028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
دکتر هدیه ثقفی / بیماری زنان / حاملگی خارج رحمی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

حاملگی خارج رحمی

 حاملگی خارج رحمی

علائم حاملگی خارج رحمی چیست؟  چه دلایلی زمینه ساز، بارداری خارج رحمی می گردد؟ هم زمان  که حاملگی  داخل رحمی  مشاهده نشود ، شک به حاملگی  خارج از رحم  ایجاد می شود . چندین علامت  سونوگرافی با درجات  مختلف اختصاصی  بودن برای حاملگی خارج  رحمی وجود  دارد .  وجود ساک  حاملگی  دارای جنین  یا کیسه  زرده  در خارج  از رحم،  علامت قطعی  حاملگی  خارج رحمی  است .  این وضعیت  ناشایع  است و در کمتر  از 20 درصد  موارد  حاملگی  خارج رحمی  اثبات شده  مشاهده می شود .

 شناسایی حلقه ای  اکوژن از بافت تروفوبلاست  با حفره  مرکزی  هیپواکو

در خارج از  رحم علامت  اختصاصی در درجه بعدی است .  افتراق  این ضایعه  از جسم زرد  با جدار  ضخیم آن و عدم  وجود بافت  تخمدان در اطراف  آن می باشد .  درجه پیشگویی  مثبت  این علامت  در حد 95 درصد است  و در 20-30  درصد موارد  مشاهده می گردد .

حاملگی خارج رحمی

حاملگی خارج رحمی

حاملگی  خارجی  رحمی به طور  شایعتر  به صورت  توده  کمپلکس  در آدنکس  یک طرفه  و مجزا  از اجزای  سالید  و مایع می باشد . این یافته  ها عموما  منطبق  بر حاملگی  خارج رحمی  همراه با پارگی  و خونریزی  است که  در 60-85  درصد موارد  اثبات شده  حاملگی  خارج  رحمی دیده می شود .  توده  کمپلکس  آدنکس  همراه با درجه  پیشگویی مثبت  88 درصد  برای حاملگی  خارج رحمی است .

خونریزی در بارداری می تواند برای هر مادری نگران کننده باشد. شما عزیزان می توانید جهت مشاوره با دکتر هدیه ثقفی جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان با شماره زیر تماس حاصل فرمایید. تلفن: 028.33230360 و یا به اینستاگرام ایشان مراجعه نمایید.

علائم حاملگی خارج رحمی چیست؟

همانطور که می دانید  حاملگی  خارج رحمی معمولا در  هفته های  اول بارداری رخ می دهد .  خونریزی های واژینال و درد های  لگنی از  شایع ترین علائم بارداری خارج رحمی است.

اگر بخواهیم برخی از این موارد  را لیست کنیم می  توان گفت :

درد ها  و گرفتگی های شکمی

حالت تهوع و استفراغ با درد

احساس درد در نواحی گردن و شانه

احساس  درد در یک سمت بدن

همگی می توانند از علائم درد های لگنی باشد .

در بیشتر موارد  حاملگی خارج رحمی  منجر به  پارگی فالوپ  می گردد  که سبب خونریزی  و درد  شدید لگنی می گردد  و لازم است تا هر چه سریعتر  به متخصص زنان  مراجعه کنید .

مراقبت های لازم بعد از بارداری خارج رحمی

بعد از بارداری خارج  از رحم  نگران نباشید، شما  شانس دو مرتبه یک بارداری طبیعی را خواهید  داشت  اما  نیاز به مراقبت های خاصی دارید، حتما زیر نظر متخصص زنان باشید .  قبل از بارداری حتما با پزشک  خود مشورت کنید، اصولا بهتر است  3 تا 6 ماه بعد  برای بارداری اقدام کنید .

خلاصه مطلب

در آخر این مطلب می توان  گفت  در صورتی که حاملگی خارج رحمی در مراحل ابتدایی تشخیص داده نشود، می تواند منجر  به عواقب خطرناکی  برای مادر  شود، در صورتی که به علائم خود مشکوک شدید هر چه سریعتر به  پزشک مراجعه کنید  تا در صورت بروز حاملگی خارج رحمی  به بارداری خود خاتمه دهید .

دکتر هدیه ثقفی

دکتر هدیه ثقفی
متخصص زنان ،زایمان و نازایی در قزوین
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی قزوین
انجام زایمان طبیعی | زایمان سزارین | IVF | درمان ناباروری | مشاوره بارداری و …
02833230360

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 15 =

تماس با پزشک