028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
دکتر هدیه ثقفی / بارداری و زایمان / تشخیص جنسیت قبل از بارداری
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

تشخیص جنسیت قبل از بارداری

تعیین جنسیت با روش IUI روش نامبرده یکی از جدید ترین روش های تشخیص جنسیت پیش از بارداری محسوب می شود. امروزه بسیاری از زوج های جوان علاقمند به تعیین نمودن جنسیت جنین هستند تا بتوانند علاوه بر داشتن فرزند دلخواه از سلامت جسمی او نیز مطلع شوند. برای بدست آوردن بهترین نتیجه نیاز به مشاوره با یک متخصص زنان است تا بتواند با روش های ارائه شده نوزادی سالم و زیبا به شما هدیه نماید. در گذشته شیوه هایی سنتی برای باردار شدن و تعیین نوع جنسیت به کار گرفته می شد که در بیشتر موارد نیز با شکست مواجه می شد، امروزه شیوه های نوینی ارائه شده است که دستیابی به این مهم بسیار آسان و میسر گردیده است. امروزه روش IUI یک تکنولوژی مدرن برای جدا سازی اسپرم ها دختر ساز از اسپرم های پسر ساز است، پیش از این امکان جداسازی اسپرم های X وY از هم وجود نداشت اما این امر با استفاده از این تکنولوژی ممکن گردیده است. جداسازی اسپرم ها در این روش باعث شده است تا میزان قابل توجهی از نتایج با موفقیت روبه رو شود، آمار به دست آمده میزان 70 درصدی این نتایج را بیان می کند. IUI بسیاری از مشکلات تعییین جنسیت را حل نموده و این امر را محقق ساخته است.

تشخیص جنسیت2

تعيين جنسيت جنین برای تعیین جنسیت جنین از چند تکنیک استفاده می شود:

  •  تکنیک اريكسون اسپرم های پسر ساز که جنبش بیشتری نسبت به اسپرم های دختر ساز دارند از یکدیگر جداسازی می شوند و نسبت به علاقه ی مادر به نوع فرزند در بدن مادر منتقل می شوند. در صورتیکه والدین تمایل به فرزند پسر داشته باشند میزان دستیابی و موفقیت به این امر حدود 65 درصد خواهد بود احتمال دختر دار شدن در این روش 75 درصد خواهد بود. این روش ارزان و ایمن است و نیازی به جراحی ندارد، از طرفی مادر به مخاطره نمی افتد.
  •  تکنیک استفاده از شیب غلظتی ناپیوسته اسپرم هایی دارای سلول هی سرگرد و ذرات ریز دیگر هستند دارای چسبندگی بسیاری هستند، از این رو برای تعیین جنسیت در این روش از دو محیط upper و lower استفاده می شود. در ادامه با استفاده از این تکنیک یک فضای 2 فازی درون لوله مخروطی(conical) تشکیل می دهند و اسپرم های خام را روی آن میریزند. با تشکیل یک لایه ی ضخیم از اسپرم برروی این لوله مخروطی آن را سانتریفیوژ می کنند. سانتریفیوژ باعث می شود تا تمامی سلول های مرده و لخته ها و ذرات ریز و… شناسایی و تشخیص داده شوند، در واقع این روش اسپرم هارا از سایر مواد جداسازی می کند و اسپرم سالم را نگه می دارد. بعد از جداسازی اسپرم های پسر به سرعت به سمت بالا حرکت می کنند و به این صورت است که دوباره جداسازی اسپرم های پسر از دختر صورت میگ یرد. در صورتیکه نیاز به تعیین جنسیت و یا تشخیص آن را دارید می توانید سوالات و نظرات خود را با متخصص زنان درمیان بگذارید.

باروری یا لقاح در دورانی که قادر به تولید مثل هستید رحم شما در هر ماه برای باردار شدن آمادگی پیدا می کنند و این کار به شکل سیکل قاعدگی صورت می گیرد.

اولین روز سیکل قاعدگی اولین روزی است که خونریزی عادت ماهیانه رخ می دهد. در این روز پوشش داخلی رحم شما شروع به ریزش می کند.

هنگامی که خونریزی قاعدگی خاتمه یافت، بافت داخل رحم بازسازی می شود. تقریباً در روز پنجم قاعدگی، یک تخمک در یکی از دو تخمدان که در نزدیکی لوله های رحمی یا لوله های فالوپ قرار دارند، شروع به بالغ شدن در صطح داخلی کیسه ای پر از مایع به نام فولیکول می کنند.
در حدود روز چهاردهم هنگامیکه فولیکول بالغ شد، پاره می شود، و تخمک آزاد می کند.
این فولیکول تبدیل به جسم زرد می شود.
در صورت انجام لقاح ساختمان یاد شده هورمون پروژسترون را می سازند این هورمون در کمک به تطابق بدن با حاملگی و تکامل اولیه جنین نقش حیاتی دارد.
از آنجا که تخمک گذاری معمولاً در حوالی روز چهاردهم قاعدگی رخ می دهند عدم خونریزی قاعدگی در دو هفته بعد می تواند نشان دهنده حاملگی باشد.
بنابر این شمارش هفته های حاملگی از زمان آخرین قاعدگی به سادگی انجام می شود.
به یاد داشته باشید که چنانچه چهار هفته از آخرین قاعدگی شما می گذرد، سن جنین و دوره بارداری تنها 2 هفته است.

دختر یا پسر؟

جنسیت فرزند شما به طور کامل به اسپرمی که تخمک را بارور ساخته است بستگی دارد.

اگرچه حدود ۳۰۰ میلیون اسپرم در داخل واژن ریخته می شود، فقط چند ثد عدد از آنها به لوله رحمی می رسند و تنها یک اسپرم تخمک را بارور می کند.

از آنجا که اسپرم های yو x ویژگی های متفاوتی دارند در تعی0ین جنسیت نوزاد تاثیر بسزایی می گذارند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + نه =

تماس با پزشک