028-33230360
ایران - قزوین - خیابان فردوسی جنوبی روبروی مجتمع آبادگران - طبقه فوقانی داروخانه صالح
دکتر هدیه ثقفی / بیماری زنان / تشخیص سریع سرطان سینه
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

تشخیص سریع سرطان سینه

تشخیص سریع سرطان سینه

سرطان سینه را نمی توان پیشگیری کرد، اما شما می توانید سه مرحله مهم را برای تشخیص زودتر از آن انجام دهید. 3 مرحله برای تشخیص زودهنگام ، می توانند شانس ابتلا به سرطان پستان را قبل از گسترش آن افزایش دهند.

علائم سرطان سینه

بسیاری از علائم سرطان سینه ناشناخته بدون غربالگری حرفه ای قابل مشاهده نیست ، اما برخی از علائم را می توان قبل از هر گونه آزمایشی به خوبی تشخیص دهیم .

هر فرد باید علائم سرطان سینه را بشناسد و هرگاه یک اختلال کشف شد، باید به یک متخصص مراجعه کند . اکثر افراد مبتلا به علائم و نشانه های سرطان پستان در ابتدا فقط یک یا دو مورد را متوجه می شوند و حضور این علائم و نشانه ها به طور خودکار به این معنی نیست که شما سرطان پستان دارید.شما می توانید با مراجعه به پزشک به سلامت خود مطمئن شوید .

تغییرات در نوک پستان

 • رطوبت نوک پستان یا ضخیم شدن در ناحیه زیرسینه
 • تغییر در بافت پوست یا بزرگ شدن منافذ در پوست پستان
 • یک توده در پستان (مهم است که به یاد داشته باشید که تمام توده ها باید توسط یک متخصص مورد بررسی قرار گیرند، اما همه توده ها سرطانی نیستند).

تغییر در ظاهر نوک پستان

 • هر گونه تغییر ناگهانی در اندازه یا شکل سینه
 • تقسیم کردن در هر جای پستان
 • تورم ناشناخته پستان (به ویژه اگر فقط در یک طرف باشد )
 • عدم تقارن اخیر سینه (اگر چه شایع است که زنان یک سینه داشته باشند که کمی بزرگتر از دیگر است، اگر شروع به تازگی باشد باید توسط پزشک بررسی شود .
 • نوک پستان است که در صورتی که به داخل و یا به سمت چپ متمایل شده باشد.
 • پوست پستان، که به صورت ،قرمز رنگ  می شود و یا باعث تورم می شود .
 • همچنین مهم است که توجه داشته باشید که تخلیه شیر که در هنگام شیر دادن ، شیر مادر وجود دارد باید توسط دکتر خود بررسی شود، اگرچه با سرطان سینه مرتبط نیست.

چگونه باید آزمایش سینه  انجام شود؟

 در حمام

با استفاده از پد انگشتان دست خود را در اطراف کل سینه با یک الگوی دایره ای  مانند که حرکت از خارج به مرکز باشد  بررسی  کنید. هر دو سینه را هر ماه لمس کنید و در صورت هر گونه تغییر به پزشک مراجعه کنید.

 در جلو آینه

سینه های خود را با دست های خود بازرسی کنید. و با هر تغییری مانند  تورم ، کمرنگ شدن پست و یا تغییرات در نوک پستان توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید

تشخیص سرطان سینه

تشخیص سرطان سینه

سونوگرافی در تشخیص سرطان سینه

هنگامی که یک شخص مشکوک به سرطان سینه است می تواند اقدام به ماموگرام و یا سونوگرافی کند در واقع سونوگرافی سینه یک اسکن است که با استفاده از امواج صوتی سبب ایجاد تصاویر می شود که به بافت های بدن هیچ گونه آسیبی نمی رساند که امواج صوتی باعث ایجاد تصاویر به کمک کامپیوتر می شود .
با سونوگرافی هنگامی که یک توده بزرگ به اندازه کافی بزرگ باشد به راحتی قابل تشخیص است .

MRI  در تشخیص سریع سرطان سینه

ام آر آی در طول آزمایش های تشخیصی، برای گرفتن تصاویر و دیدگاه های مختلف مفید است. اگر آزمایش های  اولیه شما قطعی نباشد، پزشک ممکن است MRI سینه (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) را برای ارزیابی میزان بیماری توصیه کند.
در طی یک MRI سینه ، آهنربای متصل به کامپیوتر، انرژی مغناطیسی و امواج رادیویی را از طریق بافت پستان انتقال می دهد. این بافت ها را اسکن می کند و عکس های دقیق مناطق موجود در سینه را بررسی می کند. این تصاویر به تیم پزشکی کمک می کند تا بافت های طبیعی و بیمار را تشخیص دهد.

بیوپسی در تشخیص سریع سرطان سینه

بیوپسی سینه یک آزمایش است که از قسمت های مشکوک به سرطان نمونه برداری می شود  سلول های نمونه گیری شده تحت یک میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرند و بیشتر برای بررسی وجود سرطان سینه مورد آزمایش قرار می گیرند. بیوپسی تنها روش تشخیصی است که قطعا می تواند تعیین کند که آیا منطقه مشکوک سرطانی است یا نه. خبر خوب این است که 80 درصد از زنان مبتلا به بیوپسی سینه سرطان سینه را ندارند.

سه نوع بیوپسی وجود دارد:

 • آسپیراسیون دقیق سوزنی
 • بیوپسی هسته سوزنی
 • بیوپسی جراحی

بیوپسی هسته سوزن چیست؟

بیوپسی سوزن هسته روشی برای حذف یک مقدار کوچک از بافت مشکوک از پستان با یک سوزن بزرگ است.این روش معمولاً با بیهوشی موضعی انجام می شود ،در طی این روش، پزشک ممکن است یک نشانگر بسیار کوچک داخل پستان را برای نشان دادن موقعیت بیوپسی وارد کند. اگر بعدا جراحی مورد نیاز باشد، نشانگر جراح را برای قرار دادن ناحیه غیرطبیعی ساده تر می کند. رادیولوژیست یا جراح انجام بیوپسی هسته سوزن ممکن است از تجهیزات تخصصی تصویربرداری برای هدایت سوزن به محل مورد نظر استفاده کند.

 

 

دکتر هدیه ثقفی

دکتر هدیه ثقفی
متخصص زنان ،زایمان و نازایی در قزوین
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی قزوین
انجام زایمان طبیعی | زایمان سزارین | IVF | درمان ناباروری | مشاوره بارداری و …
02833230360

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 11 =

تماس با پزشک