028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
دکتر هدیه ثقفی / بارداری و زایمان / تغییرات بدن بعد از زایمان
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

تغییرات بدن بعد از زایمان

تغییرات بدن بعد از زایمان

از مسائل رایج که برای خانم ها بعد از زایمان ایجاد می شود ایجاد تغییرات در بدن و ظاهر آنها می باشد. بر اساس نظر دکتر ثقفی متخصص زنان قزوین  این مشکلات طبیعی می باشد و برای آنها راه حل هایی وجود دارد که ما در ادامه به بررسی این مشکلات می پردازیم.

تغییرات بدن بعد از زایمان

تغییرات بدن بعد از زایمان

تغییرات بدن بعد از زایمان

بی اختیاری ادرار

این مشکل در خانم هایی که دارای زایمان طبیعی می باشند بیشتر از زایمان به روش سزارین می باشند . مشکل بی اختیاری در بعد از زایمان بدان دلیل می باشد که درحین زایمان فشاری که سر نوزاد به جداره واژن می آورد آسیبی به بافت های عصبی در این ناحیه وارد می کند . زمانی که این بافت ها آسیب ببینند پیام ها درستی به مغز نرسیده و فرد را در کنترل ادرار دچار مشکل می کند. این مشکل در کوتاه مدت رفع می شود . بافت های عصبی ترمیم شده و ماهیچه های مثانه تقویت می شوند که نتیجه آنها کنترل ادرار می باشد. در طول مدتی که خانم ها با این مشکل مواجه شدند می توانند از نوار بهداشتی برای خیس نشدن لباس ها استفاده کرده یا به طور مرتب ( هر دو ساعت یکبار) به توالت بروند. توصیه می شود تا قبل از ساعت 8 شب مایعات نوشیده و بعد از این ساعت مایعاتی استفاده نکنند. بی اختیاری ادرار استرسی نام این بی اختیاری در بعد از زایمان می باشد. در صورتی که در کوتاه مدت درمان نشود باید به پزشک متخصص مراجعه کرد پزشک در صورت صلاحدید از روش جراحی ساده برای درمان این مشکل استفاده می کند.

خونریزی

بعد از زایمان مخصوصا در زایمان سزارین یکی از مسائلی که برای خانم ها پیش می آید، خونریزی از واژن می باشد. بعد از گذشت مدت زیادی از نداشتن خونریزی در زمان پریود، سلول های مرده و ترشحات خونی از جداره رحم خارج می شود. این خونریزی مانند زمان پریود نبوده و با شدت و طولانی مدت ادامه ادامه می یابد. این خونریزی ممکن است هفته ها ادامه یابد در ابتدا به رنگ قرمز و در هفته های بعدی صورتی و در هفته های آخر به رنگ زرد و سفید می باشد. برای عدم ابتلا به عفونت در این طول زمان موارد بهداشتی رعایت شود.

تورم پا

بعد از زایمان های طبیعی و بخصوص زایمان سزارین ورم در پاها دیده می شود. دلیل این مشکل اینست که در طی زایمان خون وارد رحم شده و بعد از زایمان به پایین ترین نقطه بدن که پاها می باشند جمع می شوند. در برخی موارد در دستها نیز این خون ها تجمیع می شوند. به همین دلیل در دستها و پاها احساس ورم و سوزن سوزن شدن برای فرد ایجاد می شود. این امر در کوتاه مدت با گذشت حداقل 10 روز از زایمان رفع می شود.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر مدیریت سایت دکتر هدیه ثقفی

 

 

 

دکتر هدیه ثقفی

دکتر هدیه ثقفی
متخصص زنان ،زایمان و نازایی در قزوین
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی قزوین
انجام زایمان طبیعی | زایمان سزارین | IVF | درمان ناباروری | مشاوره بارداری و …
02833230360

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =

تماس با پزشک