028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
دکتر هدیه ثقفی / بیماری های زنان / تغییرات واژن در بارداری
مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

تغییرات واژن در بارداری

تغییرات واژن در بارداری

پس از آن که خانمی پی به بارداری خود می برد ، به مرور تغییرات بدنی پدیدار می شوند . یکی از این نشانه ها ، تغییرات واژن در بارداری است . البته لازم است بدانید که تغییرات ناحیه تناسلی و به ویژه واژن نیز در زمان های پس از بارداری ادامه یافته و در اثر زایمان طبیعی وضعیت غیر معمول را به  خود می گیرد که با گذشت مدت زمانی اندک ، با سبک زندگی صحیح و رعایت نکات مراقبتی کلیه تغییرات به وجود آمده رفع شده و وضعیت واژن همانند دوره های قبل از بارداری خواهد شد . شایع ترین تغییرات واژن در بارداری عبارتند از :

تغییرات واژن در بارداری

تغییر رنگ واژن

رنگ ناحیه خارجی این عضو تقریبا به رنگ آبی متمایل شده و از ارغوانی فاصله می گیرد. در شش ماهه نخست بارداری به علت افزایش گردش خون در این اندام ها ، تغییر رنگ مذکور حاصل می شود و تا کنون طی بررسی های علمی و پژوهش های انجام شده رنگ به وجود آمده سندی بر جنسیت جنین و تعیین جنسیت نبوده است و آنچه بین عوام گفته می شود شایعه و خرافه است .

خارش واژن

خارش واژن در این دوره بسیار شایع است دلیل آن هم تغییرات هورمونی و در پی آن ازدیاد باکتری های واژن و افزایش حد آنها از حد عادی است . ازدیاد باکتری های مفید و گذشتن میزان آنها از میزان معمول ، موجب بروز عواقبی برای مادر و جنین می شود اولین عارضه زیاد شدن باکتری های دستگاه تناسلی در بارداری خارش واژن است . از این رو به خانم های عزیز توصیه می کنیم که طبق توصیه پزشک متخصص خود امور بهداشتی و مراقبتی را رعایت کنند و از مصرف دارو یا پماد موضعی به شکل سرخود اجتناب نمایند .

عفونت واژن در دوره حاملگی

یکی از تغییرات واژن در بارداری ، عفونت واژن است . همانگونه که ذکر شد عامل اصلی در این عارضه ، ازدیاد باکتری ها و افزایش حجم آنها از حالت عادی است این عارضه خطرات عدیده ای را برای جنین ایجاد می کند که زایمان زودرس و نارس بودن جنین متداول ترین این خطرات است . برای جلوگیری از عفونت در بارداری تا حد امکان از لباس های گشاد و لباس زیر نخی استفاده نمایید و به هنگام خواب لباس زیر خود را درآورید .

سایر خدمات دکتر هدیه ثقفی :

با تشکر مدیریت سایت دکتر هدیه ثقفی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی .

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − 3 =

تماس با پزشک