باعث پیدایش آکنه و موهای ضخیم و تیره رنگ بر روی بدن بشوند.

علائم کیست تخمدان

برای کنترل میزان هورمون های ترشح شده در بدن باید به یک پزشک زنان مراجعه نمایید تا بتوانید به راحتی کیست تخمدان را از بین ببرید.

پزشک با تجویز داروهای لازم برای کنترل هورمون های مردانه باعث کاهش ویژگی های مردانه و کاهش کلسترول می شود و به حمل تخمک ها از تخمدان به رحم کمک تلاش می کند، معمولا داروهای ضد دیابت موثرتر هستند و طول درمان را به طور چشمگیری کاهش می دهند.

ممکن است این بیماری زمینه ساز سرطان رحم باشد بنابراین در صورت مشاهده ی علائم اولیه آن فورا به جراح و متخصص زنان مراجعه نمایید.

متخصص زنان با گرفتن آزمایشات سونوگرافی از تخمدان ها و رحم به تشخیص و درمان نوع کیست شما می پردازد.

در نظر داشته باشید که توجه به علائم و نشانه های بیماری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

علائم همانطور که بیان شد شامل موارد زیر خواهد بود

 • چاقی بدن
 • افزایش وزن سریع و غیر عادی
 • احساس پرمویی در اندام های بدن
 • رشد سریع مو در اندام تناسلی
 • احساس درد در زیر شکم
 • تغییردر نظم عادت ماهیانه
 • خلل در روند بارداری
 • اختلال در قاعدگی
 • احساس درد به هنگام مقاربت
 • خونریزی بعد از یائسگی
 • احتباس ادرار
 • تکرار ادرار
 • احساس تهوع و سرگیجه

در برخی از موارد ممکن است شما دچار کیست های تخمدانی شوید .
تخمدان شما در این شرایط دارای تعداد زیادی کیست خواهد شد که ممکن است با درد و خونریزی شما را مواجه سازد .
افزوده شود به تخمدان پلی کیستیک

polcystic ovary syndrome PCOS
این بیماری جزو شایع‌ترین اختلالات غدد درون‌ریز (ﺁندوکرینوپاتی) می باشد و اکثر زنان به این بیماری مبتلا می شوند ،بسیاری از نازایی ها ناشی از عدم تخمک گذاری است که عامل اصلی آن بیماری تخمدان پلی کیستیک است
درواقع این بیماری به دلیل وجود تخمدان های بسیار بزرگ که حاوی تعداد زیادی کیست کوچک هستند و در لایه بیرونی تخمدان قرار می گیرند به وجود می آید.
معمولا این بیماری با علایم شایعی مانند
1-   اختلالات قاعدگی
2-  خونریزی های نا منظم ( الیگومنوره )
3-   علایم هیپرآندروژنیسم که پرمویی فرد را در پی دارد
4-   آکنه
5-   ریزش مو
6-   نازایی  همراه است .
البته بیماران مبتلا به این مشکل با  احتمال خطر بروز سرطان ﺁندومتر و پستان، دیس‌لیپیدمی، هیپرتانسیون، بیماری‌های قلبی وعروقی و دیابت  روبه رو هستند و البته چاقی نیز این دسته از زنان را تهدید می کند . این میزان به قدری قابل توجه است که  چاقی در مبتلایان به PCOS بیشتر از زنان سالم می‌باشد.

تشخیص تخمدان پلی کیستیک

به کمک سونوگرافی  می توان به  تشخیص زودرس و پیگیری PCO  پرداخت ،  با انجام این آزمایش  افزایش سایز تخمدان و تعداد میکروکیست ها  در هر تخمدان است  مشخص می شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

این سندرم که به دلایل نا شناخته ای بروز می نماید ، زنان مبتلا به خود را با  علایمی  شایع مثل اختلالات قاعدگی  که بیشتر به صورت  خون‌روش گاهگاهی (الیگومنوره است همراه می سازد ،البته در ادامه ی این بیماری می توان شاهد  علایم حاد و خفیف از  هیپرآندروژنیسم بود  این عارضه خود را با عوارضی  مانند پرمویی (هیرسوتیسم) و آکنه، ریزش مو و نازایی نشان می دهد. از این رو مراجعه به متخصص زنان و زایمان قزوین بسیار حاءز اهمیت بوده و می تواند شما را از عوارض بعد از آن حفظ نماید .
توصیه جدی دکتر هدیه ثقفی به شما
بیمارانی که این مشکل را برطرف نمی سازند همواره  در معرض عوارض جدی مانند افزایش خطر سرطان ﺁندومتر و پستان، دیس‌لیپیدمی، هیپرتانسیون، بیماری‌های قلبی وعروقی و دیابت قرار دارند ، لازم است تا با انجام آزمایشات دقیق و اصولی در این رابطه به شناخت بیماری و درمان آن بپردازید .

شیوع چاقی و دیس‌لیپیدمی در مبتلایان به PCOS بیشتر از زنان سالم می‌باشد از این رو باید در مقابله با افزایش وزن شدید نیز تحت در مان قرار بگیرید . بد نیست بدانید که ۴۰ درصد زنان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک ، دچار چاقی مفرط بوده و از آن رنج می برند و ۷۵ درصد زنان مبتلا  نازا می‌باشند. از این رو این بیماری یکی از موانع بارداری برای زوجین محسوب می گردد.

شیوع این بیماری در زنان بیشتر  در ۶ تا ۱۰ درصد همه زنانی که در سنین باروری می‌باشند دیده می‌شود.البته ممکن است این بیماری در مراحل اولیه به خوبی تشخیص داده شود و به هنگام درمان گردد.

همانطور که بیان شد علت بیماری  مشخص نیست اما محققان بر این باورند که عوامل ارثی و دیابت در ظهور آن نقش دارند.از این رو افراد مستعد دیابت نیز باید به صورت مرتب تحت معاینه و بررسی قرار بگیرند.

عوارض دیگری از تخمدان پلی کیستیک قاعدگی‌های نا منظم است ،البته  رشد موهای زاید، و ظهور جوشهای پوستی (آکنه)  بر روی صورت و بدن و چاقی از عوارضی است که  در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک زیاد مشاهده می‌شود.

این عارضه می‌تواند در نوجوانی با دوره‌های قاعدگی نا منظم مشخص گردد یا اینکه بعدها به دنبال افزایش وزن یا مشکل در باروری تشخیص داده شود.

برای دریافت مشاوره های درمانی در این زمینه می توانید به دکتر هدیه ثقفی – متخصص زنان و زایمان قزوین مراجعه نمایید.

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم

مدیریت سایت دکتر ثقفی

دکتر هدیه ثقفی

دکتر هدیه ثقفی
متخصص زنان ،زایمان و نازایی در قزوین
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی قزوین
انجام زایمان طبیعی | زایمان سزارین | IVF | درمان ناباروری | مشاوره بارداری و …
02833230360

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − یازده =

Call Now Buttonتماس با پزشک