028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

آمینوسنتز

آمینوسنتز :

آمینوسنتز روش کارآمد برای بررسی و ارزایابی مسائل ژنتیکی است . در این ارزیابی ، می توان مسائل و مشکلات کروموزوم از لحاظ ساختار را شناسایی نموده و ایرادات ژنتیکی یا خانوادگی را تشخیص داد . راهکار آمینوسنتز به گونه ای است که بررسی های متخصصین و شناسایی های آزمایشگاهی بر روی مایع آمنیون انجام می شود ؛ مایع آمنیون از درون رحم زن باردار استخراج گشته و همان مایعی است که جنین در آن شناور است پزشک متخصص زنان در ابتدا مایع مذکور را با دقت و توجه کافی برداشته و برای تشخیص تخصصی به آزمایشگاه ارسال می نماید در آزمایشگاه ژنتیک سلامت لوله عصبی جنین ، ساختمان کروموزوم ، مشکلات ژنتیکی و دیگر نارسایی ها بررسی شده و تدابیر پزشکی لازم اندیشیده خواهد شد. مایع آمنیون درون کیسه آب یا کیسه آمنیوتیک جای دارد و حاوی سلول های جنینی ، پروتئین های محلول و ادرار است این مایع کمک های برجسته ای در بررسی مشکلات کروموزومی ، ژنتیکی و مادرزادی دارد.

آمینوسنتز

جنین و جفت :

در طول دوره بارداری جنین تمام مواد غذایی و اکسیژن لازن برای بدن خود را از جفت دریافت می کند . جفت در تمام مراحل بارداری به دیواره رحم چسبیده و از راه خون مادر مواد حیاتی و لازم را به مادر می رساند به این ترتیب جنین کاملا تغذیه می شود و کمبودی نخواهد داشت کاربرد دیگر جفت خارج نمودن مواد زائد و اضافی از بدن جنین و رساندن آنها به خون مادر است . مواد دفعی و زائد از طریق ناف جنین خارج می شود و از راه بند ناف به جفت رسیده و در آخر بیرون می رود.

زمان مناسب برای تست آمینوسنتز :

همان طور که در بالا قید شد ، مایع آمنیون پس از استخراج به آزمایشگاه رفته و مورد ارزیابی و بررسی واقع می شود . زمان مناسب برای انجام این تست و مراجعه به متخصص زنان و زایمان در بین هفته های پانزدهم تا بیستم و یکم بارداری است . به منظور برداشت و استخراج مایع مورد نظر از کیسه آب یا کیسه آمنیون ابتدا پزشک متخصص زنان موقعیت قرارگیری جنین را با کمک دستگاه های مخصوص این کار سنجیده و بهترین ناحیه را برای ورود سوزن سرنگ انتخاب می کند تا کوچکترین ریسکی برای جنین در بر نداشته باشد این سوزن از روی پوست شکم به داخل رحم وارد شده و میزان بسیار کمی از آمنیون برداشته می شود میزانی کمتر از 20 میلی لیتر . طی اعمال آمینوسنتز این استخراج و برداشت هیچ گونه دشواری و آزاری برای مادر ندارد و تمامی کسانی که این راهکار را تجربه نموده اند هیچ سختی و ناراحتی را احساس نکرده و کاملا رضایت مند بوده اند.

با تشکر مدیریت سایت دکتر هدیه ثقفی جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی .

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − نوزده =

تماس با پزشک