028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
دکتر هدیه ثقفی / بیماری های زنان / بارداری خارج از رحم چه زمانی مشخص می شود؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

بارداری خارج از رحم چه زمانی مشخص می شود؟

علائم حاملگی خارج رحمی چیست؟ چه دلایلی زمینه ساز، بارداری خارج رحمی می گردد؟ در یک بارداری طبیعی، یک تخمک بارور شده از طریق لوله فالوپ به رحم می رود. تخمک در رحم می چسبد و شروع به رشد می کند. اما در حاملگی خارج از رحم، تخمک بارور شده در جایی غیر از رحم، اغلب در لوله فالوپ، می چسبد (یا لانه گزینی می کند). (به همین دلیل است که گاهی اوقات به آن حاملگی لوله ای گفته می شود.) در موارد نادر، تخمک در تخمدان، دهانه رحم یا شکم کاشته می شود.

هیچ راهی برای نجات حاملگی خارج از رحم وجود ندارد. نمی تواند به بارداری طبیعی تبدیل شود. اگر تخمک در لوله فالوپ به رشد خود ادامه دهد، می تواند به لوله آسیب برساند یا پاره شود و باعث خونریزی شدید شود که می تواند کشنده باشد. اگر حاملگی خارج از رحم دارید، قبل از ایجاد مشکلات خطرناک به درمان سریع برای پایان دادن به آن نیاز دارید.

 شناسایی حلقه ای اکوژن از بافت تروفوبلاست با حفره مرکزی هیپواکو

فهرست محتوا

در خارج از رحم علامت اختصاصی در درجه بعدی است. افتراق این ضایعه از جسم زرد با جدار ضخیم آن و عدم وجود بافت تخمدان در اطراف آن می باشد. درجه پیشگویی مثبت این علامت در حد 95 درصد است و در 20-30 درصد موارد مشاهده می گردد.

حاملگی خارجی رحمی به طور شایعتر به صورت توده کمپلکس در آدنکس یک طرفه و مجزا از اجزای سالید و مایع می باشد. این یافته ها عموما  منطبق بر حاملگی خارج رحمی همراه با پارگی و خونریزی است که در 60-85 درصد موارد اثبات شده حاملگی خارج رحمی دیده می شود. توده  کمپلکس آدنکس همراه با درجه پیشگویی مثبت  88 درصد برای حاملگی خارج رحمی است.


اگر شما هم علائم بارداری خارج از رحم دارید و میخواهید مستقیما با متخصص زنان خود در ارتباط باشید و مشاوره های لازم پیش از درمان را انجام دهید، فرم زیر را پر کنید.

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
اطلاعات شما با موفقیت ثبت شد!
ارسال فرم با خطا مواجه شد. لطفا پس از بررسی مجددا ارسال نمایید.

چه چیزی باعث حاملگی خارج از رحم می شود؟

حاملگی خارج از رحم اغلب به دلیل آسیب به لوله های فالوپ ایجاد می شود. تخم بارور شده ممکن است در عبور از لوله آسیب دیده مشکل داشته باشد و باعث کاشت و رشد تخمک در لوله شود.

مواردی که احتمال آسیب لوله فالوپ و حاملگی خارج از رحم را افزایش می دهند عبارتند از:

 • سیگار کشیدن: هر چه بیشتر سیگار بکشید، خطر حاملگی خارج از رحم بیشتر می شود.
 • بیماری التهابی لگن : (PID) این اغلب نتیجه عفونتی مانند کلامیدیا یا سوزاک است.
 • اندومتریوز: که می تواند باعث ایجاد بافت اسکار در داخل یا اطراف لوله های فالوپ شود.
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی DES قبل از تولد.

برخی از درمان های پزشکی می توانند خطر حاملگی خارج از رحم را افزایش دهند. این شامل:

 • جراحی در لوله های فالوپ یا در ناحیه لگن.
 • درمان های باروری مانند لقاح آزمایشگاهی.

علائم حاملگی خارج رحمی چیست؟

همانطور که می دانید حاملگی خارج رحمی معمولا در هفته های اول بارداری رخ می دهد و حاملگی خارج از رحم معمولاً علائمی مشابه حاملگی طبیعی دارد، مانند عقب افتادن قاعدگی، خستگی، حالت تهوع و درد سینه، خونریزی های واژینال و دردهای لگنی از شایع ترین علائم بارداری خارج رحمی است.

علائم اصلی حاملگی خارج از رحم

درد لگن یا شکم

ممکن است ابتدا از یک طرف بیشتر باشد و سپس در ناحیه شکم پخش شود. زمانی که حرکت می کنید یا فشار می آورید ممکن است بدتر شود.

خونریزی واژینال

اگر فکر می کنید باردار هستید و این علائم را دارید، فورا به پزشک خود مراجعه کنید.

اگر بخواهیم برخی از این موارد را لیست کنیم می توان گفت:

 • درد ها و گرفتگی های شکمی
 • حالت تهوع و استفراغ با درد
 • احساس درد در نواحی گردن و شانه
 • احساس درد در یک سمت بدن
 • همگی می توانند از علائم درد های لگنی باشد.

در بیشتر موارد حاملگی خارج رحمی منجر به پارگی فالوپ می گردد که سبب خونریزی و درد شدید لگنی می گردد و لازم است تا هر چه سریعتر به متخصص زنان مراجعه کنید.

بارداری خارج از رحم چگونه تشخیص داده می شود؟

آزمایش ادرار می تواند باردار بودن شما را نشان دهد. برای اطلاع از اینکه آیا حاملگی خارج از رحم دارید یا خیر، پزشک احتمالاً موارد زیر را انجام می دهد:

 • معاینه لگن برای بررسی اندازه رحم و احساس رشد یا حساسیت در شکم.
 • آزمایش خونی که سطح هورمون بارداری (hCG) را بررسی می کند. این آزمایش 2 روز بعد تکرار می شود. در اوایل بارداری، سطح این هورمون هر 2 روز دو برابر می شود. سطوح پایین نشان دهنده مشکلی مانند حاملگی خارج از رحم است.
 • یک سونوگرافی این آزمایش می تواند تصاویری از آنچه در داخل شکم شما وجود دارد را نشان دهد. با سونوگرافی، پزشک معمولاً 6 هفته پس از آخرین قاعدگی شما می تواند حاملگی را در رحم مشاهده کند.

بارداری خارج از رحم چگونه درمان می شود؟

رایج ترین درمان ها دارو و جراحی است. در بیشتر موارد، پزشک برای جلوگیری از آسیب رساندن به زن، بارداری خارج از رحم را فورا درمان می کند. اگر حاملگی زود تشخیص داده شود، قبل از اینکه لوله آسیب ببیند، می توان از دارو استفاده کرد. در بیشتر موارد، یک یا چند واکسن دارویی به نام متوترکسات به بارداری پایان می دهد. گرفتن واکسن به شما امکان می دهد از جراحی اجتناب کنید، اما می تواند عوارض جانبی ایجاد کند. برای اطمینان از اثربخشی واکسن باید به پزشک مراجعه کنید تا آزمایشات خون بعدی را انجام دهید.

برای بارداری که از چند هفته اول فراتر رفته است، جراحی ایمن تر و موثرتر از دارو است. در صورت امکان، جراحی لاپاراسکوپی خواهد بود. این نوع جراحی از طریق یک یا چند برش کوچک (برش) در شکم شما انجام می شود. اگر به جراحی اورژانسی نیاز دارید، ممکن است برش بزرگتری داشته باشید.

بعد از بارداری خارج از رحم چه انتظاری می توان داشت؟

ممکن است پس از حاملگی خارج رحمی در معرض خطر افسردگی باشید. اگر علائم افسردگی را دارید که بیش از دو هفته طول می کشد، حتما به پزشک خود اطلاع دهید تا بتوانید کمک مورد نیاز خود را دریافت کنید. نگرانی در مورد باروری بعد از حاملگی خارج از رحم رایج است. داشتن حاملگی خارج از رحم به این معنا نیست که در آینده نمی توانید بارداری طبیعی داشته باشید. اما به این معنی است که:

 • ممکن است برای باردار شدن مشکل داشته باشید.
 • احتمال اینکه حاملگی خارج از رحم دیگری داشته باشید بیشتر است.
 • اگر دوباره باردار شدید، مطمئن شوید که پزشکتان می داند که قبلا حاملگی خارج از رحم داشته اید. انجام آزمایشات منظم در هفته های اول بارداری می تواند مشکل را زودهنگام پیدا کند یا به شما اطلاع دهد که بارداری طبیعی است.

مراقبت های لازم بعد از بارداری خارج رحمی

بعد از بارداری خارج  از رحم نگران نباشید، شما شانس دو مرتبه یک بارداری طبیعی را خواهید داشت اما نیاز به مراقبت های خاصی دارید، حتما زیر نظر متخصص زنان باشید. قبل از بارداری حتما با پزشک خود مشورت کنید، اصولا بهتر است 3 تا 6 ماه بعد  برای بارداری اقدام کنید.

خلاصه مطلب

در آخر این مطلب می توان گفت  در صورتی که حاملگی خارج رحمی در مراحل ابتدایی تشخیص داده نشود، می تواند منجر به عواقب خطرناکی برای مادر شود، در صورتی که به علائم خود مشکوک شدید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید تا در صورت بروز حاملگی خارج رحمی به بارداری خود خاتمه دهید.

منبع:

https://myhealth.alberta.ca/Health/pages/conditions.aspx?hwid=hw144921

 

دکتر هدیه ثقفی

دکتر هدیه ثقفی
متخصص زنان ،زایمان و نازایی در قزوین
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی قزوین
انجام زایمان طبیعی | زایمان سزارین | IVF | درمان ناباروری | مشاوره بارداری و …
02833230360

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + دوازده =

تماس با پزشک