028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
دکتر هدیه ثقفی / بیماری های زنان / حاملگی پوچ یا مولار
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

حاملگی پوچ یا مولار

ممکن است علائم و نشانه های یک بارداری سالم در زنان وجود داشته باشد در حالی که این یک حاملگی کاذب باشد، دکتر ثقفی متخصص زنان و زایمان قزوین با اشاره به اهمیت مراقبت های قبل و بعد از بارداری لازم دانست تا پیش از بارداری تحت مراقبت متخصص زنان و زایمان قرار بگیرید.

حاملگی پوچ یکی از مشکلات شایع زوجین است که زن بر این باور که باردار است اقدامات لازم را انجام می دهد و تمامی علائم یک بارداری سالم را دارد، حاملگی مولار یا پوچ به بچه خوره نیز معروف است، زمانی رخ می دهد که در تخم بارور شده، به دنبال بروز اختلال در لقاح اسپرم و تخمک، ناهنجاری های خاصی وجود داشته باشد.

در چنین حالتی تخم بارورشده طی مراحلی از رشد متوقف می شود و به جنین تبدیل نمی شود، در واقع عمل لقاح منحل می شود این حالت از بارداری که به آن مول کامل گفته می شود یکی از نشانه های حاملگی پوچ است.

حاملگی پوچ

ممکن است تخم بارور به شکل غیر طبیعی رشد کند و نتواند زنده بماند که به آن مول نسبی می گویند.

تشخیص حاملگی پوچ

حاملگی مولار یا پوچ نیاز به بررسی های پزشکی دارد و نیازمند معاینه متخصص زنان و زایمان است، البته این نوع بارداری در ماه های اول قابل تشخیص بوده.

اصلی ترین نشانه تشخیصی حاملگی مولار یا تومورهای وابسته به جفت ، بررسی سطح هورمون بارداری (بتا اچ سی جی) است با انجام آزمایشات لازم در این زمینه می توانید با تشخیص به هنگام حاملگی پوچ از آسیب هایی که به مادر وارد می شود جلوگیری نمود.

تعیین سن بارداری

سونوگرافی در صورتی که مول کامل باشد، یعنی جنینی تشکیل نشده باشد، در هفته های اول بارداری قابل تشخیص است و بعد از آن نیز جراح اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

شیوع این بیماری در زنان با سن کم (زیر 20 سال) یا زنان با سن بالا (بیش از 40 سال) دیده می شود و در صورت بارداری احتمال بارداری های پوچ را افزایش می دهد. به بیان دیگر هر چه سن مادر بیشتر باشد، خطر حاملگی های پوچ نیز زیاد می شود.

نشانه های حاملگی مولار چیست

حاملگی مولار با علائمی مانند:

  1. خونریزی های بسیار شدید
  2. لکه بینی های طولانی مدت
  3. بزرگ شدن بیش از اندازه رحم
  4. حالت تهوع و استفراغ شدید
  5. از بین رفتن ضربان قلب کودک

می باشد که نیاز مبرم به مراجعه پزشک دارد. در صورت مشاهده ی علائم نام برده در دوران بارداری نیاز است تا فورا به متخصص زنان و زایمان مراجعه و درمان های لازم را انجام دهید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =

تماس با پزشک