028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

تهوع بارداری

تهوع بارداری

از احساس تهوع و استفراغ در دوران بارداری کلافه شده اید؟

آیا مشامتان به بوهای مختلف حساس شده است؟

آیا می دانستید تهوع و استفراغ دربیش از 60% مادران باردار قابل رویت می باشد؟

با ما در این مقاله همراه باشید تا به علل و درمان تهوع در دوران بارداری بپردازیم.

عوارض در اوایل دوران بارداری عمدتاً به تغییرات هورمونی مربوط می شوند. جفت در ابتدای بارداری بیش ترین رشد را دارد. این در حالی است که رشد جنین در این دوران بسیار کند می باشد. زمانی که سرعت رشد جفت بالا می رود، به همین میزان هورمون هایی که در بدن مادر آزاد می شود بیش تر شده و اثر خود را بر بدن مادر می گذارند. در نتیجه پزشکان مسبب بیش تر عارضه هایی که در اوایل بارداری پدید می آید را تغییرات هورمونی مادر می دانند. یکی از شایع ترین مشکلاتی که در دوران بارداری گریبانگیر مادران می شود،  استفراغ و تهوع بارداری می باشد.

در صورتی که حالت تهوع بارداری تبدیل به استفراغ پیاپی در طول روز گردد، ممکن است باعث کاهش آب و الکترولیت بدن شود.به دنبال این اتفاق ممکن است بی حالی و بی حسی به فرد دست داده و یا دچار افت فشار خون گردد. در صورت ادامه این حالت امکان بستری مادر در بیمارستان وجود دارد.

تهوع-بارداری

تهوع-بارداری

علت تهوع بارداری

تهوع بارداری به علت تغییر در هورمون های استروژن و پروژسترون مادر به وجود می آید. در صورتی که سطح این هومون ها در خون مادر افزایش یابد، فرد دچار حساسیت غذایی می شود. این حالت که در هنگام صبح تشدید می شود، موجب اختلال در تغذیه مادر می گردد. حالت تهوع بارداری بیش تر در مادرانی که حاملگی چند قلویی  و یا مول دارند پدید می آید.

کاهش تهوع بارداری

پس از مراجعه مادران به پزشک زنان زایمان و اطمینان از سالم بودن جنین و مادر، در صورتی که علائم فقط مربوط به حالت تهوع باشد، پزشک معمولاً توصیه های ذیل را به او می کند:

  1. عدم استفاده از مایعات ( به خصوص مایعات گرم) در ابتدای صبح
  2. استفاده از مواد غذایی که دارای قند کمی می باشند
  3. استفاده از نان به جای شیرینی های پر چرب و شکر
  4. موکول کردن خوردن صبحانه به ساعاتی پس از بیدار شدن
  5. مصرف غذاهای کم حجم و در فاصله های نزدیک به هم
  6. دست کشیدن از خوردن غذا پیش از سیر شدن
در صورتی که حالت تهوع بارداری تبدیل به استفراغ پیاپی در طول روز گردد، ممکن است باعث کاهش آب و الکترولیت بدن شود.شما عزیزان می توانید جهت مشاوره با دکتر هدیه ثقفی متخصص زنان و زایمان و زیبایی با شماره زیر تماس حاصل فرمایید .تلفن: 028.33230360

خبر خوش برای مادران این است که هر چه  به آخر حاملگی نزدیک می شویم (14-12 هفتگی) از شدت تهوع کاسته می شود. تا آنجایی که در 16 هفتگی دیگر آثاری از تهوع و استفراغ مشاهده نمی شود. اما در  موارد نادر در برخی مادران تا پایان دوران بارداری این حالت ادامه پیدا می کند.

در دوران بارداری سعی بر این است که از داروی کمتری استفاده شود و به پرهیز غذایی بسنده می شود. اما در صورت احتیاج به دریافت دارو حتماً می بایست با پزشک متخصص زنان زایمان خود مشورت نمایید. ویتامین های گروه B می تواند در صورت تأیید متخصص در کاهش حالت تهوع بارداری موثر باشد.

 

 

دکتر هدیه ثقفی

دکتر هدیه ثقفی
متخصص زنان ،زایمان و نازایی در قزوین
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی قزوین
انجام زایمان طبیعی | زایمان سزارین | IVF | درمان ناباروری | مشاوره بارداری و …
02833230360

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =

تماس با پزشک