028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

سرطان رحم

سرطان رحم

آیا در درمان سرطان رحم برداشتن رحم است ؟ در این مقاله می خواهیم در مورد سرطان رحم به کامل توضیح دهیم .

دکتر هدیه ثقفی متخصص زنان و زایمان و زیبایی می باشد شما عزیزان می توانید جهت هر گونه مشاوره با شماره زیر تماس بگیرید .تلفن: 028.33230360

هنگامی که سلولهای هر ناحیه از بدن به طور غیر عادی و خارج از برنامه سلولی رشد کند باعث ایجاد حالت غیر طبیعی توده می شود که به آن توده سرطانی می گویند.

رحم یک عضو عضلانی تو خالی وگلابی شکل در ناحیه لگن است و بین مثانه و راست روده قرار گرفته و توسط بافتی به نام آندومتر پوشیده شده است.آندومتر هرماه در رحم ساخته می شود که در دوران قاعدگی از بدن فرد خارج می شود .

همچنین در دو طرف رحم دو لوله قرار دارد که به لوله های رحمی معروف است که وظیفه این لوله ها آزاد کردن تخمک و هدایت آنها به درون رحم برای باروری است.

در دهانه رحم نیز اگر سلولهای غیر طبیعی به وجود آید که رشد غیر عادی دارند سرطان رحم به وجود می آید.این سرطان اگر به موقع تشخیص داده شود قابل درمان است.

سرطان رحم به دلیل تغییر در سلولهای اندومتر در طی چند سال به وجود می آید که معمولا در افراد مسن و یائسه بیشتر دیده می شود.

سرطان رحم

سرطان رحم

علائم سرطان رحم

  1. -خونریزی در فرد حتی بعد از یائسگی
  2. -خونریزی در فواصل بین عادت ماهیانه
  3. -ترشحات زیاد و غیر طبیعی از واژن
  4. -وجود درد و خونریزی هنگام برقراری رابطه جنسی

بروز سرطان به دلایل بسیار زیادی می تواند به وجود آید ولی هنوز دلیل قطعی برای ایجاد آن مشخص نشده است ولی محققان اظهار داشته اند که یکی از عوامل ایجاد کننده سرطان رحم ، ویروسی به نام پاپیلومای انسانی (HPV) می باشد. این ویروس باعث بروز عفونت تناسلی در فرد می شود که اگر درمان نشود می تواند به فرم مزمن درآید و در نهایت احتمالا به سرطان رحم تبدیل شود.

همچنین مشاهده شده این سرطان بیشتردر زنان سیگاری، زنانی که طولانی مدت قرص ضد باردرای استفاده می کنند و تمایلی به بچه دار شدن ندارند سیستم ایمنی بدن ضعیفی دارند بیشتر مشاهده می شود.

تست پاپ اسمیر تست تشخیص سرطان رحم می باشد و از آنجا که این سرطان اگر به موقع تشخیص داده شود قابل درمان می باشد توصیه می شود زنان از سن 20 سالگی این تست را هرساله انجام دهند تا در صورت مشاهده هرگونه تغییر سلولی و بدخیمی نسبت به درمان آن اقدام کنند.

سرطان رحم

سرطان رحم

درمان سرطان رحم

ویژگی های سرطان دهانه رحم بسیار زیاد است سرطان دهانه رحم با ضایعات پیش سرطانی شروع می شود اگر خانمی با علائم سرطان دهانه رحم یا با پاپ اسمیر غیر طبیعی مراجعه کند ما از دهانه رحم بدون این که مریض بیهوش شود ، بدون این که شکم برش بخورد از طریق معاینه واژینال با استفاده از دستگاه هایی مانند کولپوسکوپی با دوربین و بزرگ نمایی می توانیم اون ضایعه را ببینیم و از آن بیوپسی بگیریم بدون آن که مریض بیهوش شود .این بیوپسی به ما میگوید که آیا این ضایعات پیش سرطانی ایجاد شده یا نه ؟ اگر در این مرحله تشخیص داده شود ما نیازی به در آوردن رحم نداریم  و باربری حفظ می شود فقط قسمتی از دهانه رحم که برای ما مشکل جدی ایجاد نمی کند برداشته می شود در نتیجه این یک مساله خاص در سرطان دهانه رحم است  و تا ضایعات پیش سرطانی ایجاد نشود ، سرطان ایجاد نمی شود و ضایعات پیش سرطانی قابل تشخیص و درمان است پس ما می توانیم جامعه ای را داشته باشیم که هیچ فردی سرطان دهانه رحم نگیرد در صورتی که فردی سرطان دهانه رحم بگیرد و این سرطان رحم پیشرفته باشد یکی از بدترین درد ها و بدترین مرگ ها را ایجاد می کند .پس نتیجه می گیریم که از یک سمت خیلی خوب می شود پیشگیری کرد ولی اگر سهل انگاری شود به اون دردهایی که بیماران در بخش رادیوتراپی دارند کشونده می شود .

آیا وراثت می تواند در سرطان رحم نقش داشته باشد ؟

سرطان رحم معمولاً ژنتیکی نیست حتی در صورتی که بافت غددی درگیر باشد برای آن نوع هم بحث ژنتیک مطرح نیست پس نمی توانیم بگوییم که وراثت در سرطان رحم نقش دارد .

سایر خدمات دکتر هدیه ثقفی متخصص زنان زایمان عبارتست از :

زایمان سزارین

زایمان طبیعی

ناباروری

کمک به باروری با ivf

تست پاپ اسمیر

با تشکر مدیریت سایت دکتر هدیه ثقفی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی .

دکتر هدیه ثقفی

دکتر هدیه ثقفی
متخصص زنان ،زایمان و نازایی در قزوین
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی قزوین
انجام زایمان طبیعی | زایمان سزارین | IVF | درمان ناباروری | مشاوره بارداری و …
02833230360

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

Call Now Buttonتماس با پزشک