028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
دکتر هدیه ثقفی / بیماری های زنان / سیگار کشیدن خانم ها
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

سیگار کشیدن خانم ها

مضرات سیگار کشیدن بانوان

سیگار کشیدن خانمها شاید در دوران جوانی علائم خود را نشان ندهد اما در سنين ۶۰ تا ۸۰ سالگى بيشترين سرطان تهديدكننده زنان سيگارى سرطان ريه است. سرطان ریه شایع ترین سرطان چه در مردان سیگاری و چه در زنان سیگاری می باشد و در رتبه های دیگر زنان در معرض سرطان پستان و سرطان رحم  و در مردان بیماری های قلبی است و به مراتب همه این نکات به کاهش طول عمر بانوان اشاره می کند.
زنان سیگاری پس  از مدتی تمایل به مجرد بودن دارند و برخی بانوان سیگار کشیدن را یکی از ویژگی های زندگی مدرن می دانند و غافل از اینکه سلامت خود را نادیده میگیرند. زنان  در معرض لطمه های وارد شده ی بیشتری نسبت به مردان هستند و مادران آینده تاثیر به سزایی در رشد خانواده و در پی آن جامعه می باشند به طور کلی اگر در یک خانواده موقعیت روانی و بهداشتی بانوان در نظر گرفته نشود جامعه باید هزینه هایی سنگینی را متحمل شود.
ویروس Papova ویروسی است که عامل به وجود آورنده سرطان رحم است بیشترین عامل انتشاردهنده ی این ویروس سیگار است و خانم های سیگاری بیشترین مبتلایان به این سرطان هستند.
زنان سیگاری زودتر با یائسگی مواجه می شوند زیرا سیگار عمل قطع ترشح هورمون استروژن را در سیگاری ها زودتر به وجود می آورد یائسگی زودهنگام خود اختلالات گوناگونی مانند قند خون ، گرگرفتگى و خشكى مهبل، كلسترول بالا ، خطر بيمارى هاى قلبى تا ۴۰برابر ، فشار خون و … را در خانم ها ایجاد می کند.
ضمن آنكه سيگار با كاهش عملكرد قرص هاى پيشگيرى از باردارى حاوى استروژن احتمال بروز سرطان آندومتر را ۱۰برابر افزايش مى دهد.

سیگار کشیدن خانمها
بانوانی که در طول روز بیشتر از یک پاکت سیگار استعمال می کنند، در مقايسه با بانوان غيرسيگارى پنج سال و دوماه جلوتر سكته قلبى آنها را تهدید میکند. همچنین خطر سكته مغزى در کسانی كه بيش از ۲۵ نخ سيگار در روز می کشند را 2برابر می کند.
پوکی استخوان که یکی از دردسرساز ترین بیمار ها می باد در زنان سیگاری زودتر بروز می کند زیرا سیگار با پایین اوردن ترشح هورمون زنانه استروژن، استئوپروز زودرس را به وجود می آورد..آنفيزم، ، برونشيت، سرطان حنجره، سرطان مثانه، سرطان دهان، نارسايى مزمن ريوى، كليه، ناتوانى ادرار و به وجود آمدن چين و چروك پوست از ديگر تاثيرات تخريب كننده سيگار به شمار مى روند.
قوای جنسی زنان با مصرف سیگار به مرور زمان کم خواهد شد و این کاهش در زنان بیشتر از مردان می باشد.
اسیب های روانی متفاوتی خانم های سیگاری راتهدید میکند با شروع سردرد ها ،بی حالی ،کم فعالیتی،افسردگی و مشکلات زناشویی که در پی این عوامل به وجود خواهد آمد.
زنان سیگاری  معمولا در بارداری خود با مشکلاتی مواجه خواهند شد از جمله بارداری خارج از رحم تولد نوزادى با  ضریب هوشی پايين، کم وزن و اختلالات  مادرزادى  و برخی از مادران نیز با سقط جنین مواجه میشوند .مسلما این عارضه ها ممکن است برای بانوان باردار غیر سیگاری نیز به وجود بیاید اما طبق آمار زنان سیگاری را با توجه به سن بارداری آنها بیشتر تهدید میکند.
.

دکتر هدیه ثقفی

دکتر هدیه ثقفی
متخصص زنان ،زایمان و نازایی در قزوین
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی قزوین
انجام زایمان طبیعی | زایمان سزارین | IVF | درمان ناباروری | مشاوره بارداری و …
02833230360

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − یازده =

تماس با پزشک