028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

جوانسازی واژن

افزایش سن باعث بروز مشکلاتی در ناحیه تناسلی خانم ها می شود که این مشکلات می‌ تواند بر روی روابط جنسی و حتی زندگی آن ها تاثیر گذار باشد. امروزه روش‌ های مختلفی برای درمان مشکلات مربوط به ناحیه تناسلی وجود دارد که از جمله بهترین روش های جوانسازی واژن لیزر تراپی، واژینوپلاستیی و لابیاپلاستی می باشد. جوانسازی واژن از طریق جراحی زیبایی و یا لیزر انجام می شود لیزرهایی که وجود دارد انواع مختلف است معمولاً زمانی از لیزر استفاده می شود که  جوانسازی واژن یا خشکی واژن روی داده باشد ولی در صورتی که بیمار پوست شل و افتاده ای داشته باشد ترجیح متخصص زنان این است که جراحی صورت بگیرد به طور کل جوانسازی واژن مناسب برای رفع افتادگی ، سفت کردن و تنگ کردن واژن است . استفاده ازنخ که برای تنگ کردن استفاده می شود ، تزریق چربی یا ژل  برای پر کردن دستگاه تناسلی و بزرگ کردن استفاده می شود و یا دیگر تغییراتی که باعث بالا رفتن لذت جنسی می شود.

روش های جوانسازی واژن

فهرست محتوا

پیشرفت علم و تکنولوژی باعث شده که روش های مختلفی برای جوانسازی اندام های مختلف بدن از جمله واژن ابداع شود. انجام این روش ها در خانم هایی که به دلیل افزایش سن دچار افتادگی یا چین و چروک شده اند باعث می شود بتوانند یک بار دیگر با جوانسازی ناحیه تناسلی هیجانات دوره جوانی را تجربه کنند و همچنین موجب افزایش اعتماد به نفس آن ها و بهبود کیفیت رابطه جنسی خواهد شد. امروزه بر خلاف تصور عموم که تنها جراحی‌ لابیاپلاستی یا واژینوپلاستی را به عنوان روشی برای جوانسازی واژن می‌ دانند روش ‌های متفاوت دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

جوانسازی واژن چیست؟

افزایش سن، زایمان های متعدد یا دوران یائسگی باعث می‌ شود که افراد دچار مشکلاتی در ناحیه تناسلی گردند. شل شدگی و افتادگی واژن، خشکی واژن، ایجاد چین و چروک در لابیا و… از جمله این مشکلات می باشد. اما شما می توانید با استفاده از جوانسازی واژن این مشکلات را به طور کامل برطرف کنید.
در سال‌ های اخیر انجام روش های جوانسازی ناحیه تناسلی مورد استقبال قرار گرفته است و این جراحی ها در ایران نیز محبوبیت بالایی پیدا کرده است. این روش ها می تواند باعث بهبود کیفیت زندگی شخص گردد و همچنین کیفیت رابطه زناشویی آن ها را ارتقا دهد.
طبق تحقیقاتی که انجام شده است حدود ۴۰ درصد از بانوان دچار اختلالات جنسی هستند و مشکلات ایجاد شده موجب ناراحتی در آن ها می گردد. اما به دلیل نوع فرهنگ و عرفی که بر جامعه حاکم است، معمولاً نسبت به آن بی تفاوت بوده و سعی در پنهان کردن این موضوع دارند. اما بهتر است دیدگاه خود را تغییر داده و یک پزشک متخصص و باتجربه را برای درمان انتخاب نمایند، تا بتوانند با درمان مشکلات مربوط به ناحیه تناسلی زندگی بهتری داشته باشند.

انواع روش های جوانسازی واژن:

جوانسازی واژن باعث زیبایی ناحیه تناسلی می گردد و مشکلات مختلف واژن را درمان می کند، که این درمان به روش های مختلف انجام می شود ‌. به طور کلی جوانسازی واژن دو دسته جراحی و غیر جراحی تقسیم بندی می شود که عبارت است از:

جوانسازی واژن و به روش های جراحی:

 • عمل جراحی پلاستیک در ناحیه تناسلی
 • جوانسازی و زیبایی ناحیه تناسلی
 • شکل دهی ناحیه تناسلی
 • لابیاپلاستی
 • واژینوپلاستی
 • مونسپلاستی
 • لابیا ماژورپلاستی
 • تنگ کردن واژن

جوانسازی واژن به روش های غیر جراحی:

 • لیزرتراپی
 • استفاده از دستگاه آر اف
 • کربوکسی تراپی
 • تزریق چربی
 • تزریق ژل

چه زمانی برای جوانسازی واژن باید اقدام کرد؟

واژن در واقع یکی از حساس ترین نقاط بدن به حساب می‌ آید که خاصیت ارتجاعی دارد که در اثر عواملی مانند زایمان یا افزایش سن دچار تغییراتی خواهد شد. در واقع می توان گفت بیشترین تغییرات در واژن با افزایش سن رخ می‌ دهد زیرا هورمون‌ هایی که باعث افزایش قدرت بافت همبند و عضلات ناحیه تناسلی می‌ شود کاهش پیدا می‌ کند و خاصیت الاستیک واژن از دست می رود.
البته یکی دیگر از عواملی که با افزایش سن رخ می‌ دهد کاهش تولید پروتئین استروژن می باشد که این موضوع نیز باعث نازک شدن و تغییر شکل ناحیه تناسلی می گردد.
بنابراین بسیاری از خانم ها در این زمان نسبت به رابطه زناشویی سرد شده و تمایلی به انجام آن نخواهند داشت. و دچار مشکلاتی مانند بی اختیاری ادرار یا سوزش واژن می گردند، که برای درمان باید به پزشک متخصص مراجعه کنند تا بهترین روش جوانسازی واژن به آن ها پیشنهاد داده شود.

بهترین روش جوانسازی واژن چیست؟

جوانسازی واژن به دو روش جراحی و غیر جراحی صورت می گیرد که معمولاً پزشک با توجه به میزان افتادگی و مشکلات ناحیه تناسلی بهترین درمان را به شما پیشنهاد می دهد.
بهترین روش جراحی که برای جوانسازی ناحیه تناسلی انجام می شود لابیاپلاستی و واژینوپلاستی می باشد که در این روش پزشک با استفاده از تیغ جراحی پوست اضافه که بر روی کلیتور قرار دارد را جدا می کند و با سفت و محکم کردن دیواره واژن باعث جوانسازی واژن می گردد. به طور کلی این کار موجب تقویت نقطه‌ جی می‌ گردد.
در روش لابیاپلاستی نیز پزشک از تیغ جراحی برای کوتاه کردن لبه های واژن استفاده می نماید که نوعی جراحی زیبایی به حساب می‌ آید.
بسیاری از افراد به دلیل ترس از جراحی از انجام لابیاپلاستی یا واژینوپلاستی خودداری می‌ کنند. این افراد می‌ توانند از روش هایی مانند لیزر درمانی یا rf استفاده نمایند. برای انجام این کار پزشک از اشعه های لیزری یا انرژی رادیویی جهت تحریک و جوانسازی واژن استفاده می‌ کند. این روش‌ ها علاوه بر این که باعث زیبایی جوانی ناحیه تناسلی می شود برای درمان مشکلاتی مانند بی‌ اختیاری ادرار و خشکی واژن بسیار مناسب است. در این روش بافت ناحیه واژن تحریک شده و شروع به تولید کلاژن و الاستین می کند که خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش می دهند.
تزریق چربی و تزریق ژل نیز از بهترین روش های جوانسازی واژن به حساب می‌ آیند که طرفداران بسیاری پیدا کرده اند این روش ها باعث جوانسازی ناحیه تناسلی شده و به عبارتی نوعی پروتز واژن به حساب می‌ آیند.
کربوکسی تراپی نیز یکی دیگر از روش‌ هایی است که برای جوانسازی ناحیه تناسلی استفاده می‌ شود. در این روش از سرنگ های بسیار کوچکی برای تزریق co۲ به ناحیه تناسلی استفاده می گردد که این کار باعث افزایش خون رسانی به ناحیه تناسلی شده و در نتیجه موجب تغذیه بافت های ناحیه تناسلی می‌ گردد که در نهایت جوانسازی یا زیبایی واژن را به همراه دارد.

کاندیدای مناسب جوانسازی واژن چه کسانی می باشند؟

 • خانم هایی که از نظر جسمی و روانی در سلامت کامل به سر می‌ برند.
 • خانم هایی که در هنگام انجام فعالیت های ورزشی یا در زمان رابطه جنسی احساس درد یا سوزش خواهند داشت.
 • خانم هایی که به دلیل افتادگی و شل شدگی ناحیه تناسلی اعتماد به نفس آن ها کاهش یافته و از برقراری رابطه جنسی اجتناب می کنند.
 • خانم هایی که نسبت به دستگاه تناسلی خود احساس خوبی ندارد.
 • خانم‌ هایی که بعد از انجام زایمان دچار مشکلاتی در رابطه جنسی شده‌ اند.

مزایای جوانسازی واژن چیست؟

 • کم شدن احساس سوزش و درد در ناحیه تناسلی
 • بهبود رابطه جنسی و ارگاسم بهتر
 • بالا رفتن میل جنسی در خانم ها
 • روشن شدن رنگ ناحیه تناسلی
 • افزایش اعتماد به نفس
 • تحریک بیشتر در کلیتروس
 • زیبایی و جوانسازی واژن

هزینه جوانسازی واژن چقدر است؟

هزینه جوانسازی واژن با توجه به نوع روش درمان، وسایل و تجهیزات مورد استفاده، خدمات ارائه شده از طرف کلینیک، تخصص پزشک و حتی تعداد جلسات مورد نیاز تعیین خواهد شد.

آیا جوانسازی واژن درد دارد؟

جراحی جوانسازی واژن به صورت بی حسی موضعی یا بی هوشی صورت می گیرد بنابراین بیمار در طول انجام جراحی هیچ گونه دردی را احساس نخواهد کرد اما بعد از جراحی احساس درد بسیار کم تا چند روز وجود خواهد داشت.

تعداد جلسات انجام جراحی زیبایی واژن چقدر است؟

در یک جلسه جراحی زیبایی واژن انجام می شود و نیازی به تعداد جلسات ندارد اما اگر با لیزر انجام شود به یک تا سه جلسه نیاز است.

انتخاب عمل زیبایی به انتخاب پزشک است یا بیمار؟

در این خصوص توجه شما را به صحبتهای خانم دکتر هدیه ثقفی متخصص زنان ، زایمان و زیبایی جلب می کنیم.

آیا جوانسازی واژن برگشت پذیر است؟

جوانسازی واژن بعد از مدتی امکان دارد که حالت اول را از دست بدهد اما هیچ گاه به حالت قبل از جراحی برنمی گردد.

آیا همزمان با زایمان می توان جوانسازی واژن مانند تنگ کردن واژن انجام داد؟

خیر به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیر باعث آسیب به بافت بدن می شود به همین دلیل بهتر است افرادی که تمایل به جراحی دارند 6 ماه بعد از زایمان اقدام کنند و یا اگر افرادی عجله بیشتری دارند حداقل 3 ماه بعد مراجعه کنند.

چند روز بعد از جوانسازی واژن می توان رابطه جنسی داشت؟

بعد از جراحی برای جوانسازی واژن باید حدود 40 روز از تماس جنسی خودداری کنید.

آیا بعد از جوانسازی واژن می توان فعالیت ورزشی انجام داد؟

خیر بهتر است با توجه به نوع جراحی که انجام دادید با پزشک خود مشورت کنید اما بهتر است از یک ماه بعد ورزش را به صورت سبک آغاز کنید.

 آیا جوانسازی واژن به یائسگی کمک می کند؟

بله خصوصاً افرادی که دچار خشکی واژن شده اند.

 

دکتر هدیه ثقفی

دکتر هدیه ثقفی
متخصص زنان ،زایمان و نازایی در قزوین
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی قزوین
انجام زایمان طبیعی | زایمان سزارین | IVF | درمان ناباروری | مشاوره بارداری و …
02833230360

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هفت =

تماس با پزشک