028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
دکتر هدیه ثقفی / بیماری های زنان / بهداشت دوران قاعدگی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

بهداشت دوران قاعدگی

یکی از مواردی که باید در دوران قاعدی رعایت کنید، بهداشت است، بهداشت زنان از جمله مواردی است که می تواند روند قاعدگی شمارا بهتر یا بدتر کند.همانطور که می دانید، دوران قاعدگی یکی از مهم ترین دوره‌های زندگی زنان است و بیشترین مراقبت ها را می طلبد.

به طور معمول یک هفته در ماه را پریود هستید و باید بدانید که در طول این دوره چه مواردی را باید رعایت کنید تا از سلامت جسمی و بهداشتی برخوردار شوید.

ابتلا به بسیاری از بیماری های عفونی و مشکلات واژن و رحم در این دوره شایع است از این رو توصیه می شود موارد زیر را به دقت رعایت نمایید.

لباس زیر مناسب بپوشید

در این دوره پوشیدن لباس‌های نخی و تعویض به هنگام آنها توصیه می شود.

لباس زیر را باید در آفتاب خشک کنید و حتما از لباس های تمیز و روشن استفاده کنید.

درست ورزش کنید

فعالیت های ورزشی و تحرکات سالم در این دوره منعی ندارد و حتی برای بهبود عملکرد بدن نیز مفید است

توجه داشته باشید که بی تحرکی در این دوره به شما آسیب جدی وارد می کند، با ورزش و تحرک عضلات خود را آرام کنید.

استحمام کنید

استحمام در دوران قاعدگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است،. البته باید از نشستن کف حمام خودداری کرده و تا حد امکان به شکل ایستاده حمام کنید زیرا در این دوره بدن شما به آلودگی‌های میکروبی کف حمام حساس است و بیماری های عفونی در کمین هستند. رفتن به استخر یا دریا توصیه نمی شود و باید از آن اجتناب نمایید.

نوار بهداشتی

نوار بهداشتی را مرتب تعویض نمایید، سعی کنید روزانه دو یا سه بار آن را عوض کنید و خود را شستشو دهید. این کار زمانی که خون‌ریزی بیشتر است، الزامی تر بوده و باید نسبت به آن توجه ویژه داشته باشید.

بهداشت ناحیه تناسلی

خانم ها از لحاظ بهداشتی بسیار حساس هستند، ابتلا به عفونت واژن به علت نزدیک بودن مقعد به فرج و نیز مجرای خروج ادرار به راحتی می توانند وارد دستگاه تناسلی بشوند. توجه داشته باشید که باید در طول روز تقریبا سه یا چهار بار این ناحیه را شستشو دهید.

در این دوره سعی کنید برای طهارت از آب سرد استفاده نکنید، زیرا ممکن است سبب به‌ وجود آمدن انقباض و درد زیر شکم شود. دست های تان را همیشه تمیز نگه دارید.

استفاده از ژل های بهداشتی

ژل های شستشوی بهداشتی شما را از هر گونه آلودگی دور می سازد و راه ورود عفونت ها و قارچ ها را به ناحیه تناسلی می بندد، در طول دوران قاعدگی سعی کنید که از این ماده ی شوینده ی مفید استفاده نمایید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + شش =

تماس با پزشک