028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
دکتر هدیه ثقفی / بیماری های زنان / زگیل تناسلی چیست و از چه راه های منتقل می شود؟
مدت زمان مطالعه ۱۴ دقیقه

زگیل تناسلی چیست و از چه راه های منتقل می شود؟

بهترین راه برای ریشه کن کردن زگیل تناسلی چیست؟ آیا امکان از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی وجود دارد؟ زگیل تناسلی یکی از بیماری های شایع است که از طریق رابطه جنسی انتقال پیدا می کند اما آیا راهی برای خلاصی از زگیل تناسلی وجود دارد؟ دکتر هدیه ثقفی متخصص زنان در قزوین در ادامه به بررسی این موضوع می پردازند.

زگیل تناسلی

بیشتر زگیل های تناسلی در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. هیچ درمانی برای ویروس HPV که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود، وجود ندارد. حتی وقتی زگیل ها ناپدید می شوند، فرد هنوز هم می تواند ویروس را منتقل کند.

اگرچه این ویروس به خودی خود با سرطان دهانه رحم و برخی دیگر همراه است، اما زگیل های تناسلی خود باعث ایجاد سرطان نمی شوند. علاوه بر این ، همه مبتلایان به HPV دچار زگیل دستگاه تناسلی نمی شوند.

زگیل های تناسلی معمولاً بدون درد هستند (که بعضی اوقات کمی شبیه گل کلم می شوند). بر خلاف زخم ها، این رشد معمولاً دردناک نیست و خونریزی و چرکی ندارد. آنها می توانند به صورت زگیل منفرد یا به عنوان چند زگیل در یک خوشه ظاهر شوند.

تا کنون حدود ۱۰۰ نوع HPV شناسایی شده است و برخی از انواع HPV مختص ناحیه دستگاه تناسلی است و این بخش را آلوده می کند این بیماری که به نام زگیل تناسلی معروف است به عنوان یک ویروس همیشگی وارد بدن می شود و تا آخر عمر همراه فرد خواهد بود، البته ممکن است این بیماری فروکش کند و دوباره عود کند.

تشخیص و درمان این بیماری توسط متخصص زنان و زایمان قزوین یک امر ضروری است زیرا این بیماری ممکن است در زمان های طولانی و عدم پیگیری های لازم منجر به سرطان دهانه رحم شوند.

ویروس HPV

زگیل تناسلی یک ویروس تناسلی به نام HPV است که امروزه مشخص شده است متاسفانه این بیماری درمان دارویی ندارد و بهتر است بدانید که سیستم ایمنی بدن 70 تا 80 درصد موارد با کمک داروهایی که سیستم ایمنی بدن ایجاد می کنند می توانند این بیماری را در دراز مدت از بین ببرند و فردی که دارای رابطه جنسی متعدد بوده احتمال این که به این ویروس مبتلا شود بیش از دیگر افراد است.

واکسن HPV

وقتی صحبت از واکسن HPV می کنیم در واقع اشاره به بیماری های منتقل کننده می کنیم که این مساله مدنظر ماست. این واکسن باید به صورت یک ماه، سه ماه و شش ماه زده شود.

واکسن HPV  برای چه افرادی مناسب است؟

مناسب برای دختر خانم های زیر 18 سال و کسانی که ازدواج نکرده اند زیرا بعد از تماس و آلوده شدن این واکسن دیگر فایده ای ندارد، این واکسن برای آقایان فایده ای ندارد.

تزریق واکسن بسیار راحت است و در عضله بازو انجام می گیرد سه نوبت باید تزریق صورت بگیرد اولین واکسن روز اول زده می شود دومین واکسن دو ماه بعد، تزریق می شود و آخرین واکسن بعد از شش ماه انجام می شود به صورت مجموع سه نوبت واکسن زده می شود و تا حدود 95 درصد از ابتلا به سرطان جلوگیری می شود.

به طور کلی آلودگی به این ویروس باعث می شود که طیف از بیماری های مختلف پوستی و مخاطی در بدن انسان ایجاد شود متاسفانه وقتی ویروس داخل سلول می شود شروع به تکثیر می کند و در بدن انسان طیفی از تومورهای خوش خیم تا بدخیم را می تواند در بر بگیرد.

ویروس HPV چیست ؟

بسیاری از خانم ها از مشکلات و بیماری های موجود در ناحیه تناسلی رنج می برند ،این دسته از بیماری ها به راحتی توسط متخص زنان و زایمان قزوین قابل تشخیص خواهد بود و درمان های لازم توسط او انجام می پذیرد.

یکی از بیماری های تناسلی HPV است که با تضعیف سیستم ایمنی بدن فرد مبتلا را دچار التهاب و درد می نماید.

بیماری HPV یا HUMAN PAPILLOMA VIRUS یا ویروس پاپیلومای انسانی یک بیماری تناسلی شایع است که فرد مبتلا را دچار بیماری های جدی تری نیز می نماید. راه انتقال این بیماری آمیزش با افراد الوده است و این مساله باعث می شود تا افراد به صورت ناخواسته ناقل این بیماری شوند. رعایت اصول بهداشتی و جلوگیری از رابطه جنسی با افراد مشکوک تنها راه گریز از این بیماری است.

HPV زمینه ساز سرطان

HPV در مراحل پیشرفته موجب بروز سرطان دهانه رحم می شود، در واقع اگر این بیمای به خوبی تشخیص داده نشود و درمان های لازم صورت نگیرد در نهایت منجر به سرطان رحم خواهد شد، سرطان رحم که سالانه زنان بسیاری را درگیر خود می سازد قابل پیشگیری بوده و با زیر نظر بودن متخصص زنان و زایمان می توانید مشکلات احتمالی ناشی از آن را درمان نمایید. سرطان رحم بعد از سرطان سینه جزء شایع ترین بیماری ها ست که سالانه زنان بسیاری به آن مبتلا می شوند.

راه های ابتلا به بیماری HPV

عفونت HPV  یک بیماری مقاربتی است که در مراحل اولیه خفیف و بعد از مدتی می تواند گردن رحم را درگیر سازد، البته زگیل های تناسلی تقریبا خوش خیم هستند. البته در صورتی که مراقبت های لازم را انجام دهید.

تشخیص HPV

تشخیص زگیل تناسلی با تست HPV انجام می شود، در موارد مشکوک پزشک به شما توصیه می کند که از تست پاپ اسمیر نیز استفاده کنید تا مطمئن شوید که رحم شما آسیب دیده یا خیر .

علائم زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی از طریق روابط جنسی همچون رابطه دهانی، دخول و رابطه از طریق مقعد منتقل می گردد. زگیل تناسلی ممکن است هفته ها و یا ماه ها پس از ابتلا بر روی پوست شما ظاهر گردد. زگیل تناسلی معمولاً چشم ها را درگیر نمی کنند. آنها می توانند به رنگ پوست و یا کمی تیره تر باشند. این عارضه پوستی می تواند به صورت دانه ای و یا خوشه باشد. برخی از آنها بر آمده و قابل لمس بوده و برخی دیگر صاف و یک دست هستند.

گاهی این ویروس هیچ گونه علائمی ندارد، اما در صورت همراه بودن علائم، شامل:

مشاهده یک یا چند زگیل کوچک که به رنگ پوست و یا خاکستری رنگ می باشد، همچنین ممکن است به صورت توده هایی در اطراف واژن، آلت تناسلی، مقعد یا ران های فوقانی بیمار دیده شوند.

 • خارش یا خونریزی از دستگاه تناسلی یا مقعد
 • تغییری در جریان طبیعی ادرار

زگیل تناسلی در بانوان

زگیل تناسلی در بانوان می تواند نواحی ذیل را درگیر نماید:

 • داخل واژن و یا مقعد
 • خارج واژن و یا ناحیه بیرونی مقعد
 • بر روی گردنه رحم

زگیل تناسلی می تواند بر روی سایر ارگان های بدن نیز ظاهر شود. این عارضه می تواند بر روی لب ها، زبان، دهان و گلو فردی که با شخص مبتلا به HPV رابطه جنسی داشته است، ظاهر گردد. در صورتیکه زگیل تناسلی بر روی پوست ظاهر نشود، می تواند علائمی همچون موارد ذیل را از خود باقی بگذارد:

 • ترشح واژینال
 • خارش
 • خونریزی
 • سوزش شدید

در صورتیکه زگیل تناسلی پخش شده و یا بزرگ تر شود، می تواند دردناک شده و یا موجب ایجاد ناراحتی در فرد شود.

خلاص شدن از زگیل تناسلی
خلاص شدن از زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی چقدر جدی هستند؟

خود زگیل ها قابل درمان هستند، اما ویروسی که باعث ایجاد آنها می شود، باقی می ماند و قابل درمان نیست. این بدان معناست که بسیاری از افراد مبتلا به زگیل تناسلی شیوع مکرر را تجربه می کنند. با این حال، زگیل ها معمولاً دردناک نیستند.

چگونه زگیل تناسلی ایجاد می شود؟

زگیل تناسلی از کسی که ویروس دارد منتقل می شود. افراد مبتلا به ویروس حتی اگر علامتی نداشته باشند می توانند آن را منتقل کنند.

از راه های زیر، این ویروس منتقل می شود:

 • رابطه جنسی واژن یا مقعد بدون کاندوم
 • رابطه جنسی دهانی اگر فرد دارای زگیل در دهان یا گلو باشد (اگرچه این بسیار نادر است)
 • ممکن است زگیل روی دست ها به دستگاه تناسلی منتقل شود، اما این بسیار نادر است.
 • زگیل های تناسلی همچنین می توانند هنگام تولد از مادر به نوزاد منتقل شوند، اما باز هم این بسیار غیر معمول است.

زگیل های تناسلی خفیف

زگیل های تناسلی در دو دسته خفیف و شدید  هستند، زگیل های تناسلی  خفیف با گذر زمان و بدون هیچ گونه درمانی خود به خود از بین می روند. اما گاهی هم دیده می شود که این زگیل ها در مدت زمانی طولانی تر از بین می روند، امروزه روش های مختلفی وجود دارد تا بتوان از  بروز مجدد زگیل جلوگیری کرد، همچنین راه های مختلفی وجود دارد  تا بتوان روند درمان و ناپدید شدن  زگیل تناسلی را کوتاه تر کنیم.

آیا زگیل تناسلی خفیف مانع از داشتن رابطه می شود؟

بهتر است بعد از درمان تا دو هفته از انجام رابطه جنسی جلوگیری کنید تا ریسک انتقال ویروس به شریک جنسی را از بین ببرید. شما می توانید در خصوص شروع رابطه خود با متخصص زنان مشورت کنید، متخصص زنان با بررسی وضعیت سلامت فرد بهترین تصمیم را می گیرند.

چگونه خود و دیگران را از ابتلا به زگیل تناسلی محافظت می کنید؟

رابطه جنسی محافظت شده داشته باشید.

داشتن چندین شریک جنسی همچنین می تواند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را افزایش دهد. اگر با چندین شریک جنسی رابطه برقرار می کنید، استفاده از کاندوم و آزمایش STI منظم از اهمیت بیشتری برخوردار است.

صحبت در مورد سلامت جنسی و به اشتراک گذاشتن وضعیت سلامت جنسی با شرکای خود می تواند به شما در داشتن رابطه جنسی ایمن کمک کند.

واکسینه شوید

واکسن زگیل تناسلی برای محافظت از دختران در برابر انواع خاصی از ویروس HPV وجود دارد که می توانند از ایجاد زگیل تناسلی جلوگیری کند. بهتر است قبل از شروع رابطه جنسی، واکسن ها استفاده شوند.

البته، واکسن ها تضمین نمی کنند که شما در آینده مبتلا به زگیل تناسلی نشوید.

توجه داشته باشید کاندوم بهترین محافظت در برابر عفونت های مقاربتی و بارداری است.

تست از زگیل تناسلی

متخصص زنان ابتدا با کمک معاینه و انجام تست روش درمان را انتخاب می کند. برای بررسی زگیل های پنهان، پزشک ممکن است معاینه داخلی بدون درد واژن ، دهانه رحم و یا مقعد را انجام دهد.

اگر زگیل تناسلی دارید، باید برای سایر STI ها آزمایش شوید.

غالباً این ایده خوبی است که به شریک جنسی اخیر خود بگویید تا بتواند از نظر هر نوع زگیل بررسی شود. با گفتن آنها می توانید به جلوگیری از انتقال ویروس کمک کنید، همچنین می تواند از ابتلا دو مرتبه جلوگیری کند.

بهترین راه تشخیص زگیل تناسلی

زگیل هایی که بر روی ناحیه تناسلی می رویند و موجب به وجود آمدن پیامدها و عوارضی می شوند را زگیل تناسلی می گویند. این عارضه یکی از بیماری های منتقله از راه جنسی بوده و ممکن است موجب ابتلای فرد به ویروس HPV گردد. زگیل تناسلی بر روی پوست با خارش و احساس درد و ناراحتی همراه می شود.

ویروس HPV یکی از رایج ترین انواع زگیل تناسلی می باشد. زنان و مردانی که روابط پر خطر دارند، هر دو در معرض ابتلا به زگیل تناسلی می باشند. ویروس HPV برای بانوان بسیار خطرناک می باشد. زیرا ابتلا به این ویروس می تواند به سرطان واژن و گردنه رحم منجر گردد.

به سبب آنکه زگیل تناسلی می تواند در داخل واژن بانوان نیز ایجاد گردد، متخصص زنان و زایمان برای بررسی های بیش تر آزمایشات لگنی را برای شما تجویز می نماید.

در طول این آزمایشات معمولاً موادی همچون اسیدهای سبک استفاده می شود تا موضع مورد نظر بیش تر نمایان گردد. تست پاپ اسمیر نیز که به منظور بررسی محیط داخلی واژن بانوان استفاده می گردد، در این مورد راه گشا خواهد بود.

ابتلا فرد به زگیل تناسلی می تواند با تغییراتی در تست پلپ اسمیر نشان داده شود. در صورتیکه پزشک شما متوجه نشانه های در این تست شود، برای بررسی های دقیق تر از تصویر برداری های تخصصی تر استفاده می نماید.

کولپوسکوپی یکی از تصویر برداری هایی است که به طور دقیق می تواند عوارض پوستی را نشان دهد. همچنین در صورت ابتلای فرد به ویروس HPV، بهتر است آزمایشاتی مربوط به نمونه برداری از بافت رحم و اطمینان از عدم وجود بافت سرطانی در این ناحیه انجام گیرد. تشخیص زگیل تناسلی با کمک تست های مخصوص و توسط دکتر زنان صورت می گیرد.

سوالات متداول در رابطه با زگیل تناسلی

نتیجه گیری

در نتیجه در آخر می توان گفت، زگیل تناسلی یکی از عوارض پوستی می باشد که می تواند از طریق روابط جنسی پر خطر منتقل گردد. برای آنکه برای همیشه از شر زگیل تناسلی خلاص شوید، بهتر است ابتدا نوع زگیل تناسلی تشخیص داده شود، اینکه زگیل تناسلی در دسته زگیل های خفیف یا شدید است. در صورتی که  زگیل تناسلی از نوع شدید باشد، بهتر است هر چه سریع تر درمان صورت گیرد، و  با مراقبت ها و مراجعات منظم نزد متخصص زنان از برگشت دو مرتبه زگیل جلوگیری کنید. لذا به منظور تشخیص زگیل تناسلی، پیشگیری از پیشرفت این بیماری و جلوگیری از عوارض جانبی آن برای انجام تست های روتین به متخصص زنان خوب در قزوین مراجعه نمایید. دکتر هدیه ثقفی بهترین متخصص زنان در قزوین با تجربه بالایی که در زمینه درمان بیماری های زنان دارند می توانند به شما در این زمینه کمک کنند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

تماس با پزشک