028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
دکتر هدیه ثقفی / دوران حاملگی / آزمایش خون برای تشخیص بارداری
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

آزمایش خون برای تشخیص بارداری

اگر مشکوک به حاملگی هستید، لازم است بدانید که پرسرعت ترین و معتبرترین تست، آزمایش خون برای تشخیص بارداری است. در این باره سریع ترین زمانی که آزمایش خون می تواند بارداری را نشان دهد، بین 7 الی 10 روز پس از لقاح است. ولی گاه ممکن است مثبت بودن آزمایش طولانی تر شود. آزمایش خون برای تشخیص بارداری هورمون گنادوتروپین را مورد بررسی قرار داده و دقت و سرعت آن از بسیاری از آزمایشات تجاری و خانگی بالا تر است. اگر شخصی با کمک بیبی چک یا تست خانگی بارداری خود را بسنجد، تا هنگامی که آزمایش خون برای تشخیص بارداری را انجام ندهد، اعتباری به تست وی نخواهد بود و این مورد برای پزشک متخصص ارزش ندارد.

هورمون HCG چیست؟

گنادوتروپین جفتی انسان، که معمولا به عنوان hCG شناخته می شود، هورمونی است که در طول بارداری در خون و ادرار یافت می شود. HCG مدت کوتاهی پس از لانه گزینی جنین در رحم (تقریباً سه هفته پس از یک چرخه قاعدگی چهار هفته ای) در خون قابل تشخیص است. در واقع HCG هورمونی است که در بارداری ترشح می شود و بسته به آزمایش از یک هفته تا دو هفته (یا بیشتر) پس از لقاح قابل تشخیص است. چه از یک تست بارداری خانگی که از ادرار استفاده می کند و چه آزمایش خون بارداری توسط پزشک، نتایج بر اساس اندازه گیری این هورمون در ادرار یا خون شما خواهد بود. هر دو نوع تست بسیار قابل اعتماد هستند و در صورت استفاده صحیح حدود 99٪ دقت را ایجاد می کنند.

چرا hCG مهم است؟

هنگامی که جنین تشکیل می شود، شروع به ساخت hCG می کند که تولید سایر هورمون های مهم بارداری مانند پروژسترون و استروژن را تسهیل می کند. این امر باعث ضخیم شدن پوشش داخلی رحم و افزایش خون رسانی آن می شود، بنابراین می تواند جنین را دریافت کرده و پس از لانه گزینی به آن تغذیه کند. تعادل صحیح این هورمون های ضروری برای بارداری سالم و رشد کودک شما کلیدی است.

تست بارداری چیست؟

تست بارداری راهی برای تعیین باردار بودن شماست. اگر تست بارداری شما مثبت باشد به این معنی است که باردار هستید. اگر آزمایش منفی باشد، به این معنی است که شما باردار نیستید. تست‌های بارداری با شناسایی گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG)، هورمونی که بدن شما هنگام بارداری تولید می‌کند، عمل می‌کند.

از همان ابتدای بارداری، بدن شما شروع به تغییراتی برای حمایت از سلول هایی می کند که به کودک شما تبدیل می شوند. یکی از مواردی که خیلی سریع اتفاق می افتد، تولید HCG است. اگر باردار هستید، بدن شما شروع به تولید HCG بیشتری می کند. پس از کاشت تخمک بارور شده در رحم – حدود شش تا 10 روز پس از لقاح – سطح HCG شما شروع به افزایش می کند.

بیشتر بخوانید: غربالگری بارداری

انواع تست های رایج جهت تشخیص بارداری

دو نوع اصلی تست بارداری وجود دارد: آزمایش ادرار و آزمایش خون. اغلب، آزمایش ادرار را در خانه با آزمایش بارداری خانگی انجام می شود. این نوع آزمایش بدون نسخه در دسترس است (شما به نسخه ای از پزشک خود نیاز ندارید) و در محدوده های مختلف قیمتی در داروخانه ها موجود است. اما آزمایش خون برای بررسی بارداری در آزمایشگاه انجام می شود که شامل گرفتن نمونه خون است. راه دیگر برای تایید بارداری استفاده از سونوگرافی است که معمولا متخصص زنان سونوگرافی را در مطب خود انجام می دهد.

چه سطح هورمونی برای آزمایش بارداری بررسی می شود؟

تست های بارداری به دنبال افزایش مقدار HCG هستند. سطح HCG به سرعت افزایش می یابد – هر چند روز یک بار در هفته های اول بارداری این میزان دو برابر می شود. جفت HCG تولید می کند. فقط افراد باردار جفت دارند که اندکی پس از چسبیدن تخمک بارور شده به دیواره رحم ایجاد می شود.

چه زمانی باید آزمایش بارداری بدهم؟

اگر فکر می کنید ممکن است باردار باشید، بهتر است یک آزمایش انجام دهید و مطمئن شوید. تست‌های بارداری خانگی می‌توانند در تشخیص زودهنگام بارداری متفاوت باشند. در بسیاری از موارد، ممکن است ۱۰ روز پس از لقاح، از یک آزمایش خانگی نتیجه مثبت بگیرید. برای نتیجه دقیق‌تر، منتظر بمانید تا بعد از اتمام قاعدگی خود آزمایش بدهید. به یاد داشته باشید، اگر آزمایش را خیلی زود انجام دهید، حتی اگر باردار باشید، ممکن است نتیجه منفی باشد. اگر آزمایش منفی شد اما پریود نشدید، چند روز بعد آزمایش دیگری بدهید.

چه ساعتی باید تست بارداری بدهم؟

به طور کلی، بهترین زمان زمانی است که اولین ادرار صبحگاهی خود را دارید. با این حال، برخی از تست‌های بارداری به اندازه کافی حساس هستند تا HCG را بدون توجه به زمان انجام آزمایش تشخیص دهند. در صورت امکان، سعی کنید قبل از انجام آزمایش صبر کنید تا سه ساعت از آخرین ادرار شما بگذرد. همچنین می توانید دو آزمایش بارداری انجام دهید تا مطمئن شوید که نتیجه یکسانی دریافت می کنید.

آیا داروها می توانند نتیجه آزمایش بارداری را تغییر دهد؟

در بیشتر موارد، داروها نتایج تست بارداری را تغییر نمی دهند. آنتی بیوتیک ها، مسکن ها و الکل بر نتایج آزمایش شما تأثیری ندارند.

با این حال، داروهای باروری استثنا هستند. این داروها گاهی اوقات می توانند باعث مثبت کاذب تست بارداری شما شوند. اگر از داروهای باروری استفاده می کنید، با پزشک خود در مورد نتایج خود تماس بگیرید تا از صحت آنها مطمئن شوید.

بعد از مثبت شدن تست بارداری چه باید کرد؟

اگر تست بارداری را در خانه انجام می دهید و نتیجه آن مثبت است، باید چند کار انجام دهید، از جمله:

ویتامین های دوران بارداری خود را مصرف کنید. یک ویتامین با اسید فولیک موجود در لیست مواد تشکیل دهنده انتخاب کنید. در صورت امکان، زمانی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید، مصرف آنها را شروع کنید. این به این دلیل است که اسید فولیک می تواند به جلوگیری از عوارض در طول رشد جنین کمک کند. برای قرار ملاقات با پزشک خود تماس بگیرید.

مطمئن شوید که عادات سالمی مانند عدم مصرف الکل یا سیگار کشیدن در دوران بارداری را دارید. همچنین باید میزان کافئین مصرفی روزانه خود در دوران بارداری را محدود کنید.

آیا برای آزمایش خون بارداری لازم است از زمان قاعدگی گذشته باشد؟

خیر. همیشه این چنین نیست ولی برای رسیدن به جواب مشخص و قاطع بعد از تعویق پریود آزمایش دهید.

بیبی چک ها

لازم است بدانید که امروزه خانم های بسیار زیادی با توجه به نتیجه بیبی چک یا تست های خانگی فرض خود را بر حاملگی گذاشته و زندگی خود را تحت تاثیر قرار می دهند. ذکر این نکته ضروری است که اکتفا به تست های این چنینی معقول و منطقی نبوده و پیش از مراجعه به متخصص زنان آزمایشات اصولی را انجام دهید. پزشکان متخصص زنان به تست های خانگی هیچ بهایی نمی دهند زیرا این نوع تست ها اگر در بیشتر مواقع تشخیص درستی را ارائه دهند، باز هم با اهداف تجاری سازماندهی شده اند و خطای آنها بالاست به این منظور برای قطعیت تست آزمایشگاهی به مراکز معتبر مراجعه نمایید.

توصیه تخصصی پزشک

دکتر هدیه ثقفی متخصص زنان و زایمان قزوین، توصیه می کند که برای تست های بارداری، پس از چهارده روز از زمان رابطه جنسی به آزمایشگاه های معتبر مراجعه کنید و آزمایش خون را انجام دهید. دلیل آن هم اینست که تست های خانگی یا تجاری اعصاب و فکر شما را درگیر می کنند و نتایج آنها همیشه قطعی نیست. ولی آزمایش خون برای تشخیص بارداری نزد پزشک اعتبار بالایی دارد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 9 =

تماس با پزشک