028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

زایمان بریچ

زایمان بریچ

هنگامی  که کفل ها یا پاهای  جنین قبل  از سر وارد  لگن شوند، نمایش جنین، نمایش ته(Breech) است . هر چه  سن بارداری  کمتر باشد  نمایش بریچ شایع تر است  چون در سنین  پایین تر  اندازه ی قطب  های جنین  به یکدیگر شبیه  تر هستند .  با فرا  رسیدن ترم، جنین به صورت  خود به خودی  به نمایش سفالیک به علت اینکه  در زمان ترم  کفل ها  حجم بیشتری  نسبت به  سر جنین دارند  و در فوندوس فضای  بیشتری وجود دارد. با اینحال،  نمایش بریچ در 3-4  درصد زایمان  های تک  قلو در زمان  ترم پا برجا می ماند .

در سال های اخیر  تصمیم گیری  جهت انجام  زایمان واژینال بیشتر معطوف  به مطالعه  ای است که بر  روی جنین  های ترم  تک قلو  یا نمایش  بریچ انجام  شده می باشد  در این تحقیق مشخص گردید  زایمان سزارین  برنامه ریزی شده  نسبت به  زایمان واژینال  برنامه ریزی شده،  با خطر  کمتر مرگ  و میر  پری ناتال  همراه است .  همچنین در زایمان  سزارین برنامه  ریزی شده  خطر موربیدیته ی جدی نوزادی پایین تر است .

انتقادی که بر این گزارش  وارد است  بر این نکته  تاکید  دارد  که اکثر عواقب  شامل موربیدیته  جدی نوزادی  بوده و  در واقع  عوارض طولانی  مدت در آن  در نظر گرفته  نشد .

زایمان بریچ

زایمان بریچ

تشخیص زایمان بریچ

داشتن اطلاعات  در مورد اینکه  چه مواردی  می تواند  باعث بریچ شود می تواند  به تشخیص زود هنگام  کمک کند .  علاوه بر  پایین  بودن سن حاملگی ، عواملی که جنین  را مستعد  نمایش بریچ  می سازند ، عبارتند از: میزان  مایع آمنیوتیک غیر طبیعی، پاریته ی  بالا با شل  شدگی  رحم،  چند قلویی، هیدروسفالی،  اناسفالی، زایمان بریچ  قبلی،  آنومالی  های رحمی،  جفت سر راهی، لانه گزینی  جفت در فوندوس،  تومور های لگنی.

طبق گزارش های اخیر ، میزان  بروز نمایش  بریچ در موارد  زایمان سزارین قبلی، دو برابر است .  همچنین سیگاری  بودن نیز  ممکن است  یک علت  این نمایش باشد .

معاینه شکمی

دقت لمس  متغیر است . بنابراین  در موارد  شک به نمایش  بریچ یا  هر نمایشی  به جز سفالیک، بررسی سونوگرافی  ضروری است .

روش زایمان

بهترین شیوه  زایمان  به عوامل متعدد مادری  و جنینی  بستگی دارد  که شامل  خصوصیات جنین، اقطار لگنی،  عوارض  همراه با  بارداری،  تجربیات جراح،  ترجیح بیمار و امکانات  بیمارستان می باشد .

خونریزی در بارداری می تواند برای هر مادری نگران کننده باشد. شما عزیزان می توانید جهت مشاوره با دکتر هدیه ثقفی جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان با شماره زیر تماس حاصل فرمایید. تلفن: 028.33230360 و یا به اینستاگرام ایشان مراجعه نمایید.

جنین ترم و  پره ترم بریچ

با وجود اینکه  جنین های  ترم و  پره ترم در حالت نمایش  شبیه هم هستند  ولیکن  جنین های نارس  به علت  نابالغ بودن  با خطرات بیشتری  همراه هستند .

جنین بریچ ترم

اطلاعات حاصل  در مورد نتایج  زایمان سزارین  برنامه ریزی  شده جنین  ترم  تک قلو  با نمایش  بریچ با یکدیگر  متفاوت هستند . در برخی از تحقیقات  با انجام سزارین  میزان موتالیتی  و موبیدیتی  در جنین کاهش  می یابد .  ولی در مطالعات  دیگر میزان  موتالیتی  و عواقب  نوزادی  در سزارین  و زایمان واژینال  تفاوتی نداشت.  انجام زایمان به صورت  واژینال یا سزارین  تاثیری  بر عملکرد  هوش نوزاد ندارد .

به هر حال انجام  زایمان طبیعی  در ایران رو به کاهش  است . همچنین تعداد متخصصینی  که بتوانند  نمایش بریچ را  به شیوه صحیح  و با کمترین  آسیب انجام دهند  روبه کم شدن است .

جنین بریچ پره ترم

تحقیقات جامعی در رابطه با زایمان  جنین پره ترم  وجود ندارد ، ولیکن  به نظر می رسد  انجام سزارین  برنامه ریزی شده  با افزایش  میزان بقا  جنین همراه است .  بعضی از تحقیقات  نشان داده   در صورتیکه جنین  در سن 24 تا 32  باشد انجام  زایمان واژینال  با عوارض بیشتری  نسبت به  سزارین همراه است . در هفته های 32 تا 37 بارداری اطلاعات  کمی وجود دارد . در این  موارد وزن جنین  بیش از 2500 گرم باشد  زایمان واژینال  منطقی  به نظر می رسد .

مدیریت لیبر و زایمان

تکنیک های  زایمان واژینال

لیبر و زایمان  خود به خودی

در نمایش سفالیک ، بعد از  زایمان سر، بقیه بدن  معمولا بدون  مشکل به  دنبال آن خارج  می شود .

القا و تحریک لیبر

القا یا تحریک لیبر  در زنان دارای  نمایش بریچ  مورد اختلاف  نظر است . در بسیاری از پروتکل  ها توصیه شده  که القا  استفاده نشود مگر در  موارد انقباضات  هایپوتنیک رحم .

اداره لیبر

ابتدا باید  ارزیابی سریع  از وضعیت پرده ها،  لیبر و جنین  صورت گیرد .  پایش ضربان قلب جنین و  انقباضات  رحمی در زمان  بیشتری شروع  می شود .  افراد ذیل  باید بلافاصله  در دسترس قرار گیرند :

  1. یک متخصص زنان با مهارت برای  خارج سازی  جنین بریچ
  2. یک دستیار برای کمک به زایمان
  3. پرسنل بیهوشی جهت تامین  بی حسی یا بیهوشی کامل در صورت نیاز .
  4. یک فرد آموزش دیده در زمینه احیای نوزاد .
  5. برای مادر یک کانتر  وردی تعبیه  شده و انفوزیون  مایع برقرار می شود .  نیاز فوری  به القای  بیهوشی  یا احیای مادر  به دنبال خونریزی  در اثر پارگی  ها دو علت منطقی  نیاز به مسیر  وریدی است .

حرکات اصلی  در زایمان بریچ

هیپ قدامی  معمولا  سریع تر  از هیپ خلفی  نزول  می یابد  و وقتی  با مقاومت  کف لگن  مواجه می شود، یک چرخش  داخلی 45  درجه ای ، هیپ قدامی را  در جهت  قوس  پوبیس قرار داده  و اجازه  می دهد  که قطر  با تروکانتریک،قطر قدامی  خلفی خروجی  لگن را اشغال  کند . اگر اندام خلفی  پرولاپس  پیدا کند، به جای  هیپ قدامی ،به طرف  سمفیز پوبیس  می چرخد .

بعد از چرخش ، نزول ادامه می یابد تا اینکه  پرینه مادر  توسط ته جنین  متسع  شده  و هیپ قدامی  در ولو نمایان می شود . به دنبال زایمان  ته جنین ، ساق ها و پاها نیز  به صورت  خود به خودی  یا با کمک  خارج می شوند.

خارج کردن نسبی بریچ

در تمام زایمان  های بریچ، مگر مواردی  که پرینه  کاملا شل  باشد، اپیزیوتومی باید انجام شود .  اپیزیوتومی  یک روش کمکی  مهم در تمام  انواع زایمان  بریچ است هنگامی که  اجازه بدهیم  زایمان خود به خودی  تا سطح ناف  صورت گیرد،  زایمان آسان تر  و میزان موربیدیته و مرگ و میر احتمالا  کمتر است .  زایمان بریچ باعث کشیده  شدن ناف  و بند ناف  متصل به آن،  به داخل  لگن شده و بند ناف  فشرده می شود .  بنابراین به محض  عبور ته  جنین از مدخل  واژن، شکم، قفسه سینه،بازوها  و سر نیز باید  به سرعت زایمان  شوند .

یک قانون  اصلی زایمان  بریچ موفق این است  که کشش چرخشی آرام  رو به پایین  به صورت مداوم  اعمال شود تا نمیه  تحتانی  کتف ها  زایمان  شوند و  تا زمانی  که یکی از  آگزیلاها قابل رویت نشود ، تلاشی  در جهت زایمان  شانه ها و بازو ها   صورت  نگیرد . ظهور یکی  از آگزیلاها نشان دهنده زمان زایمان  شانه هاست .  اینکه کدام  شانه ابتدا  زایمان شود زیاد فرقی نمی کند . دو روش  برای زایمان شانه ها وجود دارد :

  1. در روش اول با رویت  کتف ها، تنه  به نحوی  می چرخد  که شانه  و بازوی  قدامی  در ولو ظاهر شده  و می توان  به آسانی آن ها را  آزاد و زایمان نمود . سپس  بدن جنین  را 180 درجه  در جهت  مخالف  چرخانده  تا شانه  و بازوی  مقابل زایمان  شوند .
  2. روش دوم زمانی به کار می رود  که چرخش  تنه  ناموفق باشد . با این  مانور  شانه خلفی  ابتدا زایمان  می شود .  پاهای جنین  با یک دست  گرفته شده  و روی سطح  داخلی ران  مادر به  طرف سطح شکمی  جنین  به بالا کشیده می شوند .در این روش  شانه خلفی  به عنوان  اهرم عمل می کند . سپس با پایین آوردن بدن  جنین، شانه قدامی  از زیر   قوس  پوبیس خارج و به  دنبال آن بازو و دست  نیز خود به خود خارج می شوند . سپس پشت جنین  به صورت خود به خودی  به طرف سمفیز می چرخد .  در صورتی که چرخش رو  به بالا  رخ  ندهد،  چرخش دستی  بدن انجام  می شود .  زایمان  سر نیز  سپس  صورت می گیرد .  متاسفانه این روند  همیشه آسان نیست  و گاهی بایستی  اول بازوهای  جنین آزاد  شده و خارج  شوند . در سگمان  های خلفی  و جانبی لگن  طبیعی، نسبت  به بقیه  جاها، فضای بیشتری  مهیاست بنابراین  در موارد دشوار ،بازوی خلفی ابتدا باید  آزاد شود .
دکتر هدیه ثقفی

دکتر هدیه ثقفی
متخصص زنان ،زایمان و نازایی در قزوین
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی قزوین
انجام زایمان طبیعی | زایمان سزارین | IVF | درمان ناباروری | مشاوره بارداری و …
02833230360

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 6 =

تماس با پزشک