028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
دکتر هدیه ثقفی / دوران حاملگی / آیا خونریزی در بارداری خطرناک است؟!!!
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

آیا خونریزی در بارداری خطرناک است؟!!!

خونریزی در بارداری

علت اصلی خونریزی در دوران بارداری چست؟

آیا این عراضه نگران کننده است؟

با ما در این مقاله به منظور آشنایی با دلایل و درمان خونریزی در بارداری همراه باشید.

خونریزی در اوایل بارداری یکی از شایع ترین اختلالات بارداری می باشد. این عارضه در بیش تر بانوان ایجاد نگرانی کرده و آنها را روانه اورژانس می کند. زیرا زمانیکه به خونریزی در بارداری دچار می شوید، اولین فکری که به ذهنتان خطور می کند، احتمال سقط جنین می باشد.

خونریزی-در-بارداری

خونریزی-در-بارداری

منظور از اوایل بارداری شش هفته پس از انجام لقاح است، درست زمانیکه شما متوجه تست مثبت بارداریتان شده اید. خونریزی در اوایل بارداری می تواند نشانه ای از سقط جنین و یا بارداری های خارج از رحم باشد. در بارداری خارج از رحم یا بارداری های پوچ به طور کلی جنینی تشکیل نمی شود. در حقیقت نطفه می تواند روی هر قسمتی از رحم همچون لوله های رحمی تشکیل شده و موجب خونریزی های شدید و یا حتی مرگ فرد شود. لذا انجام معاینات دقیق و یا آزمایش ها تشخیصی ظرف 48 الی 72 ساعت پس از مشاهده خونریزی ضروری می باشد.

خونریزی در بارداری می تواند برای هر مادری نگران کننده باشد. شما عزیزان می توانید جهت مشاوره با دکتر هدیه ثقفی جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان با شماره زیر تماس حاصل فرمایید. تلفن: 028.33230360 و یا به اینستاگرام ایشان مراجعه نمایید.

اما در برخی از موارد این خونریزی ها خطرناک نیستند ولی فراموش نکنید که هر نوع علائم نگران کننده ای می بایست توسط متخصص زنان و زایمان بررسی شود. زیرا در صورت عدم پیگیری های به موقع خونریزی در دوران بارداری می تواند سلامت مادر و جنین را تحدید نماید.

به منظور بررسی های بیش تر، پزشک متخصص معمولاً از آزمایشات تشخیصی همچون سونوگرافی استفاده می نماید. در برخی موارد متخصص زنان با یک بار معاینه نمی تواند علت دقیق خونریزی ها را تشخیص داده و نیاز به انجام آزمایش های دقیق تر می باشد.

چه خونریزی در بارداری خطرناک است؟

زمانیکه دچار خونریزی شدید، از تنها ماندن در خانه خودداری نمایید. تا زمان مراجعه به پزشک متخصص زنان و زایمان از برقراری رابطه جنسی و یا قرار دادن تامپون در داخل واژن خودداری نمایید. زمانیکه برای انجام سونوگرافی مراجعه می نمایید، شنیدن صدای ضربان قلب جنین می تواند خبر از زنده بودن وی بدهد.

درصورتیکه سقط جنین را تجربه کردید، توجه به نکات ذیل ضروری می باشد:

  • سقط جنین طی 6 هفته اول بارداری بسیار متداول می باشد.
  • سقط جنین به معنای آن نیست که در بارداری های آینده نیز امکان سقط جنین وجود دارد. ولی این مشکل می تواند شانس سقط را در بارداری های آینده شما بیش تر نماید.
  • خود را برای از دست دادن جنینتان سرزنش نکنید.

پس از آنکه به خانه برگشتید، در صورت بروز موارد ذیل به اورژانس مراجعه نمایید:

  • درد شکم و لگن
  • کاهش شدید فشار خون، سرگیجه و بی حالی شدید
  • تب
  • شدت گرفتن خونریزی به طوریکه از میزان ترشح خون در طول عادت ماهیانه بیش تر بوده و یا خراج شدن لخته های خونی بزرگتر از یک سکه از داخل واژن
  • دفع هرگونه بافت سفت که همانند لخته خون نباشد. این ضایعات را برای انجام بررسی های دقیق تر نزد خود نگه دارید و زمان مراجعه به اورژانس با خود به همراه داشته باشید.

نتیجه گیری

خونریزی در بارداری می تواند برای هر مادری نگران کننده باشد. این عارضه در اوایل دوران بارداری بیش تر شایع بوده و در صورت عدم پیگیری های به موقع می تواند برای مادر و جنین خطرناک باشد.

دکتر هدیه ثقفی

دکتر هدیه ثقفی
متخصص زنان ،زایمان و نازایی در قزوین
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی قزوین
انجام زایمان طبیعی | زایمان سزارین | IVF | درمان ناباروری | مشاوره بارداری و …
02833230360

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − نه =

Call Now Buttonتماس با پزشک