26 مارس

عفونت ادراری در زنان

عفونت ادراری در زنان

چرا زنان به عفونت های ادراری مبتلا می شوند ؟ این سوال را بسیاری از خانم ها هنگام مراجعه به متخصص زنان و زایمان قزوین می پرسند ، هرچند که بیماری های عفونی مانند عفونت های ادراری ناراحت کننده است اما با رعایت موارد و مصرف دارو قابل درمان و پیشگیری می باشد .

دلیل ابتلا به عفونت ادراری ؟؟؟

همانطور که می دانید مخرج و مهبل هر دو مكان هاي مناسبي براي رشد مي باشد از این رو کوچکترین میکردب وارده به این ناحیه می تواند زمینه ساز عفونت باشد.
در حالت کلی ميزراه زنان چندان طولاني نيست و در واقع راه كوتاهي براي ورود باكتري ها به مثانه وجود دارد، از این رو میکروب و عفونت ها راه بسیار کوتاه و ساده ای برای ایجاد التهاب در  مثانه دارند و عامل بسیار موثری برای این بیماری محسوب می شوند.

عفونت ادراری

درمان سوزش ادرار

برای درمان سوزش ادرارتان آب بخوريد.
با مشاهده اولين حمله ي سوزش ادرار دو ليوان آب بخوريد، سپس يك قاشق چايخوري جوش شيرين در نيم ليوان آب حل كرده و بخوريد و ٦ تا ٨ ساعت بعد هر بار يك ليوان آب بخوريد.
این کار را چند بار ادامه دهید  اين اقدام باعث می شود تا محتواي پر از باكتري مجرا رقیق شود و به راحتی از مجرای ادراری شما خارج شود.
نکته ی بسیار مهم در سوزش های ادراری : اگر بعد از يك روز سوزش ادرار احساس می شد و ادامه یافت و  از بين نرفت به پزشک يا متخصص زنان و زایمان قزوین مراجعه كنيد.

نکته ی مهم بعدی در اینباره :
بسياري از غذاها و آشاميدني ها مجراي ادراري را تحريك كرده وسوزش را بيشتر مي كنند.از این رو باید به آنچه مصرف می کنید اهمیت دهید تا مشکلات این چنینی برای شما بروز ننماید.
برخی از غذاها که می تواند در سوزش ادرار شما تاثیر گذار باشند را به اختصار شرح می دهیم:

  1. الكل
  2. قهوه
  3. نوشابه هاي گازدار
  4. شكلات
  5. گوجه فرنگي
  6. غذاهاي پر ادويه
  7. سركه

از مصرف اين مواد در مواجهه با عفونت ادراري خودداري كنيد.

تماس جنسی

بد نیست بدانید که شايع ترین علت برای عفونت و سوزش ادرار رابطه ی جنسی است بعد از هر نزديكي ادرار كنيد و خود را با آب بشوييد. این کار شما را از خطر ابتلا به سوزش ادرار حفظ می کند و سلامتی شما را به میزان قابل توجهی تضمین می نماید .

از مواد محرك دوري كنيد

منظور از مواد محرک  مصرف برخي صابون ها،ضدبوها،كاغذ هاي توالت معطر داراي مواد شيميايي است ، این مواد ممکن است در بدن شما ایجاد حساسیت نمایند و باعث شوند که شما دچار سوزش و خارش های شدید شوید . در آنچه برای تمیز کردن خود انتخاب می کنید دقت کافی داشته باشید گاهی یک دستمال کاغذی هم می تواند عامل سوزش ادرار شما باشد .
خودتان را خشك كنيد در تابستان نگذاريد لباس مرطوب به تنتان بماند چون رشد باكتري و مخمر ها را زياد مي كند.
در هر فرصتي لباس زير خود را عوض كنيد،لباس زیر گرم و مرطوب و از جنس پلاستیک محیط مناسبی برای رشد باکتری و عفونت ها ایجاد می کند . همچنین مراقب بهداشت خود در طول دوران قاعدگی باشید.

در شرایطی که موارد و اصول بهداشتی به دقت رعایت نشود باكتري ها حتي ممكن است تا كليه بالا بروند و ايجاد عفونت شديد ادراري در آنجا بكنند، عفونت هاي قارچي هم مي توانند ايجاد سوزش ادرار كنند.
مراجعه به متخصص زنان و زایمان در این شرایط لازم است.

وقتی که شما دچار عفونت های ادراری می شوید این بیماری با سوزش در زمان ادرار همراه است . سوزش ادرار آزار دهنده و رنج آور است اما نگران نباشید این بیماری قابل درمان است .

درباره نویسنده

متخصص زنان و زایمان | متخصص زنان و زایمان قزوین
دکتر هدیه ثقفی متخصص زنان ،زایمان و نازایی در قزوین فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی قزوین انجام زایمان طبیعی | زایمان سزارین | IVF | درمان ناباروری | مشاوره بارداری و ... 02833230360

پاسخ