028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
دکتر هدیه ثقفی / بارداری و زایمان / مراحل کامل زایمان طبیعی را در اینجا بخوانید
مدت زمان مطالعه ۱۸ دقیقه

مراحل کامل زایمان طبیعی را در اینجا بخوانید

زایمان طبیعی برای زنان باردار روشی ترسناک و درد آور برای به دنیا آوردن نوزاد است. کسب آگاهی و اطلاعات کافی در کنار انتخاب متخصصی توانا و با تجربه می تواند اطمینان بیمار و احتمال کسب نتیجه مطلوب را افزایش دهد.

اما زایمان طبیعی با اپیدورال چیست؟ آیا روند زایمان طبیعی را می دانید؟

در این مقاله می خواهیم در مورد زایمان طبیعی به صورت مختصر توضیح دهیم تا مادران باردار بتوانند با استرس کمتر کودک خود را به دنیا بیاورند. همانطور که به بخش دوم بارداری خود نزدیک می شوید، ممکن است بخواهید برنامه تولد خود را بنویسید. دقت کنید که برای شما مهم است. هدف کلی سالم ماندن مادر و کودک است.

با شریک زندگی خود صحبت کنید و تصمیم بگیرید که چه کسی می خواهید در تولد حضور داشته باشید. برخی از زوج ها احساس می کنند این یک زمان خصوصی است و ترجیح می دهند که دیگران حضور نداشته باشند. برنامه تولد ممکن است شامل موارد دیگری مانند تسکین درد در طول زایمان، زمان زایمان و موارد دیگر باشد.

در صورتیکه زایمان طبیعی را به عنوان شیوه زایمان خود برگزیده اید، بهتر است ابتدا اطلاعات خود را در باب این موضوع تکمیل نمایید. زیرا اطلاعات درست و دقیق می تواند تا حد زیادی از استرس زایمان شما بکاهد. بهتر است پیش از زایمان، خود را در موقعیت وضع حمل تصور کنید و در صورت وجود هر نوع ابهام آن را با پزشک متخصص زنان خود در میان بگذارید.

روند کامل زایمان طبیعی

قبل از زایمان طبیعی تغییرات متعددی در مادر بروز می کند که این تغییرات ممکن است چند هفته پیش از شروع زایمان بروز می کند برخی از تغییرات در زیر به طور خلاصه آمده است:

درد کمر اواخر بارداری تشدید می شود و جز دردهای تحریک کننده است که با تغییر حالت بدن نیز بهبود نمی یابد.

انواع کرامپ ها در زن باردار ممکن است به وجود آید ولی بیشترین کرامپ از نوع کرامپ شکمی می باشد.

در ماه های آخر بارداری جنین از سمت معده حرکت کرده و پایین می آید و به سمت لگن می آید. حال فشار از روی معده برداشته می شود و به به مثانه و روده وارد می شود که می تواند منجر به یبوست وحتی در مواردی منجر به هموروئید می شود.

حدود 3 هفته پیش از بارداری یک لخته خونی از رحم خارج می شد که نشانه پایین آمدن جنین می باشد.

هنگامی که جنین به سرعت به سمت پایین حرکت کند منجر به پاره شدن کیسه حاوی مایع آمنیوتیک مادر یا همان کیسه آب شود که بسته به حالت قرار گیری مادر و جنین این مایع به آرامیاز بدن خارج می شود. این مایع بی رنگ و بو بوده و گاه در آن رگه های خونی دیده می شود.

همانطور که پیش تر گفتیم زایمان به دو صورت طبیعی و سزارین انجام می شود که در این مطلب به زایمان طبیعی می پردازیم. به شروع کم خطر و خود به خود درد زایمان، زایمان طبیعی گفته می شود که در این نوع زایمان سر جنین به شکل طبیعی و بدون نیاز به کمک خارج می شود معمولا این اتفاق در هفته 37 الی 42 حاملگی انجام می شود و پس از زایمان هم مادر و هم نوزاد دارای وضعیت خوبی می باشند.
در کل زایمان برای یک زن یک واقعه مهم می باشد در زایمان طبیعی پس از زایمان به آغوش کشیدن نوزاد تاثیر بسیار خوب و شگرفی برای مادر به همراه داشته و طبق مطالعاتی که انجام گرفته است از الزاماتی که سبب شیر دهی موفق و تاثیر گذار می باشد درد زایمان طبیعی می باشد.

اقدامات قبل از زایمان طبیعی

زایمان-طبیعی - تاریخ زایمان

لازم است تا قبل از زایمان یک برنامه ریزی دقیق برای دوران بارداری خود داشته باشید و با توجه به آن بتوانید هفته های بارداری را تخمین بزنید و زمان زایمان را به صورت دقیق تر تخمین بزنید. از متخصص زنان و زایمان خود بخواهید تا راهنمایی های لازم و دقیق در این رابطه را به شما ارائه دهد و البته نسبت به موارد بسیار مهم دوران بارداری اطلاعات لازم را دریافت کنید.شما باید بیماری های احتمالی دوران بارداری را بشناسید و مواردی که جهت پیشگیری از ابتلا به آن مهم می باشند را رعایت نمایید.

وجود درد در ناحیه زیر شکم و یا ناحیه کمر که این درد کم کم زیاد می شود و فواصل بین درد کوتاه می باشد.
وجود و بروز نمودن ترشحات خونی از ناحیه واژن یا مهبل
در ناحیه مهبل یا واژن آبریزش داشتن
به طور کلی فرآیند زایمان سه مرحله می باشد:
مر حله نخست: به وجود آمدن دردهای ناشی از زایمان تا باز شدن دهانه رحم به شکل کامل
مرحله دوم: زمانی می باشد که دهانه رحم به شکل کامل باز می شود تا زمانی که نوزاد خارج شود.
مرحله سوم: این مرحله شامل خارج شدن نوازد تا زمان خروج شدن جفت می باشد.
به بانوان توصیه می شود پس از زایمان طبیعی به مدت زمان 24 ساعت استراحت مطلق داشته باشند.

انجام زایمان-طبیعی
درد-زایمان
 • در ماه آخر جنین به سمت لگن مادر می چرخد، با انجام سونوگرافی می توانید از سلامت او همچنین نحوه قرار گیری او در رحم مطلع شوید. تحرکات جنین را زیر نظر قرار بدهید و مرتب مورد معاینه باشید تا از زایمان های دیر هنگام نیز جلوگیری نمایید. موارد زیر را به یاد داشته باشید:
 • از بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید.
 • داروهای ممنوع را مصرف نکنید و رژیم غذایی دوران بارداری را رعایت نمایید.
 • دائما با پزشک در ارتباط باشید و کوچکترین تغییرات غیر عادی را گزارش کنید.
 • اگر دچار خونریزی شدید و یا اینکه ترشح شما زیاد بود به پزشک اطلاع دهید.
 • تورم بیش از اندازه که با دفع پروتئین نیز همراه باشد خطرناک است و ممکن است نشانه ای از مسمومیت بارداری باشد لازم است که به این نکته توجه داشته باشید.
 • به یک زایمان آرام و بدون استرس فکر کنید و نگرانی های دوران بارداری را کنار بگذارید به یاد داشته باشید که همواره انرژی مثبت شما به جنین منتقل خواهد شد.

علائم شروع زایمان

حرکت جنین در زمان زایمان

در زایمان طبیعی با انقباض رحم جنین در شکم مادر می چرخد و در نهایت در لگن جای می گیرد، سر جنین به سمت رحم می چرخد و در واقع جنین برای تولد آماده شود، احساس درد های لگنی در هر بار انقباض رحمی منجر می شود تا در بدن مادر اندروفین ترشح شود، اندروفین هورمونی برای کاهش میزان درد در زمان زایمان است که می تواند در تسکین درد های ناشی از تولد جنین موثر باشد. زایمان طبیعی که به صورت فیزیولوژیک و غیر فیزیولوژیک انجام می شود در صورتیکه به کمک جراح و متخصص زنان و زایمان قزوین انجام شود می تواند خاطره یک زایمان راحت و خوشایند را برای شما به همراه داشته باشد.

نگران درد زایمان نباشید

بالاخره بعد از تحمل دردهای زایمان سر نوزاد به دهانه رحم فشار وارد می کند و در نهایت به کمک متخصص زنان و زایمان جنین بیرون کشیده می شود و به دنیا می آید. در زمان زایمان با مسکن ها و نیز تجویز داروهای مشخص برای تحمل درد مادر آمادگی بیشتری را برای به دنیا آوردن جنین پیدا می کند.

مرحله اول زایمان طبیعی (درد زایمان)

مرحله اول زایمان که بسیار ناگهانی رخ می دهد علائم شایعی مانند درد زیر شکم و یا درد های لگنی به همراه دارد.
این مرحله با انقباضات رحمی همراه است، به مرور زمان این درد گردن رحم را نیز درگیر می کند و کم کم این ناحیه را نرم و منبسط می کند تا به 10 cm برسد. این مرحله از زایمان طبیعی به سه فاز مهم ذیل تقسیم می گردد:

 • فاز ابتدایی
 • فاز اکتیو
 • فاز انتقالی
 • فاز ابتدایی ( انقباض رحم )
زایمان طبیعی

مرحله اول زایمان طبیعی

مرحله اول از زمانی شروع می شود که درد ها و انقباضات رحمی مادر آغاز شده و با باز شدن دهانه رحم پایان می یابد. این مرحله که طولانی ترین مرحله زایمان می باشد، ممکن است حدود چهارده تا شانزده ساعت به طول بیانجامد. ولی در افرادی که بارداری اول را تجربه نمی کنند این تعداد ساعات می تواند کم تر نیز باشد. این مرحله به سه فاز تقسیم بندی می گردد. در فاز اول دهانه رحم به اندازه چهار تا پنج سانت باز شده و درد های انقباضی کاهش یافته و درد های ممتد جای آن ها را می گیرد. فاز اولیه زایمان معمولاً یک تا دو روز به طول می انجامد. پس تا زمانی که اطمینان حاصل نکرده اید که انقباض های شکمی تنها مربوط به زایمان می باشند، به بیمارستان مراجعه نفرمایید. زیرا با این کار و بستری شدن در بیمارستان تنها باعث ابهام در بستگان نزدیک و همسر خود شده و استرس های نا به جا به آنان وارد می آید. به این مرحله، مرحله نهفته زایمان گویند.

در فاز دوم زایمان، دهانه رحم تا شش سانت باز می شود. انقباضات منظم شده و فواصل بین درد ها به سه دقیقه می رسد. در فاز آخر مرحله اول دهانه رحم کامل باز شده و جنین در آستانه خروج از بدن مادر قرار می گیرد.

در این مرحله همچنین دهانه رحم به حدی خاصیت ارتجاعی پیدا می کند که نوزاد به راحتی و بدون آسیب دیدگی از آن خارج می گردد. در صورتیکه بافت این محیط همچون سایر اعضای بدن می بود، هم  مادر و هم جنین آسیب شدیدی می دیدند.

رحم در این مرحله به صورت منظم دچار انقباض می شود و در واقع باعث می شود تا دهانه رحم باز شود، این انقباضات بر خلاف انقباضات براکستون هیکز که نا منظم و بی درد هستند، به تدریج دردناک می شوند، البته تحمل درد با مسکن های تجویز شده میسر خواهد شد. سرعت و نوع زایمان در زنان متفاوت است و همینطور درد های ناشی از انقباضات رحم نیز در زنان شدت یا خفیف بودن خاص خود را دارد، بعضی ها حتی متوجه انقباضات اولیه نمی شوند در حالیکه دهانه رحم چندین سانتیمتر باز شده است. زمانی که گردن رحم شروع به باز شدن می کند، وضعیت آن در لگن تغییر می کند و به سمت جلو می آید و در نهایت بسیار نرم می شود. بعد از انقباضات گردن رحم از حالت سفت و خشک به نرم و مرطوب تبدیل می شود.

در این مرحله ممکن است دردی شبیه به دوران قاعدگی داشته باشید، لگن درد های ضعیف و درد زیر شکمی اما رفته رفته درد شما برای زایمان بیشتر می شود و مراجعه به متخصص زنان و زایمان دراین مرحله در اولویت قرار دارد. می توانید قبل از هر اقدامی یک دوش آب گرم بگیرید این کار شما را ریلکس می کندو برای یک زایمان خوشایند آماده می سازد.

مراحل اولیه در زایمان طبیعی

کیسه آمنیوتیک

کیسه آمنیوتیک غشای مایع پر شده در اطراف نوزاد شما است. این کیسه تقریبا همیشه قبل از تولد کودک به پارگی می انجامد، هرچند در بعضی موارد، تا زمان زایمان باقی می ماند. هنگام پاره شدن کیسه آب که به صورت مایع است به رنگ روشن و بی بو است و در صورتی که زرد ، سبز و یا قهوه ای باشد باید به پزشک خود اطلاع دهید. در بعضی مواقع به علت زود پاره شدن این کیسه و یا موقعیت قرار گرفتن نوزاد پزشک به جای زایمان طبیعی اقدام به زایمان سزارین می کند.

انقباض رحم

دهانه رحم کمترین قسمت رحم است که در مهبل واژن قرار دارد. گردن رحم یک ساختار لوله ای است که تقریبا 3 تا 4 سانتیمتر طول دارد و پاساژی که حفره رحم را به واژن وصل می کند. در طول زایمان، نقش دهانه رحم، حفظ حاملگی (با نگه داشتن رحم بسته) برای تسهیل تحویل کودک (با گسترش دادن یا باز کردن، به اندازه کافی اجازه می دهد تا کودک از طریق آن) تغییر کند. در بعضی مواقع که دهانه رحم به مقدار کافی باز نمی شود پزشک مجبور است که زایمان سزارین انجام دهد و از طریق زایمان سزارین کودک را به دنیا آورد.
تغییرات بنیادی که در انتهای بارداری اتفاق می افتد منجر به نرم شدن بافت گردن رحم و نازک شدن گردن رحم می شود که هر دو به ساختن دهانه رحم کمک می کنند.

زمان تولد نوزاد

در نهایت هنگامی که کانال گردن رحم باز شود یعنی باز شدن رحم تا  10 سانتی متر برسد زمان تولد نوزاد فرا می رسد. در هنگام تولد نوزاد فشار زیادی را تحمل می کنید و از این مادر احساس درد دارد. هنگامی که سر نوزاد را از رحم مادر خارج می کنند دهان و بینی نوزاد که پوشیده از مایع آمنیوتیک و مخاط است توسط پزشک پاک می شود  و این مسئله مهمی است که قبل از این که کودک به تنفس و گریه کردن شروع کند این کار انجام شود.

مرحله دوم زایمان طبیعی

مرحله دوم با بیرون آمدن نوزاد همراه است. در این مرحله انقباضات رحمی به شدت زیاد شده و همراه یا همسر خانم می تواند وی را به تنفس شمرده ترغیب نماید. مرحله دوم بسیار وابسته به کمک مادر می باشد. با منظم شدن دردهای زایمان لحظه تولد نوزاد فرا می رسد. پس از آنکه دهانه رحم به طور کامل باز می شود، جنین شروع به پایین آمدن می کند. جنین معمولاً در داخل لگن به پهلو وارد می شود و تا رسیدن به کف لگن به همان حالت باقی می ماند ولی پس از آن به منظور افزایش فضا جنین شروع به چرخیدن می کند. چرخش نوزاد و انقباضات رحمی سبب می شود که نوزاد به بیرون از شکم مادر سوق داده شود.

مرحله سوم زایمان طبیعی

در مرحله سوم موجبات بیرون آمدن جفت فراهم می شود. در پی بیرون کشیدن جنین و به صورت طبیعی پنج تا سی دقیقه طول می کشد که جفت به بیرون از رحم راه پیدا نماید.

مزایای زایمان طبیعی

زایمان طبیعی بسیار راحت و بدون دردسر است و مخاطره ای برای مادر و جنین در بر ندارد. دوران بستری در بیمارستان زایمان طبیعی نسبت به سزارین بسیار کم است و کودکانی که از این روش به دنیا می ایند دچار مشکلات تنفسی نمی شوند، نوزادان در این روش به راحتی شیر می خورند و در گرفتن سینه از مادر دچار مشکل نمی شوند.
رابطه عاطفی در زایمان های طبیعی بین مادر و فرزند بیشتر است و مادران می توانند بلافاصله بعداز تولد نوزاد او را در آغوش بگیرند.
به یاد داشته باشید که زایمان طبیعی می تواند مشکلات احتمالی بعد از زایمان را کاهش دهد و نیز سلامت کودک و مادر را تضمین نماید. البته این زایمان در شرایط ایده آل که مشکلی برای جنین وجود نداشته باشد توصیه می شود.

بهترین زمان برای عمل لابیاپلاستی بعد از زایمان

سوالی که خیلی از مراجعین از دکتر هدیه ثقفی بهترین جراح لابیاپلاستی در قزوین می پرسند این است که، چه مدتی بعد از زایمان می توانند عمل لابیاپلاستی را انجام داد؟ در پاسخ به این عزیزان می توان گفت، بین 2 تا 3 ماه بعد از زایمان می توان عمل لابیاپلاستی را انجام داد تا فرد بتواند  نتیجه خوبی از این عمل زیبایی زنان  بگیرد.

چرا عمل لابیاپلاستی را همراه با عمل زایمان انجام نمی دهند؟

علت اینکه عمل لابیاپلاستی در زنجان همراه با زایمان انجام نمی شود این است که، ژنیتالیا بسیار پر خون است و اگر عمل لابیاپلاستی انجام شود ممکن است منجر به خونریزی های شدیدی گردد. پس بهتر است قبل از تصمیم به عمل لابیاپلاستی با متخصص زنان خود در این راستا مشورت کنید تا بتوانید  از نتیجه عمل لابیاپلاستی خود لذت ببرید.

آیا اثر لابیاپلاستی بعد از زایمان دائمی است؟

لابیاپلاستی به دو روش جراحی و یا همراه با لیزر انجام می شود. دکتر هدیه ثقفی یکی از بهترین جراح لابیاپلاستی در قزوین این عمل را با استفاده از تکنیک لیزر برای مراجعین محترم انجام می دهند تا بتوانند تا جای ممکن دوره نقاهت را برای بیمار کوتاه کند و احتمال بروزعفونت را  از بین ببرند .این عمل اثری دائمی دارد و با تکرار رابطه جنسی اثر آن از بین نمی رود. افراد می توانند در هر دوره ای از زندگی خود قبل از ازدواج، بعد از ازدواج، قبل از زایمان و یا حتی بعد از زایمان  نیز این عمل را استفاده کنند.

توصیه می شود قبل از اقدام به لابیاپلاستی با متخصص زنان خود در این رابطه مشورت کنید، زیرا ممکن است برای داشتن یک نتیجه ایده ال از جراحی، استفاده از جراحی های همزمان همچون سفید کردن واژن، تنگ کردن و… نیز  توصیه گردد.

زایمان طبیعی بدون درد

آیا می توان زایمان طبیعی بدون درد داشت؟ مدت هاست که مادران فرزندان خود را یا از طریق سزارین و یا زایمان طبیعی به دنیا می آورند. به تازگی روش هایی به وجود آمده است که در طول آن مادر متحمل درد کمتری شده تا بتواند فرزند خود را به دنیا آورد. یکی از این زایمان های طبیعی به رپش بی حسی اپی دورال معروف است.

آشنایی با زایمان طبیعی بدون درد بی حسی اپیدورال

با این بی حسی ،درد های پیاپی در ناحیه تحتانی فرد به حداقل می رسد و باعث می شود مادر بدون نیاز به بیهوشی احساس دردش کمتر شود .اگر مادری قصد داشته باشد که با این روش یک زایمان طبیعی بدون درد داشته باشد با مشاوره پزشک بیهوشی مواد سرکوب کننده درد از راه لوله ایی به مکانی تعیین شده و مخصوص در قسمت ستون فقرات و نخاع داخل می شود. با این کار داروهای وارد شده دردی که قرار است مغز از سمت نخاع دریافت کند را از بین می برند. یکی از روش های متداول برای زنان در آمریکا همین روش است تا مادران یک زایمان طبیعی بدون درد داشته باشند .مادران باید دقت داشته باشند که بی حسی با  دارو را حتما باید متخصص بی هوشی برای شما انجام دهد.
یک سوزن که تو خالی می باشد در ابتدا داخل استخوان فقرات شده و پس از قرارگیری سوزن در ناحیه اپیدورال لوله ایی که به نام کاتر شناخته می شود در این ناحیه جی می گیرد و سوزن برداشته می شود.
حال پس از وارد شدن دارو چون عصب ها درد را انتقال نمی دهند مادر با درد کمتری که از انقباض های متعدد رحم ناشی می شود و به کمک پزشک خود فرزن خود را به دنیا می آورد.

اگر برای تولد کودکتان زایمان طبیعی انتخاب کرده اید

اگر شما جز افرادی هستید که تمایل دارید کودک خود را از طریق زایمان طبیعی به دنیا آورید احساسات مختلفی خواهید داشت احساس درد و فشار .
با این حال، هنگامی که نوزاد به زمان تولد می رسد، شما فقط در طول انقباضات فشار را تجربه می کنید ،فشار ثابت و افزایش می یابد. این احساس خاصی از میل شدید به حرکات روده ای را به همراه دارد که کودک در آن اعصاب فشار می آورد.

زایمان طبیعی با اپیدورال

اگر زایمان طبیعی بدون درد  است، با توجه به اثر بخشی اپیدورال زایمان طبیعی را احساس خواهید کرد و این اثر بخشی بستگی به این دارد که دارو به درستی به ناحیه مورد نیاز تزریق شده باشد تا اعصاب را دفع کند و در صورتی که به طرز خفیف باشد کمی احساس فشار خواهید کرد.

زایمان اپیدورال

پاره شدن احتمالی

اگر چه آسیب های قابل توجهی در طول روند انقباض عادی نیست، اما دهانه رحم ممکن است پاره شود و در نهایت نیاز به تعمیر داشته باشد.
بافت های واژن نرم و انعطاف پذیر هستند، اما اگر تحرک به سرعت یا با شدت زیاد رخ دهد، این بافت ها می توانند پاره شوند.
در اغلب موارد، زخم ها جزئی هستند و به راحتی می توان آنها را تعمیر کرد. گاهی اوقات آنها ممکن است جدی تر باشند و به مشکلات طولانی مدت برسند. زایمان طبیعی اغلب باعث آسیب به مهبل و یا رحم می شود.
خوشبختانه، مهبل و دهانه رحم، خونریزی غنی دارند. به همین دلیل آسیب های ناشی از این مناطق به سرعت در حال بهبود است و ریزش و زخم هایی را ایجاد می کند که می تواند منجر به مشکلات طولانی مدت شود.
توجه داشته باشید امکان دارد بعد از زایمان طبیعی دهانه رحم شما باز شود و زیبایی خود را از دست بدهد برای منظور می توانید از روش تنگ کردن واژن یا جراحی زیبایی واژن استفاده کنید و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

مزیت های زایمان طبیعی بدون درد با روش بی حسی اپیدورال

برای مادرانی که دارای فشار خون بالا هستند زایمان طبیعی به راحتی انجام نمی شود با روش بی حسی اپیدورال می توان فشار خون مادران را کاهش داد.
اصلی ترین مزیت زایمان طبیعی بدون درد با این روش کاهش فشار ناشی از درد است.
مادر درد را در حین انقباض ها احساس نمی کند امادر حین حال مادر به طور کامل هوشیار است و شاهد تمامی مراحل زایمان خود است و زمان به دنیا آوردن خود را می بیند.
زایمان طبیعی بدون درد باید به مادران اطلاع رسانی شود تا مادران ازاین روش آگاهی پیدا کرده و این روش را یکی از گزینه های پیش روی خود بدانند و در صورتی که موقعیت جنین آنها مناسب است به جای زایمان سزارین می توانند این روش را انتخاب کنند.

عوارض زایمان طبیعی بدون درد با روش بی حسی اپیدورال

در برخی از موارد دیده شده است که بی حسی انجام نمی شود یعنی داروها روی مادر اثری چندانی ندارند و فقط قسمت هایی از ناحیه تحتانی و شکم بی حس می شود.که از بین 8 نفر 1 نفر ممکن است این اتفاق برایش رخ دهد.در این حالت متخصصان بیهوشی دارو دوز ماده وارد شده را بالا می برند.
مادر احتمال دارد که با تب و لرز رو به رو شود.
مادر احساس خارش می کند که بیشتر اوقات این خارش خفیف است.
ممکن است پاهای مادر دچار گرفتگی و ضعف شود و نیاز باشد که مادر در تخت دراز بکشد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
 1. میشه همزمان با سزارین لابیاپلاستی هم انجام داد؟

  پاسخ
  • سلام به شما
   بهتر است همزمان انجام نشود مگر در مواقع ضروری به تشخیص پزشک

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 1 =

تماس با پزشک