028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
دکتر هدیه ثقفی / بیماری های زنان / اندیکاسیون های انجام کورتاژ
مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

اندیکاسیون های انجام کورتاژ

کورتاژ به منظوراز بین بردن بافت مخاطی در داخل  رحم است، که نوعی درمان به منظور کنترل خونریزی شدید، برداشتن آندومتری پس از سقط جنین به شمار می آید. متخصص زنان در طول عمل از برخی داروهای خاصی برای گسترش دهانه رحم یا قسمت پایین رحم استفاده می نماید و سپس از ابزار جراحی  برای از بین بردن هر نوع بافت اضافی و زائد استفاده می کند. متخصص زنان  ازابزار تیز یا مکش ، باتوجه به شرایط بافت، استفاده می نماید.

چرا عمل کورتاژ انجام می شود؟

این عمل را به دلایل گوناگونی می توان انجام داد، به منظور برداشتن جفت بعد از تولد نوزاد، برداشتن پولیپ، درمان بیماری تروفوبلاستیک (نوعی بیماری توموری) در بارداری، آندومتریال ابلیشن (سوزاندن داخل رحم) برای بافت شناسی مخاط رحمی، بافت های زائد حین سقط یا بعد از سقط ، که این عمل را به منظور جلوگیری از خونریزی شدید یا بروز بیماری های عفونی انجام می دهند.

کورتاژ کردن می تواند به منظور تشخیص و کنترل بر خونریزی های غیر طبیعی، تشخیص اختلالات و ناهنجاری های هورمونی، تومورهای خوش خیم، فیبروئیدهای رحمی، سرطان رحم یا آندومتر انجام گیرد. این فرایند یک بار صورت می گیرد و از طریق آن می توان سلول های غیر طبیعی را رفع کرد. می تواند برای تعیین علل بیمار مبتلا به هر گونه نشانه های دیگر نیز مورد بررسی قرار دهند.

مراحل کورتاژ کردن

در طی کورتاژ کردن، پزشک متخصص با بررسی دستگاه تناسلی به منظورتشخیص هر گونه اختلال اقدام به عمل بیمار می کند. از آندوسکوپ به منظور جداسازی دیواره واژن در معرض دهانه رحم استفاده می نماید.  سپس از گیره برای نگهداری دهانه رحم در یک موقعیت باز برای دسترسی آسان به رحم استفاده می کند. این روش، قسمت هایی از آندومتری را با لوله کاربردی مکش حذف می کند. سپس نمونه گرفته شده را برای بررسی به منظور وجود عفونت، به آزمایشگاه می فرستند.

متخصص زنان  ممکن است  در طی روند کورتاژ کردن به انجام آزمایش های دیگری در دهانه رحم بپردازد. در طی این روش یک ابزار مجهز به نور و دوربین به داخل واژن و دهانه رحم برای مشاهده آندومتری وارد می کند.  متخصص زنان  برای احتمال وجود تومورهای خوش خیم، فیبروئیدها یا سایر بافت های داخل رحم رابررسی می کند. در صورت مشاهده هر نوع زائده، همراه با کورتاژ آن را رفع می کند و همچنین  درمان بیماری بر اساس جواب پاتولوژی صورت خواهد گرفت..

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =

تماس با پزشک