028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
دکتر هدیه ثقفی / بیماری های زنان / تخمک گذاری چیست و چه طور تعیین می شود؟
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

تخمک گذاری چیست و چه طور تعیین می شود؟

بارداری در زمانی که شما انتظار فرزند را می کشید بسیار لذت بخش است ، اما ممکن است در صورت اقدامات لازم برای باردار شدن با مشکلاتی مواجه شوید که در نهایت با عدم بارداری روبه رو شوید، موفقیت برای باردار شدن در گرو سلامت جسمی و جنسی زوج است که باید توسط پزشک متخصص زنان و زایمان بررسی شود . یکی از مواردی که می توان با استفاده از آن به موفقیت در بارداری رسید تعیین دوره تخمک گذاری است .

تخمک گذاری در واقع به زمانی گفته می‌شود که یک تخمک (یا در برخی موارد نادر بیشتر از یک تخمک)یا چند تخمک از تخمدان آزاد می‌شود این دوره که بهترین زمان برای بارداری است و شانس بارداری شمارا زیاد می کند ، دوره باروری در سیکل قاعدگی نامیده می شود.

تخمک گذاری

به بیان ساده تر باید بگوییم که هر ماه، یک تخمک در درون تخمدان شما بالغ می شود. هنگامی که اندازه آن به حد مشخصی رسید تخمک از تخمدان آزاد شده و درونِ لوله‌های فالوپ، به سمت رحم حرکت می‌کند و در آن قرار می گیرد.

این مساله که کدام تخمدان تخمک آزاد می‌کند مشخص نیست. آنچه مشخص است این است که وظیفه تخمک گذاری در دوره‌های قاعدگی به صورت منظم و یکی در میان، بین تخمدان‌ها تقسیم نمی‌شود.

چطور زمان تخمک گذاری را مشخص کنیم؟

1-دوره ی قاعدگی بعدی تان را در نظر بگیرید

2- حالا 12 تا 16 روز از آن کم کنید.

این چند روزما بین این دوره ،‌‌ همان محدوده زمانی است که احتمال تخمک گذاری شما در آن بسیار زیاد است.

درواقع نزدیکی در این دوره شانس شما برای بارداری را افزایش می دهد . برای خانم‌هایی که یک دوره کامل آن‌ها 28 روز طول می‌کشد، چهاردهمین روز معمولاً روز تخمک گذاری است.

برای بررسی روز تخمک گذاریتان باید دوره ی کامل قاعدگی تان را بدانید که چند روز طول می کشد. در این صورت با مراجعه به جراح زنان و زایمان قزوین می توانید شانس خود را برای پسر یا دختر دار شدن تخمین بزنید .

احتمال بارداری در زمان تخمک گذاری

احتمال باردار شدن در زمان تخمک گذاری بیشتر است ، در زوج‌های معمولی که مشکلات باروری ندارند، در هر دوره 20% احتمال بارداری وجود دارد.

حدودا 85% از خانم ها از روش های جلوگیری از بارداری استفاده نمی کنند در طول یک سال باردار می شوند. شما می‌توانید به کمک متخصص زنان و زایمان در زنجان و تعیینِ زمان دقیق تخمک گذاری ، از تغییرات هورمونی و فیزیکی بدن خود آگاه شوید و با استفاده از تخمین تغییرات لازم احتمالِ حامله شدن خود را افزایش دهید.

در صورت تمایل به دریافت مشاوره های قبل از بارداری و زایمان های طبیعی و سزارین می توانید با دکتر هدیه ثقفی در ارتباط باشید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 9 =

تماس با پزشک