028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
دکتر هدیه ثقفی / بارداری و زایمان / تشخیص به موقع پارگی کیسه آب
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

تشخیص به موقع پارگی کیسه آب

تشخیص به موقع پارگی کیسه آب در برگیرنده جنین( PROM)

واژه PROM مخفف Premature Rupture of Membrane و به معنی پارگی کیسه آب (کیسه آمنیوتیک و کوریون) می باشد و پدیده نسبتا شایعی در خانمهای باردار می باشد که 5 تا 10 % خانمها آن را تجربه می کنند.  پارگی کیسه آمنیوتیک منجر به زایمان زودرس و زودهنگام می شود که حتی می تواند باعث بروز عفونت جنین شود به همین دلیل تشخیص زودهنگام این پدیده امری مهم می باشد.
در قدیم برای تشخیص روشهایی انجام می شد که آنها قابل اعتماد نیست و نیاز به تایید دارد که این تست تاییدی باید سریع و دقیق باشد
اساس این تست ها بر مبنای تشخیص مولکولهای موجود در مایع آمنیوتیک می باشد. در این مایع مولکولهایی به نامهای آلفا فتوپروتئین، فیبرونکتین، IGFBP1 و … وجود دارد.

تشخیص به موقع پارگی کیسه آب
تشخیص به موقع و دقیق پارگی کیسه در هر زمان از بارداری  از اهمیت زیادی برخوردار است. تشخیص دیرهنگام این موضوع می تواند در تصمیم گیری به موقع تاخیر ایجاد کند.
از سوی دیگر، تشخیص مثبت کاذب پارگی کیسه آب می‌تواند باعث تصمیم نابجا از جمله بستری کردن زنان باردار و زایمان نابه جا
تشخیص پارگی کیسه آمنیوتیک نیز محدودیت هایی دارد و می تواند عملی بسیار تهاجمی باشد زیرا این کار نیاز به نمونه برداری دارد. ولی تست تاییدی PROM تستی غیر تهاجمی است که برای زنانی که علائم پارگی کیسه رادارند بسیار می توادن کمک کننده باشد.
این تست نیازبه نمونه برداری و اسپکولوم ندارد  و تها به وسیله چند عدد سواب ساده قابل انجام است. در طی این عمل سواب تا نهایتا 6 سانتی متروارد واژن می شود و به سادگی طی چند دقیق می توان تشخیص داد که پارگی صورت گرفته یا خیر.
این تست با آزمایش ایمونوکروماتوگرافی انجام می شود و در آن وجود پادتنی به نام PAMG-1 بررسی می شود و اگر این پادتن مشاهده نشود یعنی پارگی صورت نگرفته. دقت این تست 99% می باشد.
هنگامی که  که سوآب (Swab) به مقادیر ناچیزی خون آغشته شده باشد، تست PROM به نحو مطلوب صورت می‌گیرد، با وجود این در مواردی که سوواب به شدت به خون آغشته شده باشد از دقت عمل آزمایش کاسته شده و بنابراین توصیه نمی‌گردد. در این شرایط باید نمونه ‌برداری با سوواب بدون آنکه به خون چندانی آغشته شده باشد اقدام نموده و آزمایش را انجام داد. در صورتی که نمونه، ظرف 12 ساعت یا بیشتر از زمان بروز احتمالی پارگی کیسه آب جنینی برداشته شود، نتیجه آزمایش ممکن است منفی باشد. که علت این امر اتصال محل پارگی یا انسداد موقت نشت می تواند ‌باشد
سوآب را تا شش ساعت پس از استفاده از محلول‌های ضدعفونی‌کننده یا داروها در ناحیه واژن نباید به کار برد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + ده =

تماس با پزشک