028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
دکتر هدیه ثقفی / بیماری های زنان / تاثیر بارداری بر بی اختیاری ادراری
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

تاثیر بارداری بر بی اختیاری ادراری

تاثیر بارداری بر بی اختیاری ادراری

فهرست محتوا

بی اختیاری ادراری موردی است که در دوران بارداری اتفاق می افتد. متاسفانه اکثر زنان مایل به مشورت با پزشک در این مورد نمی باشند. ممکن است بپندارند که خروج چند قطره ادرار مشکل مهمی نیست و به آن هیچ توجهی نکنند یا برعکس ممکن است به دلیل خجالت اصلا مایل به مطرح کردن این مورد نباشند. شایان ذکر است نشت ادرار به هر کمیتی که باشد، نباید به هیچ وجه نادیده گرفته شود.

چرا بی اختیاری ادراری در بارداری اتفاق می افتد؟

در ابتدا باید فرایند ادرار را بشناسیم. هنگامی که عضلات یک زن شل می شود می تواند ادرار کند زیرا در هنگام شل شدن عضلات اجازه می دهند ادرار به بیرون از مثانه انتقال یابد. بعد از ادرار کردن و خالی شدن مثانه، عضلات اطراف مثانه دوباره سفت و منقبض شده تا مثانه جهت ادرار بعدی پر شود.

در زمان بارداری تغییرات هرمونی در بدن رخ داده و فشار زیادی بر مثانه وارد می شود. همین امر باعث نشت ادرار در هنگام عطسه، سرفه، خنده، پیاده روی، دویدن یا سایر فعالیت های بدن می شود.

چگونگی اتفاق افتادن بی اختیاری ادراری در بارداری

بر اثر فشار زیاد بر مثانه بی اختیاری ادراری اتفاق می افتد. به عبارتی هنگامی که عضلات محیطی مثانه وظیفه خود را به خوبی انجام ندهند بی اختیاری اتفاق می افتد. در مدت بارداری رحم بزرگ شده و به مثانه فشار می آورد. در نتیجه عضلات محیطی مثانه و عضلات لگن ممکن است در اثر این فشار شل شده و در اثر فشارهای اضافی ادرار از مثانه نشت پیدا کند.

 درمان بی اختیاری ادراری در بارداری

  • ادرار کردن در ساعت های مشخصی از روز می تواند روش مفیدی برای بی اختیاری در زمان بارداری باشد. این روشی است که در بسیاری از مواقع جواب داده و هیچ گونه عوارضی ندارد.
  • بعضی از داروها فعالیت مثانه را کاهش می دهد. با توجه به اینکه هر خانم باردار در طول مدت بارداری خود داروهای مختلفی مصرف می کند، لذا در زمان استفاده از داروهای ذکر شده می بایست حتما با پزشک خود مشورت کند.
  • انجام دادن ورزش کگل: این تمرینات عضلات مثانه و لگن را تقویت نموده و مانع از نشت ادرار به بیرون می شود. اما دقت شود که این تمرینات باید به شکل صحیح انجام شود. متذکر می شویم که اگر خانمی این تمرینات را برای اولین بار انجام دهد، می بایست با نشت ادرار فورا انجام این تمرینات را متوقف کند.
  • کاهش وزن: تحقیقات و بررسی های انجام شده نشان می دهد که زنان چاق بیشتر در معرض ابتلا به بی اختیاری ادراری هستند.
دکتر هدیه ثقفی

دکتر هدیه ثقفی
متخصص زنان ،زایمان و نازایی در قزوین
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی قزوین
انجام زایمان طبیعی | زایمان سزارین | IVF | درمان ناباروری | مشاوره بارداری و …
02833230360

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =

تماس با پزشک