028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
دکتر هدیه ثقفی / بیماری های زنان / شایع ترین علت عدم تخمک گذاری
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

شایع ترین علت عدم تخمک گذاری

شایع ترین علت عدم تخمک گذاری، چه  در جمعیت عمومی  و چه در زنان مراجعه کننده با ناباروری ، سندرم  تخمدان پلی کیستیک(pcos) است . pcos  با رد  کردن  سایر اختلالات  و وضعیتهای طبی مانند حاملگی، اختلالات هیپوتالاموس و هیپوفیز با سایر  علل  هیپر آندوژنیسم  وجود  دو معیار  از معیار های  زیر،  تشخیص داده  می شود:

  • عدم تخمک گذاری
  • هیپرآندروژنمی (افزایش میزان  آندروژنها  در گردش  خون) با هیپر  آندروژنیسم
  • تخمدان های پلی کیستیک  تشخیص داده شده  با سونوگرافی

القای  تخمک گذاری  در زنان  مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک

فهرست محتوا

هدف از القای  تخمک گذاری، استفاده  از روش های  درمانی  برای  از سرگیری  آزاد شدن  یک تخمک  به ازای هر سیکل، در  زنانی است  که قادر  به تخمک گذاری  نیستند  و یا  به طور کلی  فاقد توانایی تخمک گذاری  هستند .  در مقابل ، هدف از آشکار  و واضح  سوپراوولاسیون ، این  است که با آزاد  شدن بیش  از یک  تخمک برای  تخمک گذاری، احتمال  لقاح و باروری  در زنان مبتلا  به ناباروری  غیر قابل  توجیه  افزایش پیدا  کند .

کاهش وزن

با توجه  به اینکه  حتی کاهش در حد  5 درصد  وزن بدن  می تواند  سبب افزایش  میزان حاملگی  شود،  باید در  تمام بیماران نابارور مبتلا به اضافه  وزن و چاقی،  کاهش وزن تشویق  شود.  توصیه های  مربوط به تعدیل شیوه زندگی، شامل کاستن 500 کیلو  کالری از مصرف  کالریک روزانه  و فعالیت های فیزیکی منظم  هستند.

کلومیفن سیترات

استروژن صناعی  ضعیفی است  که اگر  با دوز فارماکولوژیک  تیپیک  برای القای  تخمک گذاری  تجویز شود،  عملکرد  آنتاگونیستهای  استروژن  را تقلید  می کند. این  دارو  از طریق  کبد پاکسازی  و به داخل  مدفوع دفع می شود  و میزان  کلیرانس  آن در 6 روز ،85 درصد است .  کلومیفن سیترات  به مدت  طولانی به گیرنده  های استروژن  در هیپوتالاموس متصل  می شود.  آن ها را مسدود  می کند و در نتیجه، قوس فیدبک طبیعی استروژن  بر تخمدان –هیپوتالاموس  را کاهش می دهد.

زمان بندی تلقیح داخل رحمی

در مواردی که IUI  به پروتکل  درمان  افزوده  می شود،  تلقیح  به طور تیپیک 24 ساعت  بعد  از اوج ترشح LH  صورت میگیرد . IUI  به طور تیپیک  36 ساعت  بعد از تجویز  Hcg  صورت می گیرد  تا هنگامی  که Hcg  به منظور  تحریک  تخمک گذاری  تجویز می شود  مصادف با  پارکی فولیکول  باشد .

درمان با روش  جراحی

در بیماران مقاوم به کلومیفن، برای اینکه از حجم بافت تخمدانی مواد آندروژن کاسته شود و تسریع تخمک گذاری بدون افزایش خطر حاملگی چند قلویی رخ بدهد، از سوراخ کردن تخمدان با عمل جراحی به عنوان روش جایگزین به جای روش منسوخ رزکسیون گوه ای تخمدان استفاده شده است. این پیامدها به پیامدهای حاصل از مصرف گنادوتروپین شباهت دارند، اما سوراخ کردن تخمدان با میزان  کمتری از حاملگی چند قلویی همراه است. خطر های سوراخ کردن تخمدان، شامل  عوارض جراحی،  چسبندگی ها، عود تخمک گذاری  و خطر  تئوریک نارسایی  تخمدان است.

دکتر هدیه ثقفی

دکتر هدیه ثقفی
متخصص زنان ،زایمان و نازایی در قزوین
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی قزوین
انجام زایمان طبیعی | زایمان سزارین | IVF | درمان ناباروری | مشاوره بارداری و …
02833230360

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =

تماس با پزشک