09 دسامبر

زایمان سزارین

 

 

زایمان سزارین

زایمان سزارین قزوین

 

زایمان چیست؟
وضع حمل یکی از مرحله های قابل پیش بینی می باشد. با اینکه رشته مامایی بسیار پیشرفت کرده است با این حال نمی تواند زمان دقیق به دنیا آمدن نوزاد را معین کند و معمولا زمان به دنیا امدن با زمان تعیین شده 2 هفته اختلاف دارد که می تواند 2 هفته زودتر یا دیرتر باشد.
زایمان به دو صورت طبیعی وسزارین قابل انجام است. گفته می شود یکی از شدیدترین دردهایی که در زندگی هر خانمی ممکن است با آن رو به رو شود درد زایمان است و این طور توصیف می شود که درد آن با هیچ درد دیگری قابل مقایسه نیست.

زایمان سزارین

علائم زایمان

علائم-زایمان

 

درد کمر: درد کمرر اواخر بارداری تشدید می شود و جز دردهای تحریک کننده است که با تغییر حالت بدن نیز بهبود نمی یابد.
کرامپ شکمی : انواع کرامپ ها در زن باردار ممکن است به وجود آید ولی بیشترین کرامپ از نوع کرامپ شکمی می باشد.
پایین آمدن جنین : در ماههای آخر بارداری جنین ازسمت معده حرکت کرده و پایین می آید و  به سمت لگن می آید. حال فشار از روی معده برداشته می شود و به به مثانه و روده وارد می شود که می تواند منجر به یبوست وحتی در مواردی منجر به هموروئید می شود.
نشانه های خونی :  حدود 3 هفته پیش از بارداری یک لخته خونی از رحم خارج می شد که نشانه پایین آمدن جنین می باشد
پاره شدن کیسه آب : هنگامی که جنین به سرعت به سمت پایین حرکت کند منجر به پاره شدن کیسه حاوی مایع آمنیوتیک مادر یا همان کیسه آب شود که بسته به حالت قرار گیری مادر و جنین این مایع به آرامیاز بدن خارج می شود. این مایع بی رنگ و بو بوده و گاه در آن رگه های خونی دیده می شود.
همانطور که پیش تر گفتیم زایمان به دو صورت طبیعی و سزارین انجام می شود که در ایم مطلب به زایمان طبیعی می پردازیم:
به شروع کم خطر و خود به خود درد زایمان، زایمان طبیعی گفته می شود که در این نوع زایمان سر جنین به شکل طبیعی و بدون نیاز به کمک خارج می شود معمولا این اتفاق در هفته 37 الی 42 حاملگی انجام می شود و پس از زایمان هم مادر و هم نوزاد دارای وضعیت خوبی می باشند .
در کل زایمان برای یک زن یک واقعه مهم می باشد در زایمان طبیعی پس از زایمان به آغوش کشیدن نوزاد تاثیر بسیار خوب و شگرفی برای مادر به همراه داشته و طبق مطالعاتی که انجام گرفته است از الزاماتی که سبب شیر دهی موفق و تاثیر گذار می باشد  درد زایمان طبیعی می باشد .
در این مبحث به زایمان سزارین و مباحث حول آن خواهیم پردخت:
زایمان سزارین با ایجاد شکاف بر روی پوست شکم انجام می شود و جزو جراحی های بزرگ محسوب می شود.در ادامه ی شکاف ایجاد شده بر روی پوست نیاز است تا عضلات زیر آن و جدار رحم نیز شکافته شود تا جنین به راحتی از رحم بیرون کشیده شود، حدود 10 درصد زایمان ها در جهان به روش سزارین انجام می شود این آمار در ایران نیز به 25 تا 35 درصد خواهد رسید.
این آمار بالا بیانگر علاقمندی زنان باردار به زایمان سزارین  است و دلیل افزایش گرایش زنان به انتخاب زایمان سزارین ، ترس از درد زایمان خواهد بود، بسیاری از زنان باردار به دلیل ترس از درد هنگام زایمان ترجیح می دهند که تولد جنین به صورت سزارین انجام شود. در این رابطه باید با پزشک تحت مراقبت مشورت نمایید و در صورت امکان خود را برای زایمان طبیعی آماده سازی نمایید.

قزوین-زایمان-سزارین
البته پیشرفت پزشکی و تکنولوژی در این زمینه یکی از دلایل افزایش زایمان سزارین  و محبوبیت این روش خواهد بود، در واقع سزارین روش هایی ارائه می دهد که در مواقع بروز خطر سلامت مادر و جنین را حد زیادی حفظ می نماید، و در بسیاری از موارد خاص که مادر توانایی زایمان طبیعی را ندارد، یا انجام عمل سزارین تولد نوزاد میسر خواهد بود.
سزارین مخاطرات عمل جراحی به دلیل امکانات بی هوشی، انتقال خون و آنتی بیوتیک ها برای مادران باردار را بسیار کاهش داده است.همچنین تهدیدات جدی که جنین را درگیر می کند و به مخاطره می اندازد قابل حل خواهد بود و سلامت جنین در زمان زایمان با درصد بالایی حفظ خواهد شد.در اکثر موارد زمانی که علائم خطر برای جنین و مادر مشاهده شود فورا او را سزارین می نمایند.
البته باید به این نکته توجه کرد که سزارین باعث کاهش عوارض زایمان برای نوزاد نمی گردد.

چه زمانی سزارین لازم است؟

زایمان سزارین
دلایل علمی بسیاری برای تبدیل یک عمل طبیعی به زایمان سزارین  وجود دارد.در این صورت ممکن است که هر زایمان طبیعی ممکن است به سزارین بیانجامد اما در بیشترین موارد شرایط اورژانسی مادر و جنین و همچنین مخاطرات سقط جنین است که پزشک را مجبور به سزارین می کند.
حدود 8 تا 10 درصد زایمان‌ ها نیاز ضروری به سزارین پیدا می ‌کند و این احتمال وجود دارد که بیمار در روزهای پایانی بارداری دچار مشکلاتی شود که مجبور به عمل سزارین بشود.

دلایل انجام زایمان سزارین در روز زایمان طبیعی :

بیشتر زنان باردار دچار درگیری ذهنی از زایمان طبیعی و مراحل آن می شوند و از سلامت خود و نوزادشان نگرانند به همین دلیل به شکل داوطلبانه اقدام به زایمان سزارین می کنند اما در این میان برخی از زنان نیز از انجام سزارین گریزانند و عوارض آن را بدتر از درد زایمان طبیعی می دانند . حال سوال اینجاست که چه وقت تشخیص پزشکان به انجام زایمان سزارین به جای زایمان طبیعی تعلق می گیرد؟

در برخی مواقع مادر باردار تمام سعی خود را می کند تا طبق برنامه ریزی موجود ، فرزند خود را از طریق پروسه طبیعی و با زایمان طبیعی به دنیا بیاورد ولی برعکس توقع او در روز زایمان طبیعی ، پزشک تشخیص می دهد که زایمان سزارین را جایگزین زایمان طبیعی کند تا سلامت مادر و حیات و سلامت جنین تضمین شود چرا که برخی تهدید های به وجود آمده و دارای نشانه در بدن مادر انجام زایمان طبیعی را با خطر مواجه می کند که انجام سزارین در اکثر مواقع زندگی و حیات مادر را نیز حفظ خواهد کرد البته لازم به ذکر است که این تصمیمات غیر قابل پیش بینی در موارد خاصی اتخاذ می شوند نه همیشه .

عوامل شایع زایمان سزارین

  • افت ضربان قلب نوزاد
  • کنده شدن جفت
  • حوادث اورژانسی

می تواند عواملی باشد که زایمان طبیعی را به سزارین بکشاند اما نباید این حوادث را عارضه ی زایمان بدانیم و مهم است بدانیم در خیلی از موارد اگر سزارین صورت نگیرد جان مادر و نوزاد در خطر می‌ افتد. سزارین سعی دارد تا جان مادر و فرزند را به صورت کامل نجات دهد و در مواردی مانند بالا بودن فشار خون در مادر و یا جدا شدن فرزند از جفت و یا مشکلات بزرگ بودن سر جنین نیاز است تا جنین فورا از شکم مادر جدا شود.

عوارض سزارین

  • احساس سردرد
  • خون ریزی های پس از عمل
  • عفونت و چسبندگی هایی در رحم و لوله ها و حتی روده ها
  • عوارض بیهوشی و دردهای مربوط به بخیه ها

از جمله مواردی است که مادران را بعد از زایمان سزارین درگیر می سازد. زمانی که زایمان سزارین را انتخاب می کنید باید توجه داشته باشید که :
روزهای بستری در سزارین برای بیمار طولانی تر از زایمان طبیعی است.
احتمال خونریزی در زایمان سزارین بیشتر است
احساس درد در لگن مشاهده می شود
دوره ی نقاهت برای بهبودی مادر بیشتر است
ممکن است نوزاد در حین تولد نیز دچار مشکلات تنفسی بشود،البته منظور این است که احتمال بروز این مشکلات در نوزادان سزارینی بیشتر از نوزادان زایمان طبیعی است نه این که حتماً در هر نوزادی که با روش سزارین به دنیا می آید این مشکلات نیز پیش می آید و بالعکس.

مراقبت های بعد از زایمان سزارین

برای از بین بردن احساس درد که تنها در روز اول شدید است از مسکن های تجویز شده مصرف کنی
ترشح از دستگاه تناسلی طبیعی است و نگران آن نباشید
سعی کنید هر روز مقدار فراوانی آب بنوشید؛ بین 8 تا 10 لیوان
اشیا سنگین بلند نکنید و از پله ها بالا نروید.
تازمانیکه نمی توانید کمربند ایمنی را ببندید از رانندگی خودداری نمایید.
در صورت مشاهده ی التهاب و زخم در محل برش خورده به پزشک اطلاع دهید
مراقب بخیه باشید و از وارد کردن فشار به آنها خودداری نمایید
سعی کنید برروی یک تخت بلند بخوابید تا برای بلند شدن دچار مشکل نشوید.

بارداریچرا سزارین؟

همانطور که اشاره شد مخاطراتی که جان مادر و فرزند را تهدید میکند عامل اصلی انتخاب  جراحی سزارین است.
مهم ترین دلایل عمل سزارین شامل موارد زیر خواهد بود:
1-بزرگ بودن سر جنین نسبت به لگن مادر
این مشکل که هنگام درد زمان زایمان و در هنگام درد کشیدن مشخص میشود دلیل خوبی برای زایمان سزارین می باشد. به اين ترتيب که با وجود انقباضات زايماني، پيشرفت زايمان خوب نيست و پزشک در معاينه ي داخلي رحم ، متوجه اين عدم تطابق مي شود، تنگی دهانه ی رحم و یا بزرگی بیش از اندازه ی سر نوزاد توسط ماما و یا جراح زنان قابل شناسایی و آگاهی است. از این رو توصیه می شود تا به صورت منظم تحت مراقبت پزشک قرار بگیرید و از مخاطرات احتمالی هنگام زایمان جلوگیری به عمل آورید.
2- سزارین به دلیل زجر جنین
تغییرات بیش از اندازه و غیر طبیعی در تعداد ضربان قلب جنين زجر جنین نامیده می شود،در واقع این مشکل با کاهش اکسیژن خون جنین آغاز می شود در این حالت است که ميزان اکسيژن خون او کافي نبوده و مواد زايد خونش بيش از اندازه است. در اين صورت معمولاً عمل سزارين به طور اورژانس انجام مي شود.
3- قرار گیری غیر عادی جنین در شکم مادر
جنین باید به صورت سر به پايين و داخل لگن مادر قرار بگیرد، اگر جنين به صورت عرضي قرار گيرد امکان زایمان طبیعی وجود ندارد. برای زایمان طبیعی لازم است تا سر جنین به سمت دهانه ی رحم باشد، اگر پاهاي جنين داخل لگن مادر باشد (سر او بالا باشد) نیاز به زایمان سزارین داریم.

تشخیص جنسیت
4- مشکلات مربوط به جفت و بند ناف
ممکن است جداشدن زودرس جفت صورت گيرد و يا جفت به جاي اين که در قسمت پایین رحم واقع شود، به دهانه ی رحم هدایت شود و جفت سر راهي باشد، در چنین شرایطی نیز بهترين روش زايمان همان سزارين است. ممکن است در زمان تحمل دردها طبیعی، ناگهان بند ناف جنين به داخل مجراي زايماني و جلوي سر جنين ليز بخورد این اتفاق باعث می شود تا بند ناف بين سر جنين و لگن مادر دچار فشار شود و جريان خون و اکسيژن به جنين را قطع نماید. اين مورد نيز از موارد سزارين اورژانسی است که در صورت انجام نشدن ممکن است جنین از بین برود و مخاطراتی نیز برای مادر به همراه داشته باشد.
5- جنين هاي نارس و ديررس
جنینی که کمتر از 38 هفته به دنیا بیاید و بيشتر از 42 هفته در شکم مادر بماند نیاز است تا انجام عمل سزارین بیرون کشیده شود.
در بیشتر موارد جنين هاي نارس تحمل فشار زایمان طبیعی  را نخواهند داشت و به ناچار باید از شکم مادر بیرون کشیده شوند،جنين هاي ديررس نيز به علت درشتي و اشکال در خون رساني در زايمان طبيعي، دچار مشکل مي شوند از این رو زایمان سزارین برای آنها بهترین گزینه خواهد بود.

6- جنين هایی که دچار RH خون هستند
جنين هايي هم که مشکلات ناشي از RH خون دارند بهتر است با روش سزارين متولد شوند چون به اندازه کافي قوي نيستند که زايمان طبيعي را تحمل کنند.
7- چند قلو بودن جنین ها
ممکن است زايمان دو قلوها به صورت طبيعي صورت گيرد اما به پیشنهاد پزشک سزارين به عنوان بهترين راه انتخاب مي شود. حاملگي هاي بيش از دو قلويي حتماً به صورت سزارين انجام می شوند زیرا جان نوزادان به مخاطره خواهد افتاد.
8- موارد خاص دیگر
ممکن است عوامل دیگری مانند عفونت هرپسي در ناحيه تناسلي که نوعی تبخال است به جنین سرایت کند واین عامل که براي جنين خطرناک است یکی از علل اورژانسی برای جراحی سزارین محسوب می شود. فشارخون بالا، تومورهاي فيبروييدي، بيماري قند، ايدز مادر و دوره دردهاي زايماني که بسيار طول کشيده باشد، ازعوامل ديگر جراحی سزارین خواهد بود.

تشخیص جنسیت
آیا با وجود سزارین قبلی می توان زایمان طبیعی داشت؟
پیش از این شنیده اید که زنی که یک بار زایمان سزارین شود باید زایمان های دیگر او نیز سزارین باشد و در واقع امکان زایمان طبیعی برای او وجود نخواهد داشت . البته در برخي بيماران اين قانون هنوز هم حاکم است ولي امروزه اعتقاد بر اين است که اگر علت سزارين قبلي، در اين حاملگي وجود ندارد مثلاً حاملگي قبلي جنين به طور عرضي قرار داشته ولي در اين حاملگي جنين با سر قرار دارد و بيمار در يک بيمارستان مجهز قرار دارد مي تواند تحت نظر يک متخصص زنان و زايمان، زايماني طبيعي انجام دهد.
بسیاری از بیماران بر این باور از زایمان سزارین واهمه داشته و امتنا می کنند در چنین شرایطی باید به یاد داشته باشید که در صورتی زایمان سزارین برای زنان باردار توصیه می شود که امکان زایمان طبیعی وجود نداشته باشد و در واقع در اولین مراحل جراح مادر را بهزایمان طبیعی تشویق می کند و اگر مشکلی بر سر راه وجود نداشته باشد می این زایمان مناسب تر است .

زایمان سزارین
در زایمان طبیعی عوارض مربوط به مادر و جنين کاهش مي يابد و يک فاکتور مهم ديگر يعني هزينه نيز کاهش مي يابد.
چه خانم هایی بعد از سزارین نمی توانند زایمان طبیعی داشته باشند؟
خانم هايي که قبلاً سزارين شده اند و برش روي رحم شان به صورت طولي انجام شده نمي توانند زايمان طبيعي داشته باشند. اگر برش های ایجاد شده در رحم به صورت عرضی باشد و در واقع مورد منعي براي زايمان طبيعي ندارند، می توان زایمان طبیعی را نیز تجربه کرد.
در هر حال بهتر است تا در تمامی مراحل بارداری و زایمان تحت مراقبت پزشک متخصص زنان و زایمان قزوین قرار بگیرید تا زایمان راحت و سالمی را تجربه کنید .

در صورتیکه نیاز به مراقبت دوران بارداری دارید میتوانید از دکتر ثقفی مشاوره بگیرید .

با تشکر مدیریت سایت دکتر ثقفی متخصص زنان ، زایمان و نازایی و جراحی زیبایی واژن .

درباره نویسنده

متخصص زنان و زایمان | متخصص زنان و زایمان قزوین
دکتر هدیه ثقفی متخصص زنان ،زایمان و نازایی در قزوین فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی قزوین انجام زایمان طبیعی | زایمان سزارین | IVF | درمان ناباروری | مشاوره بارداری و ... 02833230360

پاسخ