028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
دکتر هدیه ثقفی / بیماری های زنان / جدا شدگی زودرس جفت
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

جدا شدگی زودرس جفت

جدا شدگی زودرس جفت

جدا شدگی  زودرس جفت،  در اصلاح  دکولمان  جفت تعریف می شود .  به صورت جدا  شدن قسمتی  یا تمام جفت از محل  لانه گزینی  آن است.  این جداشدگی  در منطقه  دسیدوای بازال  بعد از  هفته 20  حاملگی  یا قبل از تولد  نوزاد اتفاق می افتد .خیلی از مراجعین در رابطه  با جدا شدن زودرس جفت قبل از زایمان از دکتر هدیه ثقفی متخصص زنان در قزوین سوال می پرسند .

جدا شدگی زودرس جفت

جدا شدگی زودرس جفت

علل جدا شدگی  زودرس جفت

دکولمان جفت،  به عنوان  یک خطر جدی  است که، منجر  به افزایش  مورتالیته  و موربیدیته  مادری  و جنینی  می شود .  فشار خون مادر  در اغلب موارد  به عنوان یک  عامل خطری  برای دکولمان  جفت شناخته می شود . سن مادر بالاتر از 35 سال  و پاریتی  وی  در بند ناف  کوتاه،  کمبود  اسید فولیک  به عنوان  عامل خطر  برای دکولمان  جفت  بودند .

زمانی که تعداد حاملگی  ها از 1  به 3  افزایش پیدا می کند،  خطر دکولمان  جفت افزایش  می یابد .  اما خطر  مرگ و  میر پری  ناتال  کاهش می یابد .

حدود 5-17  درصد، خطر  راجعه دکولمان جفت در  حاملگیهای  بعدی وجود دارد . فردی که دارای  دو  جدا شدگی  زودرس جفت است، در حدود 25 درصد  عود خطر  در حاملگی  بعدی خواهد داشت .

سیستم تقسیم  بندی جدا شدگی جفت

معمول ترین  سیستم تقسیم  بندی  جدا شدن جفت،  بر اساس نوع  و شدت آن است .

خونریزی در بارداری می تواند برای هر مادری نگران کننده باشد. شما عزیزان می توانید جهت مشاوره با دکتر هدیه ثقفی جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان با شماره زیر تماس حاصل فرمایید. تلفن: 028.33230360 و یا به اینستاگرام ایشان مراجعه نمایید.

تظاهرات بالینی

جدا شدن جفت،  ممکن است نسبی  یا کامل باشد  و یا فقط  حاشیه  جفت را درگیر  نماید . خونریزی  از محل  جفت ممکن است  که پرده  ها را  از دسیدوابازال  جدا نموده  و سبب جریان  یافتن خون  از واژن گردد،  یا ممکن است  مخفی بماند  یا هر دو  این موارد اتفاق بی افتد .  در همه موارد  نشانه های  با درجات  جدا شدگی  جفت سازگار  نیست .

نشانه های بالینی جدا  شدن جفت شامل:

خونریزی واژینال

درد شکمی

تندرس و انقباضات  رحمی

خونریزی واژینال در 70 تا 80  درصد موارد  فردی که مبتلا  به جدا شدگی جفت  است، تظاهر می یابد .

گرچه درد شکمی و تندرنس  رحمی،  به عنوان ویژگی های  دکولمان  جفت هستند، ولی ممکن است ، این  دو ویژگی  در یک دکولمان  خفیف  و آرام  وجود نداشته باشند .  خونریزی، ممکن است  سبب کاهش  حجم  خون مادر  شود .  افزایش خفیف  تا شدید  تون رحم  وجود دارد . درد خفیف تا  شدید  و اینکه  ناحیه باشد  یا منتشر  در رحم وجود دارد . خونریزی  زیاد به  میومتر و ماهیچه های  رحم آسیب  می رساند .  در صورتی که خون  بین جفت  جدا شده  و دیواره  رحم  قرار بگیرید،  منجر به رحم  کوولار  می شود .

رحم به رنگ  مایل به ارغوانی  و رنگ مس  در می آید  و اکیموز  شده و انقاباضات  آن کاهش  می یابد .  شوک ممکن است  در حضور عدم  خونریزی زیاد  اتفاق بیافتد ،  یافته های آزمایشگاهی  شامل نتیجه  مثبت APT  تست  کاهش هموگلوبین ،هماتوکریت  و کاهش  سطح فاکتور  های انعقادی  است .

تست مثبت kleibauer-betke می تواند  افزایش  خطر زایمان  پره ترم  را بعد  از ترومای  مادر پیش بینی نمایند .

خلاصه مطلب

در اخر می توان گفت  بارداری  یک دوره بسیار مهم در زندگی افراد است که لازم است اقدامات درمانی و معاینات لازم نزد متخصص زنان  همراه با تست های تعیین سلامت انجام شود .  پس برای تجربه یک بارداری سالم و بی خطر  بهتر است به این معاینات  توجه داشته باشید .

دکتر هدیه ثقفی

دکتر هدیه ثقفی
متخصص زنان ،زایمان و نازایی در قزوین
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی قزوین
انجام زایمان طبیعی | زایمان سزارین | IVF | درمان ناباروری | مشاوره بارداری و …
02833230360

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + شش =

تماس با پزشک